Podlahy a stěny

Vybrat správně vinylovou podlahu není kumšt, když víte, jak na to

Od   | 

Podlaha z vinylu se už léta těší velké oblibě. A není divu. Nejenže můžeme vybírat ze široké škály odstínů a dekorů, ale výhodou je i příznivá cena, odolnost a pružnost, jednoduchá údržba, snadná pokládka stejně jako příjemný povrch. Kromě toho nepůsobí studeně a umístit ji můžeme i tam, kde máme podlahové vytápění.

Vinyl je v současné době nejžádanější také díky bohatému výběru dekorů, zdroj: KPP

Díky vrstvám si vinylová podlaha poradí i s hlukem, který se šíří k sousedovi pod vámi, ale i se zvukem, který se přenáší do ostatních místností v domě nebo bytě.

Lepený, nebo plovoucí vinyl?

Při výběru podlahy se setkáme se dvěma různými pojmy, a to je lepená vinylová podlaha a plovoucí vinylová podlaha. A jaký je mezi nimi rozdíl?

Lepená vinylová podlaha

Lepený vinyl se vyrábí v dílcích, ale i rolích. Tloušťka tohoto typu vinylu bývá asi 2 – 3 mm. A protože skvěle vede teplo, hodí se ideálně tam, kde disponujeme podlahovým vytápěním, ale i do vlhčích prostor, jako je například koupelna. V koupelně sice můžeme použít i plovoucí vinyl, ale musíme dát pozor na to, jestli má voděodolný spoj. Lepený vinyl je levnější při pořízení, ale naopak má vyšší náklady při samotné pokládce, jelikož pokládka je na instalaci opravdu složitá. Nalepena musí být na naprosto rovný, hladký a vysušený podklad, který se musí dokonale připravit. Proto je vhodné na lepení vinylové podlahy přizvat na pomoc odborníka. 

Vinylová podlaha není studená. Zdroj: Riva

Plovoucí vinylová podlaha

Předností plovoucí vinylové podlahy je výrazně jednodušší pokládka, kdy se jednotlivé kusy podlahy do sebe zaklapávají pomocí zabudovaného speciálního zaklikávacího systému. Díky tomu můžeme podlahu i jednoduše  opravit či úplně vyměnit oproti lepené podlaze. Plovoucí podlaha má poněkud větší tloušťku než lepená podlaha, a to zhruba o 10 mm. Použít ji můžeme jak v obývacím pokoji, tak i ve vlhké koupelně, ovšem za předpokladu, že disponuje voděodolným spojem. Nevýhodou tohoto typu podlahy je však skutečnost, že se nehodí tam, kde máme podlahové vytápění. Pořizovací cena je poněkud vyšší, ale na druhou stranu je kompenzována snadnější a levnější pokládkou. I přes to, že pokládka plovoucí podlahy je jednodušší než u lepené, je vhodné nechat si podlahu položit od odborníka.

Plovoucí vinylová krytina v dekoru dubu selské prkno je dokonalou imitací starého dřeva, zdroj: Riva

Na co je třeba si dát pozor?

Před koupí zkontrolujte zdravotní nezávadnost podlahy, kterou vám na vyžádání musí každý prodejce pomocí dokumentů a certifikátů dokázat. Mezi důležité parametry patří tloušťka celé podlahy a tloušťka nášlapné vrstvy. Odborníci se shodují, že čím silnější nášlapná vrstva, tím je podlaha odolnější a kvalitnější. Důkladně prozkoumejte i strukturu povrchu, který by neměl být ani hrubý, ani hladký. Pečlivě si prohlédněte i materiál základové desky. Každý vinyl je trochu jiný a jinak kvalitní. Obecně jsou lepší ty základové desky, které jsou těžší, a tím pádem i stabilnější.

kam s kterou podlahou

Zvolíte-li vinyl v roli, získáte celistvou plochu. Zdroj: Forbo

Jaký dekor?

Vinylové podlahy se pyšní opravdu širokou škálou dekorů, provedení i barev. Jejich propracovanost a věrohodnost je natolik dokonalá, že je okem nerozeznáme od napodobovaných přírodních materiálů (kamene, dřeva apod.). Vždy je ideální volit nevýrazné jemné vzory, aby se podlaha po pár měsících neokoukala a nezačali jste o volbě pochybovat. Nejoblíbenějším dekorem vinylových podlah je stále dřevo. Během výběru nezapomínejte, že podlaha by měla ladit s vybraným nábytkem i stylem celého interiéru.

podlahová krytina z měkčeného vinylu s bronzovým odstínem.

Měkčený vinyl Novilon se velmi dobře udržuje, zdroj: Forbo

Flotex je sametový vinyl vhodný pro zvířátka. Forbo

Existuje i takzvaný sametový vinyl (Flotex), který připomíná koberec a je vhodný pro zvířátka. Zdroj: Forbo

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login