Rady a tipy

Jak vybrat správnou jídelní židli aneb u stolu je důležité se pohodlně usadit

Od   | 

Hádá se židle s postelí, která z nich hraje v lásce důležitější roli. Beze mě není lásky, chvástá se lůžko. Židle moudře mlčí, ví, že její čas přijde až v cílové rovince, kdy už posteli začne docházet dech. Ne nadarmo se říká, že pořádný stůl je základ šťastné rodiny, jenže k čemu by nám byl stůl bez židlí. Podle statistik na jídelní židli strávíme denně téměř pět hodin, počítaje v to i veřejné stravovny. Měli bychom tedy vědět, na čem sedíme, a jestli je to tak správně. 

Kombinovat můžete židle bez područek s těmi s područkami. Zdroj: Home Style

Není asi podstatné, jestli jídelně vyhradíme samostatnou místnost, nebo se stane součástí té obytné. Abychom prostor mohli pyšně nazývat jídelnou, měl by tam být jednak stůl a taky jídelní židle, u nichž bychom si kromě estetického hlediska měli pohlídat i pohodlí a správnou ergonomii. Tu určuje materiál, výška, tvar opěráku, šířka sedáku, ale i úhel, jaký spolu opěrák a sedák svírají. Pro lepší pohodlí by se nemělo jednat o pravý úhel, ale spíše o padesátistupňový. Jídelní židle jsou samozřejmě i designovou záležitostí, nebojíme se na ně upozornit, což se nám daří třeba i volbou rozdílných barev. K zajímavým řešením patří, když jsou sedáky z vnitřní strany barevně identické a z vnější rozdílné.

U plastových židlí je výhoda barev. Pěkně vypadá, když je mezi sebou prokombinujete. Zdroj: Casamoderna

Plastové, čalouněné nebo dřevěné?

K výrobě jídelních židlí se používají nejrůznější materiály, jejichž cena se promítá i do konečné ceny výrobku. Plastové židle (až na ty z designových dílen) patří k nejlevnějším a dokonce mají i poměrně slušnou výdrž. Je více než pravděpodobné, že poslouží několik let. Stálicemi jsou židle z překližky nebo ze dřeva. Bývají půvabné i bytelné, patří k finančně náročnějším. Před jejich koupí ale doporučujeme se na ně posadit, dřevo je zkrátka tvrdé a ne každému může vyhovovat. Další možností jsou čalouněné židle, které jsou měkké i krásné, jen jejich údržba patří k náročnějším. Zvláště v rodinách s dětmi, které si ruce výhradě utírají do sedáku. Časem se tyto stopy natolik v látce usadí, že v podstatě už nejdou odstranit. Nabízí se proto možnost koženého čalounění, které se dobře udržuje čisté, ale patří k finančně náročným. Kůži můžete nahradit koženkou, která bude levnější, ale poslouží jen pár let. časem se začne drolit. Na trhu najdete i židle z ratanu nebo proutí. Přestože se vám budou na první pohled líbit, nezapomeňte, že se vám sedák bude „zarývat“ do pozadí, takže pokud nezvolíte podsedák, nebude se vám na židlí sedět pohodlně. S podsedákem ale taková židle nebude působit tak pěkně.

Židli si musíte vyzkoušet. Kupujete-li ji na internetu, pak mrkněte, zda máte možnost vrácení zboží.

Ergonomie jídelních židlí

Povšimněme si, že k rychlé ranní snídani klidně využijeme bar s barovou stoličkou, ale máme-li si pochutnat na svátečním obědě, dáme přednost rodinnému stolu. Není to jen z úcty k tradicím, ale na barové stoličce bychom se zkrátka nenajedli pohodlně. Ergonomicky správně tvarovaná jídelní židle by měla mít sedák zakloněný mírně dozadu a vyšší opěradlo, o něž se pohodlně opřeme. Hrana sedáku by neměla stlačovat měkké tkáně v podkolení a výška sedáku by neměla být nižší, než je délka lýtka do podkolenní jamky. Sedák by neměl být ani příliš dlouhý, ani moc nízko, aby vstávání z něj bylo pohodlné. Zadní nohy by měly být trochu prohnuté, aby konstrukce židle jemně pružila. Důležitý je i  prostor mezi sedákem židle a deskou stolu, který má být alespoň 30 cm, dále výška židle od země a výška židle v poměru k jídelnímu stolu. I když se jedná vesměs o typizované rozměry, nějaká vůle tu být může. Výška stolu se pohybuje v rozmezí 69-75 cm, židlí od 44-46 cm. Veškerou ergonomii bychom měli odzkoušet ještě v obchodě,  u stolu výšku, u židle pohodlí neboli tvrdost sedáku a úhel, který s ním svírá opěrák.

Jídelní židle

Židle jsou i designovou záležitostí, tvar vybírejte pečlivě, zdroj: TON

Pro děti a seniory

Mladý a zdravý člověk ergonomii židle nebude asi příliš řešit, v jeho očích dostane zřejmě přednost spíše estetické hledisko. Zdravé sezení musí pohlídat ti rozumnější z rodiny, a to zejména u židlí pro malé děti. Na trhu je  dostatečný výběr dětských stoliček, plastových i dřevěných, z nichž nejznámější je zřejmě ergonomicky dokonalá a rostoucí Tripp Trapp. Pro seniory bychom pak měli volit raději židle s područkami, což se zase nemusí líbit těm později narozeným. Područky totiž mohou omezovat pohyb loktů do stran, případně nás mohou nutit držet ruce v nepřirozené výšce. Mnozí výrobci už toto naštěstí pochopili a zařadili do svých programů identické židle s područkami i bez. Není tedy problém, aby celá rodina seděla na židli bez područek, jen pro babičku pořídíme s područkou, aby se jí pohodlněji usedalo i vstávalo.

Židle s područkami bude příjemná pro poobědní lenošení. Zdroj: Home Style

Zásady příjemného stolování

  • židle nejblíže ke kuchyni patří obsluhující osobě
  • z praktického hlediska se vyhněte rohovým lavicím, když chce totiž ten, kdo nesedí na kraji vstát, musí obtěžovat i ostatní strávníky
  • mezi židlí a deskou stolu by měl být rozměr min. 27 až 30 cm
  • plastové židle volte raději s otvory kvůli pocení (pozor ale, budou se totiž vrývat do pozadí)

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login