Koupelny
Volně stojící vana: Kam se hodí a proč ji nedávat do malé koupelny?
Pokud si do koupelny pořídíte volně stojící vanu, stane se okamžitě hlavní dominantou. Při vstupu upoutá pozornost a je jen na vás, zda jí dáte vyniknout nebo naopak. Hodně to závisí i na velikosti místnosti a dalších technických možnostech.
Kdy se do volně stojící vany pustit?
Ne pro každou koupelnu je volně stojící vana ideální. Úspěchu docílíte ve velkých prostorech, kde se vana vyjímá uprostřed a kolem ní je dostatek volného prostoru. V posledních letech se také propojuje ložnice s koupelnou, nebo se vana umísťuje přímo do ložnice. Proto před tímto velkým rozhodnutím zvažte, zda opravdu disponujete dostatečným prostorem, který dovolí takové řešení vybudovat.
Zehnder Kazeane: Designový radiátor do koupelny
Plusy a mínusy
Hlavní výhodou volně stojící vany je celkový vzhled koupelny. Dokonale zapadne do venkovské koupelny, ale i do skandinávské, industriální či moderní. Podle stylu pak můžete vybírat i tvar vany, do stylových interiérů se hodí vana na nožičkách. Přestože je volně stojící vana velmi pohodlná, můžete ji navíc doplnit nejrůznějšími masážními tryskami, sedátky, opěrkami hlavy, ale i odkládacími stolky. Na trhu najdeme oválné, hranaté, kruhové, ale i asymetrické tvary volně stojících van a také umístění je velmi variabilní. Přestože největší parádu udělá právě uprostřed místnosti, lze ji situovat také do rohu nebo ke zdi. Tehdy ovšem stojí za úvahu, zda nedat přednost běžnějšímu typu vany a ušetřené peníze neinvestovat jinam.
Volně stojící vana má však i své mínusy. V první řadě je to pořizovací cena, která je znatelně vyšší než běžné řešení. Tato cena se odvíjí od toho, z jakého materiálu je vyrobena. Dostupnější řešení nabízí vany z akrylátu nebo kovu. Naopak litinové vany, mramorové nebo kamenné jsou výrazně dražší. Je také důležité zjistit, jakou nosnost má podlaha, jelikož volně stojící vany jsou výrazně těžší a mnohdy je potřeba podklad zpevnit. Nevýhodou je také to, že vana nemívá odkládací plochu, a proto je k ní nutné pořídit menší stolek. Nákladnější a náročnější je také samotný přívod a odtok vody, které se musí přivést podlahou do prostoru místnosti. I samotná údržba je o něco náročnější, protože vanu je potřeba čistit ze všech stran.
Tvar a velikost
Výrobci nabízí nejrůznější tvary a provedení volně stojících van, ale mezi nejprodávanější stále patří oválné. Součástí mohou být i nožky. Takové řešení se hodí do klasických, či venkovsky laděných koupelen. Pokud vanovým nohám neholdujete, a přesto plánujete pořídit volně stojící vanu, můžete zvolit moderní provedení s neviditelnými nožkami. Skvělým řešením jsou i obdélníkové vany, které svými hranatými liniemi příjemně koupelnu doplní. Vhodné jsou nejen do moderních a elegantních koupelen, ale i do industriálních, či minimalistických. Výjimkou nejsou ani asymetrické vany, které jsou hotovým designovým dílem.
Důležitá je také velikost vany, která se odvíjí podle přání zákazníka, ale také podle velikosti koupelny. Běžný rozměr van bývá 170 x 70 centimetrů, ale na trhu najdeme i vany s délkou od 100 centimetrů.
Jak je to s údržbou?
Jak již bylo zmíněno, tento typ van je složitější na údržbu zejména proto, že je potřeba je čistit ze všech stran. Po koupeli vždy horkou vodou opláchněte vnitřní část tak, aby se na povrchu neusazovaly nečistoty. Vnější stěny vany nastříkejte jednou za čas přípravkem a setřete vlhkým hadříkem.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login