Koupelny

Jak vybrat správnou zástěnu na vanu? Držte se několika pravidel a nesáhnete vedle

Od   | 

Někdo dává přednost rychlému osprchování ve sprchovém koutě, někdo naopak dlouhé, horké koupeli ve vaně. Někdy ale zkrátka není v koupelně tolik místa, abychom si pořídili oboje. Řešením je vana se zástěnou, ve které si můžete dopřát koupel, ale i sprchu. Jak takovou zástěnu k vaně vybrat, aby splnila všechna naše očekávání?

K vaně vybírejte termostatickou baterii. Zdroj: Hansgrohe

Jaké existují typy vanových zástěn?

V první řadě se budete při výběru muset rozhodnout, jaký typ vanové zástěny zvolíte.

  • pevná – jedná se o zástěnu, která se připevňuje přímo na vanu a je nemanipulovatelná. 
  • křídlová – tuto zástěnu lze během potřeby sklopit na jednu, nebo druhou stranu. Zakoupit lze ale i ve skládacím provedení, díky kterému se složí a zůstane u zdi. 
  • posuvná – je umístěna přes celou vanu a působí dojmem jako sprchový kout. 

 

S odborníkem na téma: Jak správně vybrat vanovou zástěnu ZDE

 

Podle čeho zástěnu vybírat?

Zástěny lze připevnit téměř na jakoukoliv vanu, ale pokud vana není rovná, například disponuje nejrůznějšími doplňky jako je opěrka pod hlavu, je třeba je vzít v úvahu. Při výběru konkrétní zástěny tak hraje hlavní roli tvar vany. Pokud je vana obestavěna zdmi ze třech stran, je ideálním řešením posuvná zástěna. Pro rohovou vanu bude vhodná skládací zástěna a k vaně, u které je v blízkosti například umyvadlo, či toaleta dejte přednost pevné zástěně, která drží na jednom místě. 

Trendy mezi zástěnami

Dnešní koupelny se zařizují minimalisticky a jednoduše, zákazníci proto také většinou upřednostňují minimální orámování vanových zástěn tak, aby splynuly s prostorem. Je ale potřeba vzít na vědomí, že zástěny s orámováním vyjdou podstatně levněji, než ty bezrámové. Zlatou střední cestou jsou bezrámové zástěny pouze s nástěnnou lištou.

Téměř neviditelná skleněná vanová zástěna bude ideálním řešením pro minimalisticky pojatou koupelnu. Zdroj: Hüppe

Na co se zaměřit?

Jestliže koupelnu zařizujete od začátku, a vybíráte nejen zástěnu, ale i vanu, soustřeďte se zejména na výběr samotné vany. Upřednostněte širší dno vany s protiskluzovou úpravou, která je při sprchování důležitá zejména z bezpečnostní stránky. Při výběru si dejte pozor také na to, abyste o zástěnu nezavadili během vstupu do vany. Volný vstup do vany by měl být cca 70 centimetrů, ale samotná zástěna by neměla být kratší než 80 cm, protože poté její účinnost ztrácí význam. Zaměřte se také na výšku zástěny, která by měla odpovídat výšce běžného sprchového koutu. 

Jakou toaletu se sprškou?

Údržba

Na výběr jsou buď plastové, nebo skleněné zástěny. Plastové jsou lehčí, levnější a převážně jsou skládací. Zástěny se skla jsou sice finančně nákladnější, ale také elegantnější a lze je opatřit speciální úpravou, aby se lépe a snadněji čistily. Bezrámové zástěny jsou také na údržbu jednodušší, než ty s rámem. Obecně je ale údržba téměř totožná, jako u sprchového koutu. K čištění používejte neagresivní čistící přípravky a klasickou stěrku. 

Údržba je stejná, jako u sprchového koutu. Zdroj: Hüppe

Fotogalerie:

Kam pro obklady a dlažby?

 

 


You must be logged in to post a comment Login