Koupelny

Vytopený byt? Víme, jak se s tímto nemilým problémem můžete vypořádat

Od   | 

Prasklo vám potrubí v kuchyni, vytekla pračka v koupelně nebo přetekla vana, na kterou vaše děti zapomněly? Vytopený dům či byt je jednou z nejčastějších, ale i nejhorších domácích katastrof, které vás mohou potkat. A není divu. Jde o nepříjemnost, která se vám může hodně prodražit. Je vytopený domov právě vaším problémem? Pak pro vás máme pár tipů, jak se s tímto problémem vypořádat.

Napouštíte si vanu? Pak dejte pozor, aby vám nepřetekla. Zdroj: Pixabay

Přijeli jste domů po víkendu stráveném na chalupě a rovnou jste šlápli do louže vody? Na vině může být nejen prasklé vodovodní potrubí, ale i váš soused. Pokud vás opravdu vytopil někdo bydlící nad vámi, může být řešení tohoto problému méně příjemné, škody však budou s větší pravděpodobností menší, než kdybyste se vytopili sami. Co můžete dělat pro to, aby vás podobná katastrofa nepostihla a jak můžete postupovat, pokud se přeci jen něco stane?

Odhalte příčinu problému

Ze všeho nejdříve musíte odhalit příčinu vody ve vašem domově. Mezi úplně nejčastější důvody patří prasklé vodovodní potrubí, vyteklá pračka či myčka, nefunkční vodovodní kohoutek, ale klidně i zmíněné vytopení sousedem (téměř vždy v případě, kdy vám teče voda ze stropu). Ať už je důvod vytopení jakýkoliv, je důležité ihned vypnout přívod vody, aby se situace ještě nezhoršila.

Vytopený byt je nutné vymalovat. Zdroj: Pexels

Pokud je voda všude, doporučujeme vypnout raději i elektřinu. Pamatujte, že i malé vytopení může zničit nejen výmalbu, ale také elektrospotřebiče či nábytek. A protože může vytopení potkat kohokoliv z nás, je vhodné svoji domácnost pojistit.

Náš byt vytopil soused

Pokud je váš byt vytopený vinou souseda, musíte vše nejprve důkladně nafotit. Ne kvůli památce do alba, ale kvůli důkazům – a to zejména pro pojišťovnu, která bude proplácet škodu. Spolu s fotografiemi si škody rovněž sepište – napište si, co bylo poškozeno. Ke každé fotografii musí náležet detailní popis škod.

Snažte se zachytit, do jaké výšky voda sahala, vyfoťte všechny poškozené předměty, mokrý nábytek, podlahu i koberec. Některé věci možná zachráníte, jiné budete muset vyhodit. Zdokumentujte také strop, stěny, ale i závěsy, případně obrazy.

Zkontrolujte stav podlah. Budete je muset vyměnit? Zdroj: Pexels

Ve chvíli, kdy budete mít vše nafocené a nová voda vám domů nepoteče, je nutné začít s opravami. Je třeba vše opravit, vysušit, vymalovat, zařídit. Zejména zmíněné vysoušení nepodceňujte, pokud nechcete, aby vám skrytá voda způsobila doma plísně a další problémy. Vysoušet můžete otevřenými okny, ale i vysoušečem.

Pojištění vás může zachránit před placením

V současnosti většina pojišťoven nabízí pojištění na domácnost zahrnující vytopení. Toto pojištění zahrnuje úhradu škod způsobených odcizením, živlem i vandalismem. Pokud se rozhodnete využít služeb pojišťovny, můžete postupovat podle tří možností:

  1. Vaše domácnost je pojištěna: V tomto případě vám náhradu škody proplatí vaše pojišťovna a danou částku bude vyžadovat po viníkovi (vašem sousedovi).
  2. Obě domácnosti jsou pojištěny: Pokud jsou pojištěné obě domácnosti, platí náhradu škody pojišťovna viníka.
  3. Žádná domácnost není pojištěna: Tato situace je problémovější. Viník musí napravit škody, které vám způsobil. Musí se postarat o nápravu do původního stavu, případně uhradit škodu. Zde je to závislé zejména na vaší vzájemné domluvě. Pokud není domluva možná, můžete se obrátit na soud.

Pravidelně kontrolujte stav své koupelny. Zdroj: Home Style

Vytopil jsem souseda

Pokud jste vy tím, kdo vytopil sousedův byt, snažte se jednat aktivně. Snažte se odstranit škody bez zbytečné prodlevy, nic nekomplikujte a nehádejte se – nemá to smysl. Vyjednejte si se svým sousedem jasné podmínky. Řekněte si, jakým způsobem škody napravíte. Zda vše vrátíte do původního stavu, nebo zda pro vás bude jednodušší zaplatit.

Jak předcházet vytopení bytu?

Některé problémy neovlivníte. Existuje však alespoň pár způsobů, jak se můžete vytopenému bytu snažit zamezit. Nikdy nezapínejte pračku a myčku ve chvíli, kdy nebudete doma. Při napouštění vany si hlídejte hladinu vody. Před odjezdem na dovolenou vypněte přívod vody. Stav topení kontrolujte ideálně na začátku a na konci sezony. Potrubí a hadice, na které vidíte, by vašemu oku také neměly uniknout.


You must be logged in to post a comment Login