
Kuchyně
Vyberte správnou pracovní desku: Je totiž základem pro krásnou i kvalitní kuchyni
Pracovní deska patří mezi nejvytíženější část kuchyně a při výběru bychom měli dbát na to, aby vydržela co nejdéle a nemuseli jsme ji měnit po pár letech používání. Pro každého je důležitá nejen kvalita, ale i vzhled a údržba. Jaké jsou tedy možnosti?
Při výběru pracovní desky je potřeba si uvědomit, že kuchyni používáme denně a materiály se liší nejen cenově, ale i svými vlastnostmi. Vybírat můžeme z masivního dřeva, MDF desky, keramiky, umělého, nebo přírodního kamene, nerezu, betonu a mnoha dalších. Než zvolíte vhodný materiál, nezapomeňte, že výška desky by měla odpovídat cca 90 cm a šířka 60 cm. Odborníci však doporučují se řídit konkrétním uživatelem a jeho výškou.
Dřevo: Blízkost přírody
Dřevo patří mezi jeden z nejoblíbenějších materiálů v interiéru vůbec a jako pracovní plocha funguje také skvěle. Na pohled zútulní celou kuchyni a prostor příjemně změkčí. Je velmi důležité desku pravidelně impregnovat speciálními oleji a přípravky, díky kterým dřevo nebude vsakovat vlhkost. V převážné většině se pracovní desky vyrábějí z tvrdšího dřeva, jako je ořech, dub nebo buk. Počítejte však s o něco vyšší pořizovací cenou.

Deska z masivu dřeva je se správným ošetřením dostatečně odolná. Zdroj: Team 7
MDF deska: Klasika za rozumnou cenu
Dalším oblíbeným materiálem jsou MDF desky s laminátovým povrchem. Na trhu najdete širokou škálu barev, provedení i dekorů. Výhodou je nižší pořizovací cena, odolnost vůči kuchyňským chemikáliím, tekutinám a jednoduchá údržba. Na druhou stranu se na laminátu lehce vytvoří nechtěné škrábance, které nejdou odstranit. Pozor si musíte dát i na dlouhodobější vlhko, díky kterému by deska mohla nabobtnat. Počítat musíte i s nižší životností a s tím, že jednoho dne zkrátka desku budete muset vyměnit.

MDF desky jsou v domácnostech nejrozšířenější. Zdroj: Kuchyně Schüller
Keramika: Oblíbená novinka
Každý jistě zná keramickou dlažbu, ale málokdo ví, že ze stejného materiálu se vyrábí i pracovní desky do kuchyně. Už z provozu dlažby je patrné, co všechno keramika zvládne – nevadí ji horké hrnce ani pánve, je pevná a neuškodí ji ani chemikálie. Jediné, na co je nutné si dávat pozor, jsou rohy, které jsou křehké a při pádu třeba hrnce, by se mohly odštípnou. Keramické desky jsou v nabídce v úctyhodných délkách až 300 cm, takže ve standardní kuchyni je tento materiál z jednoho kusu. Obrovskou výhodou je i široká škála barev a dekorů.

Stále častěji se v kuchyních objevuje na pracovní ploše keramika. V tomto případě napodobuje velmi pěkně mramor. Zdroj: Polyston
Nerez: Do ultramoderních kuchyní
Nerezové pracovní desky jsou k vidění většinou v restauracích a jiných provozovnách, kde se dbá zejména na hygienu a nikoliv na estetiku. V poslední době se však rozšířily i do domácností, a to zejména těch ultra moderních. Nerez nezmění barvu a díky vysoké odolnosti snese téměř jakékoliv zacházení, aniž by utrpěl újmu. Položit na něj můžete i rozpálenou pánev a ideální je také z pohledu údržby, která je velmi snadná. Mínusem jsou šmouhy, které se snadno tvoří po umytí, a celkem vysoká cena.

Sadu kvalitních nožů budete mít na celý život. Zdroj: Rösler
Beton: Nemusí působit vyloženě studeně
Vynechat nemůžeme ani industriální vzhled interiéru, který se v posledních letech šíří raketovou rychlostí, a pokud se příjemně zkombinuje, nemusí vypadat ani chladně nebo neosobně. K tomu neodmyslitelně patří i betonové pracovní desky, jejichž povrch je potřeba nejen leštit, ale i tmelit. Tmelení ponechte odborníkovi, protože jinak hrozí okamžité znečištění, a tím pádem i znehodnocení desky. V kuchyni vypadá skvěle i díky jednolitosti. Nevýhodou je snadnější štěpení rohů a hran.

Betonová pracovní deska musí být povrchově ošetřena. Tehdy vydrží vysoké zatížení. Zdroj: Canstockphoto
Umělý kámen: Kompaktní řešení
Umělý kámen se vyrábí z polymeru, pigmentů a přírodního materiálu, jako je hliníková hornina, nebo bauxit. Pryskyřice se přidává z toho důvodu, že je pojivem celé směsi, a navíc je materiál díky ní odolný vůči teplu. Je ale potřeba vědět, že na umělý kámen nepatří horké pánve či hrnce. Materiál působí velmi pěkně, kompaktně a je nabízen v opravdu široké škále barev.

Umělý kámen je velmi elegantní. Zdroj Technistone
Žula: Stálice, kterou milovaly už naše babičky
Chcete-li sáhnout po kvalitním, luxusním a opravdu drahém materiálu? Pak dejte přednost přírodnímu kameni. Většinou se používá žula. Pracovní deska ze žuly je ze všech materiálu nejvíce odolná a neporézní. Odolá i silným chemikáliím, kyselinám, či vysoké teplotě. Vybírat můžete z provedení s ostrými, i zaoblenými rohy, nebo z leštěné a broušené varianty. Pro lepší údržbu je vhodnější sáhnout po matové, tedy broušené variantě, na které nejsou vidět otisky prstů. Elegantně a nadčasově vypadá i mramor, který se řadí mezi tvrdé materiály, nicméně za žulou trochu pokulhává. Patří mezi porézní materiály a je nutné ho pravidelně ošetřovat speciálním nátěrem. Na trhu najdete nepřeberné množství barev, motivů i provedení. Přestože má dobré schopnosti, vždy ho opatřete impregnací.

Žulová pracovní deska patří k těm nejodolnějším. Kameník do ní umí vyfrézovat o odkapovou část. Zdroj: Granit Holec
Fotogalerie:
- Kamenná deska v kuchyni vydrží takřka všechno – rozpálené hrnce, krájení, mastnotu. Zdroj: Granit Holec
- Kuchyňská pracovní deska ze žuly je vysoce odolná, šikovný kameník do ní může vyfrézovat i odkapovou část. Zdroj: Granit Holec
- Ideální je nábytek z masivu. Zdroj: Decoland
- Masivní dřevo musí být speciálně ošetřeno. Zdroj: Kuchyně Schüller
- MDF desky jsou v domácnostech nejrozšířenější. Zdroj: Kuchyně Schüller
- Stále častěji se v kuchyních objevuje na pracovní ploše keramika. V tomto případě napodobuje velmi pěkně mramor. Zdroj: Polyston
- Nerezovou kuchyni rozveselují popartové obrazy. Zdroj: Abimis
- Umělý kámen je vysoce odolný a v kuchyni působí velmi hezky. Zdroj: Technistone
You must be logged in to post a comment Login