Koupelny

Víte, jak prát ručníky, aby dlouho vydržely a byly vítanou ozdobou vaší koupelny?

Od   | 

Koupili jste si nové ručníky, ale už po několika praních nejsou tak hebké a savé jako v prvních dnech? V tom případě je velmi pravděpodobné, že jste zvolili špatný prací program, prací prášek, aviváž či teplotu. Chybu jste mohli udělat také při jejich sušení. Pokud chcete, aby byly vaše ručníky stále jako nové, sepsali jsme pro vás hned několik tipů, které vám pomohou.

O tom, v jakém stavu budou vaše ručníky a osušky, nerozhoduje jen péče o ně. Dávku svojí pozornosti totiž musíte věnovat už jejich výběru při nákupu. Při něm musíte zohlednit několik faktorů, jako je použitý materiál, délka vláken, výrobce či gramáž. Ta by měla být u osušek i ručníků od 400 mg/metr čtvereční. Kousků s nižší gramáží si ani nevšímejte.

Díky vhodné péči budou vaše ručníky hebké na dotek i po delším čase. Zdroj: pixabay

Jaký prací prášek byste měli používat? A co aviváž?

Stejně jako je tomu u oblečení, i ručníky je třeba roztřídit podle barev, pokud nechcete, aby byla jejich barva zašlá a zašedlá. Dělte je na bílé, černé a barevné. Při praní ručníků používejte spíše tekutý prací gel namísto sypkého prášku, který by mohl zůstat po špatném vymáchání ve vláknech, protože se rozpouští hůř než prášek tekutý. Nikdy nepoužívejte aviváž. Ta ucpává póry ve tkanině a ručníky ztrácí svoji savost.

Nový ručník před použitím vyperte

Pokud jste si právě domů přinesli nové osušky a ručníky, rozhodně byste je neměli začít rovnou používat. Před prvním použitím je vyperte dvakrát po sobě. Díky tomu dojde k uvolnění volných vláken, ta ostatní se naopak utáhnou. Nemluvě o faktu, že z ručníků dostanete pryč veškerá změkčovadla a chemické látky, které byly do ručníku přidány ve výrobě. Ručníky je ideální prát odděleně od ostatního prádla – aby se nestalo, že se uvolněná vlákna „nalepí“ na oblečení. Pokud však chcete prát dohromady, nikdy neperte ručníky ve stejnou chvíli jako oblečení se zipem ať už klasickým nebo suchým. Ručníky by se mohly poškodit. Pokud dojde k uvolnění vlákna, ustřihněte jej, nikdy nevytahujte, jinak narušíte i další vlákna v ručníku.

Zatímco bambusové ručníky můžete prát na 40°C, ty froté potřebují praní na 60°C.  Zdroj: pixabay.com

Jak často by se měly ručníky prát?                    

Je samozřejmostí, že budete ručníky i osušky prát vždy, když budou ušpiněné, ušmudlané a nebudou nijak hezky vonět. V koupelně byste měli ručníky měnit ideálně jednou týdně – vše však závisí na tom, jak často ručníky používáte. Pak je můžete měnit i častěji. Jinak často budete měnit ručníky po jedné osobě nebo po pětičlenné rodině.

Co dělat, pokud ručníky zapáchají?

I při sebelepší péči se občas může stát, že vám začnou vaše ručníky zapáchat. V tuto chvíli můžete zkusit více způsobů, jak tento problém vyřešit. Namísto aviváže můžete k ručníkům při praní přidat vždy trochu octa, která má vynikající dezinfekční vlastnosti. Navíc odstraní mastnotu a špínu z tkaniny, nemluvě o jeho schopnosti zafixovat barvu. Ocet byste měli přidávat také do prvního praní. Alternativou k octu je pak jedlá soda, případně citron na bělení ručníků. Aby ručníky nezapáchaly, sušte je ihned po vyprání, rozhodně je nenechte mokré v pračce. Jednou za čas je třeba vyčistit i pračku samotnou, která může být zdrojem zápachu, ale i těžko odstranitelných skvrn.

Na praní používejte spíše tekuté prací gely. Zdroj: pixabay

Jak ručníky sušit a žehlit?

Pokud máte doma kromě pračky také sušičku, můžete k sušení ručníků použít ji. Ručníky zde usušené budou nejen dokonale suché, ale také nadýchané. Mezi praním a sušením je dobré ručníky lehce protřepat.  Do sušičky k ručníkům nikdy nepřidávejte ubrousky na změkčení prádla. To samé platí i o aviváži při praní. Tyto prostředky tvoří voskovitou vrstvu, která by narušila savost ručníků. Sušit je můžete také na čerstvém vzduchu, nikdy ne na přímém slunci, kde by docházelo k ničení vláken a savosti. Kam ručníky nepatří, je radiátor, kde ručníky ztvrdnou. Ručníky ani osušky nežehlete, jinak budou ztrácet svoji savost. To však neplatí u lněných ručníků, které žehlit můžete.

Při praní je třeba rozdělit podle barev nejen oblečení, ale také ručníky. Zdroj: pixabay

Jak prát bambusové ručníky

Bambusové ručníky jsou velmi oblíbené díky svým vlastnostem. Nejen, že nezapáchají, ale navíc jsou i antibakteriální. Prát je můžete při teplotě 40°C, vždy bez aviváže, která by savost ručníků narušila. Při sušení v sušičce volte nižší teplotu.

Jak prát froté ručníky

Pokud jsou vaše froté ručníky opravdu kvalitní, můžete je prát při teplotě 60°C. V případě, že bude na štítku uvedena nižší teplota, tyto ručníky nekupujte a poohlédněte se po těch, které vyšší teplotu snesou. Froté ručníky perte taktéž bez aviváže.

Jak prát pracovní ručníky

Praní hodně ušpiněných pracovních ručníků vás jistě svádí k tomu, abyste použili větší množství pracího prostředku. Jeho přemíra jim však může spíše uškodit. Přebytek pracího prášku se totiž začne ve tkanině usazovat, následkem bude blednutí barvy.

 


You must be logged in to post a comment Login