Kuchyně
Vyvarujte se chyb při umístění dřezu. Jeho správným začleněním si práci v kuchyni mnohonásobně ulehčíte.
Přestože jsou dnešní moderní kuchyně automaticky vybaveny myčkou nádobí, u dřezu stále trávíme mnoho času. Aby práce šla od ruky, je důležité naplánovat jeho správné umístění.
To se odvíjí od tvaru kuchyně, která může být samostatná rovná nebo doplněná ostrůvkem, dále do tvaru písmene U nebo L. Obecně platí, že každá sestava sestává z mycí, přípravné a varné zóny, které na sebe funkčně navazují. Praváci by měli mít varnou zónu od mycí směrem vpravo, leváci opačně. Tedy varnou zónu od mycí vlevo. Mezi nimi by vždy měla být dostatečně velká pracovní plocha.
Čtyři nejčastější chyby při umístění dřezu
1. Dřez je zleva nebo zprava v těsné blízkosti stěny. Tehdy v něm neumyjeme pohodlně velké hrnce, pánve apod. Stěna nám bude překážet při mytí. Náprava: umístěte dřez minimálně 30 cm od stěny.
2. Dřez není v blízkosti myčky nádobí. Velmi často nádobí odmýváme od velkých nečistot a posléze teprve dáme mýt do myčky. Není praktické předmyté nádobí nést přes kuchyni do myčky. Náprava: umístěte dřez a myčku nádobí do těsné blízkosti.
3. Mezi dřezem a varnou deskou není dostatek pracovního místa. Náprava: ponechte mezi nimi minimálně 60 centimetrů volné pracovní plochy, v ideálním případě samozřejmě víc.
4. Nesprávná výška mycího centra. Vzhledme k rozdílné výšce uživatelů je nutné vyhodnotit správné výškové umístění dřezu tak, aby vás z nesprávného postoje bolela záda. Náprava: Spustíme-li volně ruce do dřezu, dosahují na jeho dno. Výška mycího centra je přibližně 90-95 centimetrů.
Když je dřez v linii s varnou deskou
Kuchyně v jedné rovině se jeví jako ideální varianta, protože se kuchařka nachodí jen minimálně, má vše potřebné po ruce a při přenášení pokrmů mezi mycím centrem a varnou deskou nehrozí zašpinění podlahy. Důležité je, abychom zabezpečili mezi zónami volnou pracovní plochu. Dřez i varná deska by neměly být těsně u stěny, abychom mohli pohodlně manipulovat s velkými kusy nádobí. U malých sestav použijte vestavěný jednodřez, který uvolní pracovní plochu.
Umístění dřezu naproti varné desce
Některým hospodyňkám může vyhovovat umístění dřezu a varné desky proti sobě. Tehdy zcela nezamezíte zašpinění podlahy. To se může snadno stát při přenášení pokrmů z místa na místo. Bude-li dřez umístěn v ostrůvku, pak nezapomeňte na přívod a odvod vody, která se vede v zemi, případně stěnou, nestojí-li ostrůvek samostatně. Vhodný je v tomto případě dvoudřez, protože nádobí můžeme nechat odkapat v jedné z jeho částí, a tak nebude esteticky překážet na kuchyňské desce. Prostor mezi oběma částmi by měl být minimálně 120 cm, to proto, abychom bez problémů mohli otevřít šedesáticentimetrová dvířka proti sobě. Ponecháme-li víc prostoru, pak se také víc nachodíme.
Umístění dřezu v rohu kuchyňské sestavy
Toto řešení se využívá u kuchyní ve tvaru písmene L, případně U a praktické je pro všechny kuchyňky, které preferují maximálně velkou pracovní plochu. Dřez totiž pokryje jinak ne moc využívanou část a zvolíme-li pod něj ještě skříňku s vnitřním programem, získáme dostatečně velký úložný prostor. Při výběru dřezu nebudete ani výrazně ochuzeni, v nabídce firem jsou jedno i dvoudřezy, dokonce i s odkapávací plochou. Vedle rohového řešení kopírujícího věrně tvar sestavy, tedy svírá devadesáti stupňový úhel, jsou v nabídce i zaoblená řešení.
You must be logged in to post a comment Login