Zahrada
Jak na vlastní silné a zdravé sazenice zeleniny
Sazenice rajčat běžně můžete v květnu koupit v zahradnictvích. Doma si však můžete vypěstovat levnější, silnější, od odrůdy, jakou chcete, protože výběr odrůd v semenech bývá výrazně širší, než v sazenicích, a bez stresu, že už na vás v zahradnictví zbydou jen neduživé sazenice nevalné kvality.
První týden v březnu je správnou dobou, kterou můžete věnovat předpěstování sazenic letošní zeleniny. Některá zeleninu je možno vysévat už dříve (papriky), některá by ještě počkala později (okurky) a některá se může později sázet rovnou do půdy (dýně), ale pokud tento týden vysejete vše v domácích podmínkách a zajistíte každému druhu sazenic správné prostředí, máme vyzkoušeno, že budete v sezoně výrazně napřed.
Semena raději kupte
Pokud nejste vysloveně zemědělský odborník a nemáte vlastní, správně uchovaná semena, raději si vždy kupte před výsevem nová. Třeba vás zaujme některá z nových odrůd a hlavně budete mít jistotu, že semena, ať již kupovaná staršího data, nebo vlastní, neutrpěla špatným skladováním a naprostá většina jich vyklíčí.
Jiffy ulehčí práci
Nejsnazší je použít pro předpěstování jiffy čili tablety většinou ze slisované rašeliny. Sazeničku pak přesadíte rovnou s tabletou a nepoškodíte ji. Vhodné je i lisované kokosové vlákno a prodávají se i speciální substráty. Použít můžete i ten běžný zahradnický, ten je však třeba vysterilizovat. Stačí dvacet minut v troubě zapnuté na sto stupňů. Co z vlastní zkušenosti příliš doporučit nemůžeme, jsou malinké plastové pařníčky v kombinaci s prostým substrátem. Semena v nich vzklíčí hezky a prostorově úsporně, ale jednotlivé nádobky na rostlinky a výška krytu jsou tak malinké, že je třeba přesazovat velmi záhy a bez použití jiffů dochází často k poškození sazeničky. Také odtok vody nebývá dobře vyřešen.
Zalévejte rozprašovačem
Klíčení semínek urychlíte, když je předem na dvanáct hodin namočíte do vody, ale nutné to není, v teple a dostatečně vlhkém substrátu vzejdou i tak celkem rychle. Semínka zasijte jen do neznatelné hloubky, přibližně tak hluboko, jakou mají délku. K zálivce použijte rozprašovač na květiny, jen tak je nevyplavíte. Zpočátku musí být semínka hlavně pěkně v teple, aby rychle vyklíčila. Hodí se parapet nad topením a teplota přes 22°C. Nádobky můžete překrýt sklem nebo folií, jednou denně jim prospěje vyvětrání.
Začněte otužovat a budete napřed
Později snesou i trochu chladněji, v teplotách okolo 18°C se nebudou zejména sazenice rajčat tolik vytahovat, a potřebují hlavně velmi hodně světla. Papriky jsou teplomilnější, těm bude pokojová teplota vyhovovat i jako vyšším sazenicím. Pokud jste zvolili jiffy nebo miniaturní květináčky, čeká vás s prvními pravými lístky přepichování sazeniček do větších nádobek. Pokud jste sázeli rovnou do větších nádobek, jako například vysterilizované kelímky od jogurtu, praví odborníci vás nepochválí, protože přesazení stimuluje zesílení sazenice, na druhou stranu ale zvyšuje riziko poškození. Sazenicím se bude dobře dařit i při výsevu rovnou do většího. Důležité je, aby měly dost živit a světla ke svému růstu. Můžete je jedenkrát přihnojit například Kristalonem. Pokud už jsou teploty nad 10°C, můžete sazenice začít otužovat. Zpočátku je vyneste ven pouze přes den, pak je nechte trvale za oknem a teprve koncem května patří do volného záhonu.
Fotogalerie:
Nejčastější chyby při věšení záclon a závěsů
You must be logged in to post a comment Login