Inspirace

Vybíráme parapety aneb k čemu slouží a jak je využít na maximum.

Od   | 

Pokud měníte okna, věnujte velkou pozornost výběru parapetu. Na první pohled sice vypadá, že parapety jsou na oknech jen na parádu, ale ve skutečnosti je to úplně jinak. Vyplňují mezeru mezi okny a zamezují z venkovní strany vodě, která se lehce může dostat do fasády. Odborníci sice tvrdí, že bez vnitřních parapetů se lehce obejdete, my jsme však našli mnohá jejich praktická využití.

V této malé kuchyni je využito místo i pod parapetem.

Typy vnitřních parapetů

Plastové parapety jsou vyrobeny z opravdu kvalitního PVC materiálu. Navíc mají na sobě speciální PVC fólii, díky které jsou parapety odolnější a navíc i vypadají lépe. Plastové parapety se vyrábějí v mnoha dekorech, takže je výběr zcela na vás.

Dřevotřískové parapety – na dřevotřískové parapety se lepí horní krycí vrstva přímo na dřevotřískovou desku. Na spodní straně se deska impregnuje, a tím se zamezuje vlhnutí.

Poly-mramorové parapety – jsou tvořeny z největší části z přírodního mramoru a z malého množství polyesterovou živicí, díky které lze vytvořit spoustu barevných odstínů. Tyto parapety jsou odolné, stabilní, odolají horku z topení.

Z širokých parapetů lze lehce udělat i malá pracovna.

Plastové parapety odolají i psím drápkům

Typy venkovních parapetů

Hliníkové parapety – jedná se o nejkvalitnější venkovní parapety. Jsou odolné vůči jakémukoli počasí a mají opravdu dlouho životnost. Na parapet se nanáší speciální lak, díky kterému parapety vypadají famózně.

Pozinkované parapety – jsou vyráběny z kvalitního ocelového plechu, který je pozinkovaný. Na parapet se nanáší ošetření, díky kterému jsou parapety odolné a stabilní. Tyto parapety se doporučují do míst, kde nemůže dojít k jejich poškození. Tedy určitě ne k nízkým oknům situovaným k rušně silnici.

Poly-mramorové parapety – jsou velmi pevné, a vzhledově působí velmi elegantně a kvalitně. Jsou odolné vůči poškození a odolají každému počasí. Při použití mramorových parapetů venku se musí vyfrézovat drážka na okap.

Venkovní parapety jsou nezbytností, pokud nechcete, aby Vám přes okna zatýkala voda. Navíc si je můžete krásně vyzdobit květinami.

Montáž parapetů

Pokud jste již rozhodnuti, jaký druh parapetu použijete, pamatujte na to, že parapet se musí usadit na rovnou a vyzděnou plochu, na kterou se musí nanést montážní pěna. Spáry, které jsou mezi oknem a parapetem se vyplňují silikonem v barvě parapetu.

Montáž parapetu musí být kvalitní a parapet se musí usadit na vyrovnanou plochu.

Údržba parapetů

Venkovní parapety je třeba několikrát za rok omýt obyčejnou vodou. Pokud máte kovový parapet, je třeba ho jednou za čas ošetřit vůči vzniku korozi. U plastových a dřevotřískových vnitřních parapetů stačí opět pouze obyčejná voda. Větší práce je ovšem s dřevěnými parapety, které nesnesou moc vody. Čas od času je třeba použít balzám na dřevěné parapety, který rozetřete jednoduše hadříkem.

I parapetům věnujte trochu pozornosti při údržbě, pokud je chcete mít stále pěkné.

 

Fotogalerie:

Zdroj: Pinterest a archiv


You must be logged in to post a comment Login