Zahrada
Vytvořte si vlastní bylinkovou zahradu třeba i na balkóně
Chcete si založit bylinkový záhon nebo truhlík na balkóně, ale nejste si jistí, zda to zvládnete? Nemějte žádné obavy! Založení bylinkové zahrádky je jedna z nejjednodušších věcí, kterou můžete udělat. Pěstování bylinek je snadný a chutný způsob, jak začít zahradničit nebo si jimi zpříjemnit posezení na terase.
Tipy, které využijete při pěstování bylin na balkóně i zahradě
Bylinky rozlišujeme na jednoleté či víceleté. Je potřeba si zapamatovat nebo zapsat, jaké bylinky je třeba do příští sezóny obměnit, aby vždy přinesly tu nejlepší možnou sklizeň. Mezi typické jednoleté bylinky řadíme bazalku, fenykl, kopr, koriandr, majoránku, petržel a pažitku. Do víceletých druhů bylin spadá oregano, levandule, šalvěj, tymián, máta a rozmarýn.
Bazalku lze pěstovat společně s rajčaty. Nejen, že si vzájemně nekonkurují na záhoně či v truhlíku, ale silice z bazalky zvýrazňují samotnou chuť rajčat. Neomezujte se pouze na klasickou bazalku, vyzkoušet další zajímavé kultivary – bazalka thajská, pravá citrónová, pravá červená, skořicová či kadeřavá. Stejné pravidlo lze uplatnit téměř u každé byliny. Nové chutě vám zpříjemní vaření. Levandule, rozmarýn a citrónová tráva jsou považovány za repelentní bylinky. Vysaďte je tedy nejlépe poblíž vašeho letního sezení nebo přímo na zahradní stůl v květináčích. Veškeré bylinky využijete kromě vaření i na výrobu domácích limonád. Vyniknou také v domácích jednodruhových džemech. V neposlední řadě je třeba zmínit, že bylinky se zastřihávají ze shora. Jen tak dokážou znovu rychle dorůstat. Pravidelné stříhání má za následek kulatější a plnější listy. Prořezávání bylinek také podporuje huňatější a svěží růst.
Bylinkové truhlíky na terasu
Nejlepší na bylinkách je fakt, že se snadno pěstují, zabírají méně místa a rychle se sklízejí. Představují tudíž ideální užitkové rostliny, které lze pěstovat na balkóně či terase. Většině bylinek se nejlépe daří na plném slunci nebo v mírném polostínu. Pokud máte balkon orientovaný na jih, jihovýchod nebo jihozápad, máte téměř vyhráno. V případě, že vlastníte terasu, která nedisponuje dostatkem světla, existují byliny, které snesou stín. Jedná se především o mátu, koriandr, libeček, pažitku a šťovík.
Přestože bylinky snášejí dočasný nedostatek a přebytek vody v půdě, bylinky rostoucí v květináčích jsou citlivější na suchou a podmáčenou půdu. Abyste tomu zabránili, zalévejte pravidelně a vybírejte květináče s drenážními otvory. Pro běžné bylinky mějte květináče hluboké alespoň 20 cm, aby měl kořenový systém dostatek prostoru. Vámi zvolenou zeminu smíchejte s pískem či perlitem, aby půda byla dostatečně vzdušná a propustná.
Bylinkový záhon na zahradě
Většina bylinek, které můžete pěstovat na zahradě, potřebuje dvě věci – sluneční světlo a dobře odvodněnou půdu. To znamená, že při výstavbě bylinkového záhonu musíte hledat místo, které má alespoň šest nebo i více hodin slunečního světla denně a je dobře odvodněné. Mnoho lidí také zvažuje pohodlí při výběru místa, kde začít pěstovat bylinkovou zahrádku. Výsadba poblíž domu nebo dokonce přímo u kuchyně usnadní sklizeň čerstvých bylinek na vaření či letní grilování.
Jakmile si vyberete místo pro pěstování bylinkové zahrádky, budete muset připravit půdu. Pokud je půda písčitá nebo jílovitá, je třeba přidat dostatek kompostu. Přestože je vaše půda v dobrém stavu, zapracování trochu kompostu do půdy pomůže poskytnout živiny bylinkám během jejich růstu. Při pěstování bylinek nepoužívejte v bylinkové zahrádce kompostované hnoje. Ty mají obvykle vysoký obsah dusíku, díky čemuž budou bylinky rychle růst, ale výrazně se sníží jejich chuť.
Byliny lze začít pěstovat ze semen nebo zasadit až jako rostliny. Pěstování již rozrostlých bylinek je snazší než jejich zakládání ze semen, ale pokud máte omezený rozpočet, není zakládání bylinek z naklíčených semen tak obtížné. Jakmile zasadíte svou bylinkovou zahrádku, ujistěte se, že každé 3 dny dostane dostatek vody.
Jak často sklízet?
Myslete na fakt, že bylinky je třeba průběžně sklízet. Mnohokrát, když nový zahradník zakládá bylinkovou zahrádku, má strach, že mu časté sklízení bylinek ublíží. Ve skutečnosti je opak pravdou. Častá sklizeň bylin bude mít za následek, že rostlina bude produkovat stále více listů, což zvyšuje množství, které jste schopni sklidit. Na konci sezóny můžete sklizeň bylinek také sušit nebo zamrazit, abyste si z domácích bylinek mohli užívat po celý rok.
You must be logged in to post a comment Login