Zahrada
Co vysadit v září na zahradě: Ideální čas pro jarní cibuloviny, stromy a keře
Hledáte inspiraci, co zasadit v září? Nastává období, kdy si užíváme poslední teplé dny pozdního léta a vrcholná vegetační sezóna se začíná postupně zpomalovat. Nyní je ideální čas věnovat se zahradní výsadbě pro nadcházející období. Stále je možnost zasadit pár jedlých, rychle plodicích rostlin. Květinové záhony je třeba připravit na podzimní barvy, ale září představuje také nejvhodnější dobu pro výsadbu trvalek, keřů a stromů. Užijte si tyto chladnější, ale přesto stále úrodné dny naplno.
Když přijde na věc, co zasadit v září, je na výběr z mnoha odolných trvalek, keřů a stromů. Výsev semen a semenáčů na podzim zpravidla povede k robustnějším rostlinám, které mají náskok, takže na jaře příštího roku vykvetou dříve. Získáte tak větší a silnější rostliny, které mohou kvést o dobrých šest týdnů dříve než ty, které se vysévají na jaře.
Proč toaletu se sprškou?
Oživte svou zahradu barevnými květy: Podzimní trvalky a jarní cibuloviny
Je vhodný čas zasadit jarní cibuloviny, zejména sněženky, bledule, krokusy, narcisy, tulipány, modřence a hyacinty. Nyní je půda ještě teplá a je pestrý výběr mezi jednotlivými odrůdami, než se ty nejlepší vyprodají. Jsou snadným a všestranným způsobem, jak přidat krásné barevné květy do zahrady. Cibuloviny rády rostou v mezích, na skalkách, a dokonce i na trávníku. Pokud si koupíte mix odrůd, můžete očekávat paletu zářivých barev od prvních jarních dnů až do léta.
Tip: Pamatujte přitom, že větší cibuloviny, jako jsou tulipány, se vysazují do skupin po 3–7 cibulkách. V opačném případě budou vyčnívat a působit stroze.
Nechcete čekat? Zasaďte si macešky a rozveselte své květinové záhony pro první signály podzimu. Macešky vdechnou nový život vaší podzimní zahradě a rozzáří záhony i květináče v chladnějších a temnějších měsících svými krásnými květy, které jsou dostupné v široké škále barevných kombinací. Pěstovat macešky je snadné a vyžadují jen minimální péči, aby se ukázaly v plné kráse. Tyto malé trvalky začněte sázet v září, aby se jejich kořeny vyvinuly natolik pro přežití zimy. Navíc, když macešky vysadíte na podzim, budete si jejich květy užívat i přes mírnou zimu a znovu na jaře. Po výsadbě je přihnojte a poté, co půda zamrzne, přidejte silnou vrstvu mulče, abyste jim pomohli přezimovat.
Myslete na zimní a jarní sklizeň
Září je měsícem sklizně, takže může být těžké myslet dopředu na budoucí plodiny. V září je však potřeba zasadit mnoho zeleniny, takže využijte příležitosti zasadit plodiny, které poskytnou zimní a ranou jarní sklizeň. Týká se to především špenátu, salátu, ředkviček, cibule, šalotky, česneku, mrkve a petržele.
Česnek je tak všestranná zelenina a používá se jako přísada do tolika jídel, že stojí za to ho pěstovat. Pěstování česneku nějakou dobu trvá, protože potřebuje dlouhé vegetační období, aby se mu dařilo – výsev v září zajistí větší a bohatší úrodu. Od výsadby na podzim to bude trvat asi 10 měsíců, než budete moci sklidit cibulky domácího česneku a doplnit si zásoby této základní kuchyňské ingredience. Sázejte do řad od sebe vzdálených 30 cm těsně pod povrchem půdy.
Chutný, výživný a nenáročný na pěstování je také špenát. Zasaďte v září odolné zimní odrůdy špenátu pro vydatnou zimní sklizeň. Tato všestranná zelenina je skvělá do podzimních polévek, omáček i slaných koláčů. Klíčem k úspěchu při pěstování špenátu je nejprve obohatit půdu kvalitním zahradním kompostem. Špenátové listy můžete sklízet během 6 až 10 týdnů. Špenát je také vhodnou rostlinou pro pěstování v truhlíkách a květináčích.
Jak správně vybrat bezpečnostní kování? A kam pro něj?
Keře a stromy mají teď lepší podmínky pro zakořenění než na jaře
Časný podzim je časem výsadby především keřů a stromů. Pokud jsou stromy a keře vysazeny v tuto dobu, budou v budoucnu vyžadovat minimální pozornost, protože kořeny by se měly dobře uchytit a usadit se, dokud je půda stále teplá, prodyšná a mokrá. Příprava půdy je klíčem k úspěšné výsadbě. Vsaďte na dostatečné množství zahradního kompostu, který podpoří růst kořenového systému.
Vsaďte na méně známé druhy. Odrůdy Cotinus nabízejí řadu barev listů – od zelené, přes fialovou a ohnivé odstíny žluté, až po tmavě šarlatovou na podzim. Je také známý jako kouřový keř, díky jemným růžovým letním květům, které připomínají oblaka kouře. V současné době se zapomíná na dříve tolik oblíbené keře brusnice – borůvka, brusinka, klikva. Dříve byste je hledali v lese, dnes už zpravidla jen v zahradnictví. Vyžadují minimální péči, a navíc jsou vhodné především do stinného podrostu dřevin. Přidejte do své zahrady nové plodící rostliny.
Zdroj: Gardeo, Gardeners World, Naše zahrada
Kam pro pohodlné křeslo?
You must be logged in to post a comment Login