Rady a tipy
Vlhkost v domě: Jak se jí jednou pro vždy zbavit?
Přestěhovali jste se do staršího domu? Pak je zde riziko, že vás začne trápit nepříjemná vlhkost ve stěnách. Ta se projevuje viditelnými mokrými mapami, bobtnáním a opadáváním omítek. V neposlední řadě také zatuchlým zápachem a nebezpečnou plísní. Víte, jak můžete tento problém vyřešit?
Pokud jste začali řešit problémy s vlhkými stěnami u vás doma za pomoci pohlcovačů vlhkosti či přímotopů, je to předem prohraný boj. Pohlcovače sice část vzdušné vlhkosti zachytí, ale nevyřeší příčinu vašich problémů. Do zdiva bude pronikat další voda, stěny budou mokré do stále větší výšky, nemluvě o nebezpečné plísni. Jediným řešením je v tomto případě využití některé z přímých sanačních metod – díky tomu zamezíte degradaci zdiva a dalšímu vlhnutí.
Jak vytunit textilní dekorace?
Mechanická sanace zdiva
I když jde o nejstarší způsob sanace zdiva, stále patří k nejpoužívanějším. Při mechanické sanaci se vytvoří ve zdivu mezera, do níž se vloží hydroizolační materiál, který zabrání vzlínání vlhkosti ve stěnách. A jaké způsoby známe?
Na co si dát pozor: V případě historického objektu je možné, že památkáři nepovolí dům podřezat, i když by to vyřešilo spoustu potíží.
Narážení plechů
Používají se nerezové desky vlnitého plechu, které se zaráží do zdiva v celé jeho tloušťce. Jednotlivé plechy se napojují překrýváním krajních vln, dojde tak k vytvoření kvalitní hydroizolace. V některých případech není tento postup vhodný – nevýhodou může být vliv silných nárazů na konstrukci domu, výhodou pak zůstává dlouhá životnost.
Podřezávání zdiva
Podřezávání zdiva pilou se speciálními řetězy je dalším způsobem, jak zbavit zdi vašeho domu vlhkosti. Řezání se provádí zejména v maltové spáře – v daném místě se odseká stará omítka, vytvoří se pevný a rovný podklad. Vytvořená drážka se vyčistí a vloží se do ní izolační materiál. Realizace je rychlá, nevýhodou je prašnost a hlučnost při práci.
Podřezání diamantovým lanem
Jde o řešení vhodné pro všechny typy stěn. Během podřezávání se spára postupně vyplňuje izolací, chladí se vodou a čistí. Řezy lze provádět všemi směry – jde však o náročný proces, na který je třeba najmout specializovanou firmu.
Chemická injektáž
Chemická injektáž probíhá tak, že se do zdiva napustí chemický prostředek předem vyvrtanými otvory. Ten ve zdivu vytvoří dodatečnou hydroizolační vrstvu. Konkrétní prostředek se volí podle příčiny a stupně zavlhčení, zasolení, ale i druhu zdiva. Velkou výhodou tohoto postupu je rychlost, ale i možnost využití u stěn s nedostatečným manipulačním prostorem.
Sanace a elektroosmóza
Poslední možností, kterou dnes zmíníme, je přímá sanační metoda aktivní elektroosmózy – lze ji využít u podlah, stěn, sklepů, obvodových i vnitřních stěn. Instalace je rychlá. Zařízení je trvale připojeno k elektrické síti. Do zdiva se instalují kladné elektrody, po podzákladí elektroda záporná. Vše se propojí s řídicí jednotkou, ta přemění napětí v okruhu a indukuje elektromagnetické impulzy, které pomáhají vysoušet zdivo. Dojde k přerušení vzlínání vody a ta je přitahována k záporné elektrodě.
Trendy a ovládací tlačítka WC
You must be logged in to post a comment Login