Zahrada
Vypěstujte si mango doma. Bude vám stačit jen pecka
Kdo by neměl rád mango? Toto tropické ovoce má nejen lahodnou chuť, ale také obsahuje spoustu vitamínů a je skvělým zdrojem draslíku i vlákniny. Sehnat ho v obchodě či supermarketu už není v dnešní době nic složitého, a to hlavně teď před Vánoci. Tak jeho pecku nevyhazujte a vypěstujte si z ní vlastní rostlinu. Zvládne to každý.
Ovoce s dlouhou historií
Mango je plodem mangovníku (Magnifera), což je stálezelený strom z čeledi ledvinovníkovitých (Anacardiaceae), jehož domovinou jsou tropické a subtropické oblasti od jižní až po východní Asii. Mangovník je dlouhověký a opravdu robustní strom, který dorůstá až do 40 m výšky a nese plody vejcovitého tvaru o hmotnosti asi 0,5 kg. Rod mangovníku zahrnuje více než 70 druhů, z čehož u nás zakoupíme většinou plody mangovníku indického (Magnifera indica). Mango bylo známé už před 4 tisíci lety a pro buddhisty má zásadní význam – věří, že pod jeho korunou meditoval i sám Buddha.
Na pěstování nic není
Prvním krokem k úspěšnému pěstování manga je jeho výběr. Plod by měl být dobře vyzrálý a rozhodně by neměl projít mrazem ani být delší dobu uskladněný v chladicích boxech. Mango totiž všeobecně velmi špatně snáší zimu, tudíž by vám semeno nemuselo vůbec vyklíčit. Zralý plod poznáte tak, že má žlutočervenou slupku, už na dotek je mírně měkké a po rozkrojení má jeho dužina žlutooranžovou barvu. V obchodě však většinou zakoupíte plod, který má do toho zralého daleko, takže jej raději nechte doma při pokojové teplotě hezky dozrát.
Toužíte po luxusní koupelně? S Grohe SPA je to hračka
Poté mango rozkrojte, vyjměte pecku a pořádně ji omyjte tak, aby na ní nezůstal ani náznak dužiny. Pomoct si můžete třeba houbičkou na nádobí či kartáčkem na zuby. Už takto připravenou pecku lze sázet, ale pokud chcete rostlince usnadnit začátky a trochu její start urychlit, vyplatí se zbavit pecku tuhého vláknitého obalu, pod kterým se skrývá semeno. Tento tvrdý obal odstraníte jednoduše. Stačí, když pecku necháte pár hodin ponořenou ve vodě, nebo ji opláchnete v roztoku manganistanu draselného. Pak obal nařízněte a vyjměte semínko. Ale opatrně, nesmíte ho poškodit, protože by vám jinak nevyklíčilo.
Semeno můžete nejprve zabalit do vlhkého ubrousku či vaty a dát do sáčku. Nezapomeňte materiál udržovat vlhký a uvidíte, že vám přibližně za dva týdny vyklíčí malá rostlinka, kterou následně vysadíte do květináče. Tímto způsobem lze podpořit rychlejší klíčení, avšak není to nutné. Semínko můžete, stejně jako celou pecku, rovnou sázet do substrátu. Květináč vybírejte spíše větší a vyšší, protože mango má delší kořeny. Nejvhodnějším substrátem bude ten kokosový, který má neutrální pH a neobsahuje choroboplodné zárodky. Semeno sázejte do horní třetiny květináče asi 3 cm pod povrch a nejlépe, pokud již není vyklíčené, budoucím klíčkem dolů. Ten se v takovém případě objeví přibližně za měsíc až tři. Květináč situujte na teplé místo s teplotou okolo 25 °C, ideálně v blízkosti radiátoru, kam přímo nedopadají sluneční paprsky. Jestliže jste nenechávali semínko před výsadbou naklíčit, můžete mu pomoci a vytvořit okolo květináče malý “skleníček” z igelitového sáčku nebo špejlí a potravinové fólie.
Podívejte se na naše video, jak ze semínka pěstovat mango
Následná péče
Pak už jen čekejte a udržujte substrát vlhký, ale určitě ne přemokřený, jinak vám semeno uhnije. Vzhledem k tomu, že prvních několik měsíců čerpá rostlinka živiny právě ze semínka, není potřeba 3 až 6 měsíců přihnojovat. A pokud byste to nevydrželi, přihoďte jen kravský hnůj. S tekutými hnojivy, například pro pokojové rostliny, začínejte až později a dávku zvyšujte postupně.
Co mango potřebuje?
Péče o již vzrostlou rostlinu mangovníku není nijak náročná. Čím je totiž starší, tím je také odolnější. Světlo a teplo však potřebuje po celý rok. V létě dokonce skvěle zvládá i přímé sluneční záření, takže ji můžete bez problémů letnit na balkoně, terase či zahradě. Všeobecně platí, že ve vegetační sezóně má mango rádo teploty přes 25 °C a v zimě mu vyhovuje spíše 15 až 23 °C.
Mangovník hnojíme přibližně každé dva týdny, a to od konce února až do začátku září. Poté už hnojení i se zálivkou začínáme omezovat. Rostlinu přesazujeme maximálně za 2 roky a dbáme na to, abychom nepoškodili kořeny. Vhodný substrát si připravíte smícháním kokosového substrátu s kompostem a zahradní půdou, nebo z listovky, rašeliny, kompostu a písku. Rozvětvení rostliny dosáhneme pravidelným řezem, který se provádí v zimě či v předjaří.
Zdroj info: zahr. arch. Alexandra Kuklová, Ovocná zahrada, Exotické ovoce
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login