Podlahy a stěny

Prkna vhodná k výrobě terasy: Z jakých materiálů můžete vybírat?

Od   | 

Terasa má výrazný podíl na tom, jak bude působit vzhled zahrady i celého domu. Proto je výběr terasových prken důležitý nejen kvůli funkčnosti, ale i podle toho, jak vypadá a působí na ostatní. Zároveň jde o finančně náročnou položku, kterou rozhodně nechcete vydávat každý rok. Pokud hledáte nejlepší terasový materiál, který vyhovuje vašim potřebám a rozpočtu, určitě uvítáte informace o různých typech materiálů, které můžete zvážit.

Vezměte v potaz, zda bude terasa zastřešená. Zdroj: Maron

Dříve byl výběr prken na terasu jednoduchý, protože bylo dostupné pouze dřevo. Dnes je těch možností mnohem víc. Dřevo je stále oblíbené, ale rozšířila se paleta možných použitých dřevin a poměrně nedávnou a výbornou možností jsou kompozitní materiály I když má dřevo své kouzlo, alternativy nabízí dlouhou životnost a nízké náklady na údržbu. Udělejte si na výběr dostatek času. Možná objevíte něco, co vás do té doby ani nenapadlo.

 

Ušetřete svůj drahocenný čas s elektrickým hrncem, který uvaří takřka za vás

 

Dřevěný obkladový materiál

Na výrobu terasových prken se používají různé domácí a evropské dřeviny, případně exotická dřeva. První zmíněná jsou nám možná o něco bližší, navíc levnější, snadno dostupné a krásné. Trvanlivost je ale nižší než u exotických druhů. Pokud se však o prkna řádně staráte, vydrží vám v perfektním stavu mnoho let.

Nejčastěji využívané dřevo je borovicové a smrkové. Použít se dá i evropský modřín a z listnatých patří k nejoblíbenějším dub. Ten se vyznačuje krásnou barvou, ale především odolností, pružností a trvanlivostí. Borovicové dřevo je náchylné na špatné povětrnostní podmínky a škůdce. Musíte o něj pravidelně pečovat a impregnovat. Pak vydrží cca 10 let. Podobně je na tom také smrkové dřevo. O něco lepší parametry vykazuje modřín, který je tvrdší a odolnější. Při správné péči vydrží přibližně 15 let. Pokud zvolíte sibiřský modřín, může vám vydržet ještě o něco déle, protože jde o hodně tvrdé a pevné dřevo.

Přírodní dřevo vypadá krásně, ale je náročné na údržbu. Zdroj: Unsplash

Tropická tvrdá dřeva

Exotická dřeva jsou extrémně odolná a vyznačují se tmavou barvou. Ta může být trochu problém, protože když vám na terasu svítí celý den slunce, rozpálí se tmavá podlaha jako pánev. Problém může vzniknout i s jejich přílišnou tvrdostí, kdy nedokážete ani zatlouct hřebík. Na druhou stranu jsou mnohem odolnější a jejich životnost dosahuje kolem 20 až 25 let. Není nutná žádná speciální ochrana, ale když nepoužijete impregnaci, za 2 až 3 měsíce se změní přirozená barva tropického dřeva. Pro terasová prkna se nejčastěji používají: cumaru, ipe, tatajuba, massaranduba, bangkiraj.

I když exotické dřeviny nemají tolik problém s povětrnostními vlivy, neznamená to, že jim změny počasí a teplot vůbec nevadí. Pravidelná péče je důležitá. Často je doporučován lazur, který ošetřuje dřevo tak, že proniká hluboko do dřeva a chrání ho před průnikem vody. Není vhodné používat u dřevin, které jsou naimpregnované napouštědly na bázi kyseliny borité. Nátěr by k povrchu dobře nepřilnul.

Vybudováním terasy zvětšíte v teplých měsících obytnou plochu domu. Zdroj: Pixabay

Tepelně upravené dřevo

Ne tak známá varianta dřeva je tzv. termodřevo. Díky vystavení vysoké teplotě 150 až 220 °C se stává odolnější než exotické a evropské dřevo. Vysoká teplota ho zpevňuje, snižuje schopnost absorpce vody a tolik ho neohrožuje vlhkost, houby, plísně či škůdci. Také se nedeformuje vlivem vnějších povětrnostních podmínek. Po tepelné úpravě je dřevo tmavé. Na slunečním světle ale vybledne a zešedne. Proto je nutné jej chránit impregnací a speciálními ochrannými látkami. Životnost takto upravených dřevin je přibližně 20 až 25 let.

Kompozitní terasový materiál (WPC)

Kompozitní materiály jsou vyrobené ze směsi přírodních dřevěných vláken a odolné syntetiky. Díky tomu získala terasová prkna organický vzhled a dojem přírodního dřeva, ovšem bez vysokých nároků na údržbu. Už nikdy nemusíte natírat, mořit nebo tmelit. WPC drží svůj vzhled, aniž by podlaha nějak bledla či měnila barvu. Použitá technologie se už zlepšila do té míry, že působí neskutečně realisticky a může se chlubit jedinečnými kresbami dřeva, které odpovídají realitě. Na výběr je taktéž široká škála barev a vzory zrnitosti. Velkým plus je taktéž odolnost. Nevadí jim voda, netrpí plísní, nekroutí se, neštěpí ani nepraskají. Kompozitní palubovka má většinou na vnější straně tuhou syntetickou vrstvu, aby se zabránilo poškrábání a zároveň je takto uzamčena barva a struktura desky. Kompozity jsou poměrně drahé a potřebují pravidelnou očistu. Pokud byste ale spočítali, kolik peněz a času věnujete pravidelné péči o dřevěnou podlahu, náklady se nakonec vyrovnají. Pozor na levnější varianty z Asie. Obvykle jde o méně kvalitní materiál, který je dutý, praská a není příliš příjemný. Vybírejte vždy u prověřených a solidních prodejců.

Na trhu je taktéž dostupný kompozitní materiál Duro, který tvoří rýžové slupky a čisté PVC. Tento materiál je vysoce odolný a oproti dřevěným a dokonce i WPC terasám nenasakuje vlhkost a ani vodu. Navíc je možné prkna brousit a renovovat. Tento materiál je recyklovatelný a dá se koupit v mnoha různých odstínech a barvách.

Materiál Duro nerozeznáte od skutečného dřeva. Zdroj: Donate

Parametry terasových prken

Jak správně vybrat prkna na terasu? Není to jednoduché. Důležitým parametrem při výběru je to, jakou máte představu o materiálu, životnosti a vzhledu. Vybírejte tak, aby podlaha byla dostatečně odolná a dobře se udržovala. V tomto ohledu určitě budou nejlepší WPC desky a tepelně upravené dřevo. Trváte-li na dřevěné terase, připlaťte si a volte exotické druhy. U klasických dřevin pak rozhoduje tloušťka prkna, která by měla být kolem 30 mm, aby se dal poškozený povrch dobře obrousit.

Rozhodně se také nesnažte za každou cenu ušetřit a nekupujte to nejlevnější. Obyčejnější dřeva se pohybují kolem 1000 Kč za metr čtvereční. Exotické dřeviny už jsou dražší a v nejvyšší cenové kategorii se pohybují kompozity. Rozhodně ale platí, že když budete hledat, můžete koupit hodně výhodně v různých akcích a výprodejích, aniž byste museli jít dolů s kvalitou.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Stavíme ze dřeva, Diy, Decks Direct

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login