Rady a tipy

Jak vybrat vchodové dveře do rodinného domu?

Od   | 

Vchodové dveře patří k věcem, bez nichž se váš dům neobejde. Vzhledem k tomu, že se jedná o pomyslnou bránu do vašeho domu, měly by dobře vypadat. Současně by měly chránit před nezvanými hosty. I proto výběr vhodných vchodových dveří nepodceňujte. Dnes vám poradíme, jak můžete pro jejich výběr udělat maximum.

Vchodové dveře by neměly jen dobře vypadat, ale také by váš domov měly umět ochránit. Při jejich výběru je třeba zvážit hned několik faktorů. Ideální dveře budou mít dlouhou životnost, odolají zvuku, požáru, současně zajistí bezpečnost. A jak byste měli postupovat při jejich výběru?

Vstupní dveře do bytu by měly mít 80 cm, do domu 90 cm. Zdroj: Dorsis

Redakční TIP: Věděli jste, že u Sapeli mají velkou obrazovku, na které navolíte barvu zárubní i dveří?

Vchodové dveře a materiál

Materiál u vchodových dveří by měl být v souladu s ostatními materiál u vás doma – většina dveří se skládá ze sendvičové konstrukce: rám s kovovou výztuží, tepelná izolace a vnější plášť ze dřeva, plastu, oceli, hliníku. Setkat se můžete také se dveřmi kombinujícími dva materiály. Plášť může tvořit z vnější strany odolný hliník, z interiérové strany bude příjemné dřevo. V případě dřevěných dveří musíte myslet na pravidelnou obnovu nátěru, plast dobře odolává povětrnostním vlivům. Plastové dveře jsou nejlevnější, dřevěné mají přírodní dekor, hliníkové a ocelové mají vynikající izolační vlastnosti a vysokou odolnost.

I takto mohou vypadat vaše vchodové dveře. Zdroj: Sapeli

Hliníkové vchodové dveře

Hliníkové dveře patří na trhu k těm nejdražším. Na druhou stranu jsou nejodolnější a nejkvalitnější. Mají výbornou tvarovou pevnost, nedeformují se. Tento typ dveří je odolný také proti poškození povrchu, jsou téměř bezúdržbové. Kromě dobrých tepelně-izolačních vlastností jistě oceníte také jejich dlouhou životnost.

Plastové vchodové dveře

Mezi největší výhody plastových dveří patří jejich nízká pořizovací cena – současně jejich dobré izolační vlastnosti. O kvalitě plastových dveří rozhoduje zejména jejich výplň. Pokud se vám nelíbí klasické bílé dveře, vybírat si můžete také z dalších barev, případně i dekoru dřeva. Plastové dveře se snadno udržují, mají vysokou odolnost a vydrží několik desítek let.

Dřevěné vchodové dveře

Dřevěné vchodové dveře se ještě stále vyrábějí, ustupují však do pozadí za ostatní materiály. Dřevěné dveře jsou energeticky úsporné, současně mají hezký přírodní vzhled. Jsou ideální do nízkoenergetických a pasivních domů. Mezi jejich hlavní nevýhodu patří nutnost pravidelné péče. Kromě toho, že má dřevo tendence se tvarově deformovat, je náchylné na rozdíl teplot v interiéru a exteriéru. V případě, že se o ně nebudete správně starat, vydrží vám jen pár let.

Vchodové dveře mohou mít různé barvy. Zdroj: Dorsis

Skleněné vchodové dveře

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, sehnat můžete také prosklené vchodové dveře. Jejich součástí však není běžné sklo, ale tvrzené sklo, které je odolné proti rozbití. Přesto jde o designový, ale ne bezpečností prvek.

Vchodové dveře – bezpečnost především

Ne každé dveře, které koupíte, jsou bezpečností. A jak poznáte dveře, které bezpečností nejsou? Za prvé jim budou chybět certifikáty o tom, že splňují evropské normy. A také vás překvapí svojí nízkou cenou. Zrovna do vchodových dveří je vhodné investovat – pořád půjde o menší investici, než kdyby vás někdo vykradl. Rozdíl mezi obyčejnými a bezpečnostními dveřmi je také v jejich „nitru“.

Nejbezpečnější vchodové dveře mají bezpečností třídu 3 nebo 4 – tyto třídy vysvětlují, co všechno dveře při snaze o vniknutí dovnitř, vydrží. Takové dveře nejsou největším výkvětem designu, ale ochrání váš dům. Nejodolnější dveře odolají vykopnutí, vypáčení, ale i mechanickému vrtání a pokusu o jejich vysazení. Správné bezpečností dveře mají vícebodový bezpečností zámek, na straně pantů by měly být trny proti vysazení. Většina bezpečnostních dveří dokáže odolávat proti požáru po dobu 30 minut.

Za vchodové dveře je lepší si připlatit. Zdroj: Dorsis

Pokud si chcete připlatit za opravdovou kvalitu, můžete své dveře opatřit také digitálním kukátkem se záznamem pohybu, případně zámkem na dálkové ovládání. Takový zámek však přestane fungovat ve chvíli, kdy vypadne elektrický proud – dveře zůstanou zamčené, jen je neodemknete klávesnicí, mobilním telefonem, ani čtečkou otisků prstů. Při montáží bezpečnostních dveří nechte práci na odbornících a vyžádejte si protokol o montáži a kontrole provozuschopnosti požárního uzávěru.

Neprůzvučnost dveří se doporučuje 37, 39 nebo 42 dB. Součinitel prostupu tepla UD musí být v případě pasivního domu nižší než 0,80 W/m2K.

Vyberte správnou velikost dveří

Kromě standardních rozměrů, které jsou 70, 80 a 90 cm si můžete v současnosti nechat udělat dveře na míru. Jde o ideální řešení pro atypické stavby. Počítejte však s tím, že dveře na míru budou mnohem dražší než dveře s typickými rozměry.

Nezapomínejte ani na zárubně

V případě, že si pořídíte bezpečnostní vchodové dveře, nebudou montovány do klasické zárubně, ale také ocelové protipožární, která má minimální tloušťku plechu 1,5 mm. Tyto zárubně nejsou ukotveny s pomocí montážní pěny, ale vylity betonem.

Vchodové dveře a izolace

Při výběru vchodových dveří se zaměřte také na jejich izolační vlastnosti. Čím více budou dveře izolovat, tím menší tepelné ztráty váš dům bude mít (svoji roli hraje také zateplení a okna). Zaměřte se však také na zvukovou izolaci – normální vchodové dveře by měly utlumit kolem 32 decibelů, dveře s protihlukovou izolací utlumí až 43 decibelů. Jen pro vaši představu: Lidské kroky a tichá hudba dělají hluk o výši 40 decibelů, hlasitá řeč a hluk automobilu kolem 50 decibelů.

Design vchodových dveří

Bezpečností dveře do bytu a domu jsou odlišné. Dveře do domu musejí odolávat povětrnostním vlivům, ale i požáru a hluku. Současně musejí mít dobré tepelně-izolační vlastnosti, aby se snížila energetická náročnost domu. Některé z těchto vlastností jsou však zbytečné u bytových dveří.

Dorsis Fortius – dveře se skrytou zárubní v kontrastním provedení k dřevěnému obkladu stěny. Zdroj: Dorsis

Při výběru dveří se můžete samozřejmě zaměřit také na design – sehnat můžete dveře s laminátovými či dýhovanými povrchy, v různých barvách a dekorech. Dveře do domu mohou vypadat jinak z exteriéru, jinak z interiéru.

 

Jak dveřím sluší černé kliky?

 


You must be logged in to post a comment Login