Rady a tipy

Jak využít dešťovou vodu v domácnosti i na zahradě

Od   | 

Vysoké teploty a nepříjemné sucho jsou zde každým rokem dřív a dřív. Nejednoho majitele zahrady pak trápí sežehnutá tráva spolu s vyschlými záhony, kde neroste nic kromě plevele. I proto je v současnosti důležité více než kdy jindy naučit se hospodařit také s dešťovou vodou, nikoliv jen s tou, která teče každému z nás z kohoutku. Přečtěte si několik našich jednoduchých tipů, jak dešťovou vodu zachytávat a využívat ji v průběhu téměř celého roku.

Dešťovou vodu můžete používat jak v domácnosti, tak i na zahradě. Zdroj: Shutterstock

Retenční nádrž jako dlouhodobé řešení

Je spousta lidí, kteří zachytávají dešťovou vodu do sudů či barelů. Pokud ale toužíte po dostatku vody na zalévání i v období bez deště, doporučujeme vás zvážit pořízení retenční nádrže. Tu můžete schovat pod zem, ale klidně ji můžete mít na zahradě postavenou volně. Zde jde zejména o otázku vašeho vkusu. Ačkoliv je instalace podzemní nádrže o něco náročnější, vyplatí se vám. Voda zůstane déle čerstvá – a to díky tmě a chladnému prostředí. Vy ji pak můžete využívat prakticky po celý rok.

V létě je voda skrytá před teplými slunečními paprsky, které by mohly zapříčinit vznik řas. V zimě bude ochráněna před mrazy. Pokud vám však bude stačit dešťová voda v množství dostačujícím na sezónní zalévání zahrady na chalupě, bude vám stačit jen pár barelů, které můžete před sluncem ochránit například rákosovou zástěnou.

Dešťovou vodu můžete sbírat několika způsoby. Zdroj: Pexels

Jaká velikost nádrže je ideální?

Určit, jak velkou nádrž na vodu budete potřebovat, není jednoduché. Neměla by být příliš malá, ale ani zbytečně velká. Voda v ní musí cirkulovat. Musíte ji používat a současně do ní musí putovat voda nové. Ideální velikost volte tak, aby nádrž byla schopna pokrýt zásobu dešťové vody na tři týdny. Obecně pak platí, že na každých 100 metrů čtverečních zavlažované plochy budete potřebovat 1000 litrů vody.

Dešťovou vodu můžete využít i doma

Ačkoliv dešťová voda nikdy nenahradí vodu pitnou, je zde hned několik možností, jak ji můžete využít efektivně i ve své domácnosti. Plýtvání vodou a špatné hospodaření s ní má špatný dopad nejen na přírodu, ale také na domácí rozpočet.

VĚDĚLI JSTE, ŽE PRŮMĚRNÁ DENNÍ SPOTŘEBA VODY NA ČLOVĚKA JE PŘES 100 LITRŮ DENNĚ?

Přitom je řešení poměrně jednoduché, téměř polovinu z této vaší spotřeby lze nahradit vodou dešťovou. Základem úspěchu je však její správný sběr a uskladnění. Na sběr dešťové vody do domácnosti se vám mohou hodit například okapy a dostatečně velká nádrž, v níž se bude voda uchovávat. Z obecných doporučení se nedoporučují měděné okapy a asfaltová střešní krytina či krytina z eternitu – ty vodu při sběru kontaminují. Nádoba na vodu může obsahovat poklop a pískový filtr, který pomůže udržet vodu čistou.

Váš trávník si zaslouží pravidelné zalévání. Zdroj: Pexels

Jaké jsou vlastnosti dešťové vody?

Dešťová voda je ideální nejen na zalévání zahrady a praní prádla. Využít ji můžete i jinak. V případě, že dešťovou vodu používáte na zalévání venkovních i pokojových rostlin, vám tyto rostliny poděkují. Dešťová voda neobsahuje chlor ani soli, proto je na zalévání vhodnější než voda pitná. Praní v dešťové vodě zase zaručí lepší rozpouštění pracích prášků a nebude tolik zatěžovat vaši pračku. Dešťová voda je měkká. Nejen, že při praní ušetříte za vodu, ale také nebudete muset kupovat změkčovače. Velká spotřeba vody je také při splachování toalety – i zde můžete použít dešťovou vodu, která navíc toaletu neucpe vodním kamenem.

 

 


You must be logged in to post a comment Login