Zahrada

Vypěstujte si vlastní wasabi. Ohromí vás kořenem i listy

Od   | 

Wasabi, v Česku známé pod názvem „japonský křen,“ milují snad všichni příznivci asijské kuchyně, zejména pak milovníci sushi a ostré chuti. V zásadě jde o trvalku, která se dá celkem snadno vypěstovat i v našich podmínkách, a dokonce k tomu není ani potřeba mít zahradu.  

Možná budete překvapeni, ale wasabi pasta, kterou používá naprostá většina asijských restaurací a je snadno dostupná v supermarketech, vlastně s žádným wasabi nemá nic společného. Z velké části jde o náhražku vyrobenou z klasického selského křenu, rozdrcených hořčičných semínek a zeleného barviva. Originál wasabi pasty je totiž poměrně dražší záležitostí s mnohem jemnější chutí. I proto se vyplatí si vlastní japonský křen vypěstovat.  

Wasabia japonica, jak zní správný latinský název, je stejně jako náš selský křen rostlina z čeledi brukvovitých. Ve své domovině, tedy v Japonsku, se pěstuje podobně jako rýže – na zaplavovaných polích. To nejdůležitější z této rostliny najdeme pod zemí, jde o ztlustlý a uvnitř zelený oddenek. Kromě něho se ale konzumují i listy, které se svou chutí velmi podobají oddenku. Uplatnění najdou například v salátech.  

Japonský křen můžete pěstovat na záhonech, ale také celoročně ve vhodných mobilních nádobách. Vyhovuje mu polostinné až stinné stanoviště, které je chráněné od ostrého slunce, také dostatek zálivky a kyprý humózní a výživný substrát. V zahradnictvích můžete zakoupit již předpěstované rostliny (cca 170 Kč za kus), nebo semínka (cca 30 Kč za 10 ks).

Pokud se rozhodnete pro pěstování ze semen, pak s jejich výsevem neotálejte. Poté, co je zakoupíte, nebo vám přijdou domů, je nejlépe do dvou dnů zasaďte. Pro lepší klíčení je namočte na několik hodin, nejlépe přes noc, do destilované vody. Následující den je vysejte, a to nejlépe 3 až 5 cm od sebe, pak už stačí udržovat substrát neustále vlhký, avšak pozor na přemokření, semínka by mohla začít zahnívat. Pomoct jim můžete i rozprašovačem a každodenním rosením.

Při přesazování semenáčků počítejte s tím, že wasabi dorůstá do šířky až 0,5 m a výšky 0,6 m, proto je sázejte do dostatečně prostorných nádob, to platí také pro předpěstovanou sadbu. Důležité je zvolit i hlubší podmisku, ve které bude stát voda. Rostlinky můžete občas přihnojit organickým hnojivem, například vermikompostem či granulovanými slepičinci.

V květnu situujte nádoby ven a na podzim je přesuňte na světlé přezimovací stanoviště, kde se bude teplota pohybovat někde mezi 8 až 18 °C. Ani během zimních měsíců na zálivku nezapomínejte, jen ji trochu zmírněte. Zima je totiž obdobím nejaktivnějšího růstu a sklizně. První dva roky si však užijete pouze chuť listů, protože přesně tak dlouho japonskému křenu trvá, než doroste jeho oddenek do sklizňové velikosti okolo 20 cm.

Stejná pravidla platí i pro pěstování wasabi na záhonu. Tam se vysazuje na jaro a na podzim se ze země opětovně vyrývá, přemisťuje do nádob a situuje na přezimovací místo.

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login