Inspirace
Vyhrajte si v malém bytě s úložným prostorem
Nejen velká rodina bojuje s nedostatkem úložného prostoru, ale postačí k tomu klidně jen malý byt. Vměstnat totiž do malého bytu všechno, co potřebujeme je velká výzva. Úložné prostory ale můžete využít i tam, kde by vás to možná ani nenapadlo. Stačí trochu inspirace a uvidíte, že věci se dají schovat nejen prakticky, ale i elegantně.
Police a komody
I v malém bytě najděte prostor pro skříň, komodu a jednoduché police na stěnu. Skříně se hodí zejména do předsíně a ložnice, ale spoustu věcí uschováte i v jednoduché obývací stěně. Zároveň to ale se skříněmi nepřežeňte, jinak bude malý byt vypadat stísněně. Zvolte je ve světlých barvách, které opticky zvětšují prostor a tam, kde to uznáte za vhodné, opatřete dveře zrcadlem. Policemi a regály zaplňte nevyužité prostory, například kout místnosti, prostor nad nebo za sedačkou, nebo úzkou chodbu. Využít se dají jako malá knihovna, nebo na ně můžete umístit drobnou dekoraci, či rodinné fotografie. Skvělým řešením v malém bytě je také nábytek, který místnost pocitově rozdělí na jednotlivé zóny a navíc do něj schováme spoustu věcí. Vždy ale dbejte na oboustranný přístup ke skříním, protože jedině tak využijte veškeré výhody tohoto nábytku.
Od země až ke stropu
Nebojte se využít také celý prostor od podlahy, až ke stropu. Takto vměstnaný úložný prostor zabere skutečně méně místa, než kdybychom jej rozmístili do celého bytu. K úložnému prostoru u stropu budete potřebovat sice schůdky, ale pokud sem umístíte například sezónní věci, nebudete sem muset šplhat každý den. Do nižší výšky umístěte pouze takové věci, které potřebujete každodenně. U stropu lze vytvořit také prostor na spaní, ten však není pro každého. Nahoře se drží těžký vzduch, tudíž počítejte s tím, že se zde hůře dýchá. Spaní u stropu také není pro vysoké lidi. Pokud se totiž na posteli posadíme, měli bychom mít nad sebou alespoň 20 centimetrů volného místa.
Multifunkční a rozkládací nábytek
Multifunkční nábytek v malých bytech zkrátka frčí a ušetřit s ním můžete například prostor v kuchyni, nebo jídelně. U sklopných stolků můžeme zvolit takovou variantu, u které se sklopí pouze kus desky a tu následně přisuneme ke stěně, nebo takový stůl, jehož desku namontujeme na zeď v případě potřeby ji zvedneme, nebo naopak sklopíme. V bytě, ve kterém není prostor na klasickou postel, je skvělým řešením volba lůžka skrytého ve skříni. Večer jednoduše postel vyklopíme, pohodlně se vyspíme a ráno se postel promění v klasickou skříň. Mezi multifunkční nábytek patří také rozkládací postel, která najde využití například i v dětském pokoji. Dítě ocení nejen zvětšenou plochu, na které si může hrát, ale zároveň i možnost přespání kamaráda. Důležitá je u výsuvné postele především kvalitní matrace, ale i samostatný rošt. Pro někoho je ale nejlepší volba pro spaní rozkládací sedačka. Abyste ale docílili kvalitního spánku je důležité mít kvalitní samostatnou matraci, na které se tedy nesedí.
Využijte postel, i sedačku
Prostor pod postelí, nebo pod sedačkou skýtá skvělé možnosti, pro umístění věcí. Zabudovaný úložný prostor můžeme otevřít pomocí sklápění, nebo výsuvným prostorem. Uschovat sem můžete například ložní prádlo, náhradní deky a polštáře, sezónní potřeby, obuv, nebo i hračky. I sem umístěte takové věci, které nepotřebujete každý den, protože časem se vám každodenní vysouvání, či vyklápění úložného prostoru nebude chtít dělat.
Nejen krabice, ale i stylové taburety
Úložné krabice a boxy nemusejí být nudné, právě naopak. Pořiďte je ve stylovém provedení, které zapadnou do interiéru a navíc poslouží jako zajímavý doplněk. Vyberte si mezi plastovým, papírovým, ale i látkovým provedením. Uložit do nich můžete sezónní potřeby, ale i jiné, drobné věci. Vyplnit s nimi lze například prostor okolo televize, obývací stěny, nebo roh místnosti. Pokud disponujete klasickou postelí, několik z nich můžete umístit i dospod. Pod postel ale zvolte kontejnery na kolečkách, díky kterým bude manipulace mnohem jednodušší. Stále více oblíbené jsou také taburety, které v sobě mají menší úložný prostor. Taburet v místnosti poslouží jako stylový doplněk, či prostor k sezení při početnější návštěvě. Po odklopení sedáku můžete také do úložného prostoru uschovat alespoň pár drobností.
Také do kuchyně se vejde hodně věcí
Ani v kuchyni se nebojte využít prostor až ke stropu, do těchto skříněk můžete uschovat například sváteční nádobí, nebo drobné spotřebiče, které používáte minimálně. Řešením jsou také úzké skříňky, které jsou široké pouze 20 – 30 centimetrů. Do nich lze prakticky uschovat například veškeré lahve, bez kterých se v kuchyni neobejdete. Chcete-li zabydlet roh v kuchyni, pak zvolte systém, který ho plně využívá. Přemýšlejte, zda nebudete muset všechny věci z něj vyndat a znovu zandat, případně zda je vnitřní prostor skutečně plně využit.
Základní rozměry
Předsíň by měla mít alespoň 140 – 150 cm k tomu, abychom se bez problémů oblékli, nebo odložili svršky.
Pro volný průchod mezi předměty by měl zůstat volný prostor alespoň 60 cm.
Mezi kuchyní a jídelním stolem by měla být vzdálenost alespoň 120 cm.
Při výběru postele pro dvě osoby by měla být šíře minimálně 160 cm.
U spaní ve výšce bychom měli při posazení nad sebou mít alespoň 20 cm volného místa.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login