Koupelny

Výběr sprchového žlabu: Na co si dávat pozor?

Od   | 

Sprchové vaničky jsou sice stále trendy, ale v koupelnách v poslední době vedou spíše odtokové žlaby. S nimi vypadá sprchový kout v koupelně elegantně a je i praktický – například pro méně pohyblivé uživatele, pro které je obtížné zvedat nohy a překračovat překážku, je-li vanička o pár centimetrů výš než podlaha. 

Odtokový žlab lze zakrýt dlažbou, čímž s podlahou nádherně splyne. Zdroj: Tece

Ne všude je odtokový žlab možný

Nevýhodou odtokových žlabů je zejména to, že ne do každé koupelny ho lze instalovat. Pokud řešíte koupelnu u novostavby, odtokový žlábek si lze dopřát, nicméně pokud rekonstruujete starou koupelnu v domě, nebo plánujete rekonstrukci v panelákovém bytě, můžete narazit na neřešitelný problém. Instalace odtokového žlábku vyžaduje jasně danou stavební výšku, kterou stanovuje výrobce. Minimální výška je však 75 mm. Pokud tedy plánujete rekonstrukci koupelny, je potřeba si nechat tuto variantu posoudit statikem. Jestliže ve vaší koupelně bude instalace odtokového žlabu možná, vždy si ho nechte instalovat, i sprchový kout vyspádovat od odborníka. 

Odtokový žlab volte v barvě baterií. Zdroj: Hansgrohe

Volba materiálu i vzhledu

Vybírat můžete buďto plastový odtokový žlab, nebo nerezový. Plastové odtokové žlaby jsou levnější a v dnešní době jsou vyráběny z odolných materiálů, přesto ale odborníci dávají přednost nerezovým žlabům. Ty nabízí opravdu dlouhou životnost, odolnost a neztrácí ani tvar, ani svou barvu. Vzhled žlabu tak vybírejte s ohledem na styl a barevnou kombinaci koupelny, jako celku. Výrobci na trhu nabízí nejrůznější provedení i barvy žlabů, které koupelnu zajímavě podtrhnou. 

 

 

Umístění a délka

Podstatné je i samotné umístění žlabu, které musí maximálně vyhovovat jak velikosti, tak uspořádání sprchového koutu. Nejběžnějším a asi nejpraktičtějším řešením je umístění u stěny. Podle dispozice lze ale vybírat i z umístění do prostoru sprchového koutu, do stěny, nebo do rohu. 

Stejně tak délka žlabu musí být vybírána v závislosti na velikosti sprchového koutu. Běžně však dostanete odtokové žlaby o délce mezi 30 – 145 centimetrů. V některých případech budete muset sáhnout i po atypické délce. 

Důležitá je kapacita průtoku

Přestože se na kapacitu průtoku poměrně často zapomíná, je nutné zvolit tu správnou. U každého sprchového žlabu najdete údaj o maximálním průtoku vody. Je to údaj, kolik litrů vody za minutu dokáže odtokový žlábek pojmout. Pokud totiž zvolíte nižší průtok, nebude voda ze sprchového koutu odtékat správně rychle a vy tak při sprchování budete stát v několika centimetrech vody. V potaz musíte vzít výkon sprchy jak ruční, tak hlavové. 

Zkontrolujte, zda průtok hlavové sprchy pojme odtokový žlab ve sprchovém koutě. Zdroj: Hansgrohe

Zdroj: Ravak, Hansgrohe, Tece

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login