Rady a tipy
Vytvořte si zelenou oázu ideální k relaxaci po celý rok: Jak na zimní zahradu?
Zimní zahrada může být krásnou a vzdušnou částí domu, ideální na čtení, jídlo i lenošení po celý rok. Poskytuje možnost, jak stále zůstat v kontaktu s přírodou a vytěžit i v zimě maximum ze slunečního svitu. Chcete se potěšit pohledem na prosklené oázy pohody? Letos už to nestihnete, ale třeba jsme právě teď zaseli semínko na příští sezonu.
Už šlechtická sídla se něčím podobným mohla chlubit. U nich to ještě nebyly nám známé zimní zahrady, ale prosklené přistavěné pavilony, které kombinovaly verandu a skleník. Protože panstvo obvykle odjíždělo za teplem na letní sídla, nepočítalo se s tím, že se budou užívat po celý rok jako dnes.
Základní parametry zimní zahrady
Je-li to možné, nechte umístit svojí zimní zelenou oázu na jih, protože odsud vám dovnitř bude dopadat to nejlepší sluníčko. V létě počítejte s vhodnou stínicí bariérou, aby vám nebylo příliš horko a teplo neškodilo ani rostlinám. Zimní zahrada má tvořit alespoň tři zóny: pro odpočinek, rostliny a propojovací cestičky. Počítejte s minimální plochou cca 15 metrů čtverečních. Na konstrukci se s oblibou používá hliník, protože velmi dobře odolává povětrnostním vlivům a celkově je velmi odolný, dále ocel, dřevo a plast. Ocel je stejně výhodná jako hliník, naproti tomu dřevo už tolik ne, protože samozřejmě stále pracuje, deformuje se a může praskat. Je tedy nutné ho pravidelně a pečlivě udržovat. Zimní zahrady se staví také z plastu, kdy se používá hlavně polyvinylchlorid, ale i zde je nutné použít stabilizaci – hliník nebo ocel. Na zasklení konstruktéři volí často izolační dvojsklo s minimálním sklonem 20 ° aby se zabránilo ulpívání vody na střeše a na něj nátěr, který zabrání přílišnému vstupu tepla dovnitř. Vhodně zvoleným nátěrem lze takto snížit prostup tepla až o 40 %. Nutné je rovněž pečlivé těsnění kvalitními těsnícími pásy či tmelem. Na podlahu je asi nejlepší keramická dlažba kvůli své odolnosti a schopnosti fungovat tak trochu jako tepelný akumulátor.
Kombinace různých materiálů
Rozhodně není špatné spojení různých materiálů, ideálně dřevohliníkové nebo dřevoplastové systémy. Venku je hliník, který dobře odolává různým vlivům počasí a uvnitř příjemný plast nebo útulné a tepelně izolující dřevo. V tomto ohledu je velmi důležité i finanční hledisko. Podle vašich možností můžete volit termicky oddělené hliníkové profily, pozinkované plechy, ocelové trubky, vícekomorové profily s polymerních materiálů apod. Nejen cena je důležité hledisko při volbě materiálu a konstrukce. Mezi další důležitý parametr patří také to, zda chceme zahradu využívat po celý rok nebo jen po tu část roku, kdy ji zvládnou vyhřát sluneční paprsky. Nevytápěné zahrady jsou levnější než ty, které musíte vytápět.
Bezpečné sklo
Nejsložitější na zimních zahradách je nutnost velkých prosklených ploch. Konstruktéři musí myslet především na bezpečnost, a proto i kdyby sklo prasklo, rozhodně není možné, aby se střepy rozsypaly po celé zahradě. Vnitřní střešní skla bývají uvnitř opatřena bezpečnostní fólií. Někdy se používá také kalené sklo.
Jak lze vytápět zimní zahradu?
Pokud chcete využívat zimní zahradu po celý rok, potřebujete vhodné vytápění. Mezi oblíbené možnosti patří topná tělesa, která jsou napojená na ústřední topení. Jestli máte třeba podlahové vytápění s nižšími počátečními teplotami, budou vhodnější kanálová teplovzdušná topení (topná tělesa s konvekčními topnými plechy). Tato řešení nezabírají v podstatě žádné místo, protože se umísťují do konvekčních šachet před skleněné plochy. Podlahové topení není vhodné do zimních zahrad vůbec. Pro občasný pobyt v zimních měsících ale plně dostačuje elektrické topení, propanbutanové nebo jiný přenosný zdroj.
Jaké rostliny do zimní zahrady?
Zimní zahradu tvoříme obvykle hlavně kvůli rostlinám, abychom si užili jejich uklidňujících účinků po celý rok. I vy si je můžete dopřát, záleží jen, jaký typ budete mít. Do chladnějších prostor volte hlavně stálezelené a opadavé druhy (břečťan, vavřín, myrta, rozmarýn) a z kvetoucích kamélie či cyklámeny. Ve vytápěných místnostech máte větší možnosti, protože můžete pořídit citrusové plody, fíkovníky, banánovníky, dracény, různé palmy, kaktusy, sukulenty, diefenbachie či filodendrony. Jakékoliv rostliny potřebující pro svůj růst především dobré proudění vzduchu. Aby k tomu docházelo, musíte často větrat, nebo využít tzv. komínový efekt – úzký prostor s větráním dole i nahoře.
You must be logged in to post a comment Login