Dětské pokoje

Víte, po čem chodíte? Některé podlahy mohou obsahovat nebezpečné toxiny. Jaké certifikáty je nutné sledovat?

Od   | 

Většina materiálů v současných domácnostech je tvořena z PVC. Ať už jde o okenní rámy, různé zařizovací předměty nebo podlahy. Právě ty tvoří velkou plochu, a tím pádem i mnohem větší riziko škodlivin, které se dostávají do ovzduší. Vliv toxinů, jako jsou formaldehydy a ftaláty, jednoznačně škodí. Zvlášť dětem nebo seniorům. Víte, jak si vybrat bezpečné podlahy a které certifikáty vás mají zajímat?

Na co si dát pozor u výběru podlah?

Zdravá podlaha neobsahuje formaldehyd ani ftaláty. Výrobce vám bez problémů dodá složení i původ. Vše potvrdí certifikáty. Zároveň má každá podlaha dobře vypadat, nepůsobit „lacině“, ač většina lidí také chce, aby nebyla příliš drahá. Ne vždy člověk může mít všechno. Ty kvalitnější obvykle stojí víc. Vzhledem k tomu, že podlahu nekupujete na pár měsíců, nešetřete za každou cenu, a ještě na úkor zdraví. Špatná podlaha může být přírodní i umělá. Proto mějte na paměti, že přírodní materiál automaticky neznamená nezávadný. Například dřevo absorbuje těžké kovy, a pokud vaše krytina pochází ze stromů kolem frekventovaných silnic nebo z kontaminované půdy, může obsahovat látky jako kadmium, olovo a další.

 

K uvolňování toxických látek přispívá velkou měrou také podlahové vytápění, které může celý proces jen podporovat.

 

Nejčastějším problémem jsou ovšem těkavé látky značené jako VOC. Jde o již zmíněný formaldehyd a ftaláty. Ty se používají hlavně jako změkčovadla plastů. Materiály pak mají větší odolnost. Účinky na lidské zdraví se liší podle ftalátů. Někdy neublíží v podstatě nijak a jindy je vliv na zdraví hodně výrazný. Mohou vznikat alergické reakce, respirační problémy a hovoří se i o karcinogenních účincích. Problémy mají hlavně děti a starší lidé.

 

 

Příliš vysokou koncentraci formaldehydu lze vycítit, pokud ovšem není jeho pach přehlušen jinými vůněmi. Na začátku každá podlaha jde cítit tzv. novotou, ale do 28 dnů od pokládky by zápach měl zmizet. Pokud i po této době ucítíte z podlahy chemii, můžete se vystavovat zdravotnímu riziku. Až budete vybírat podlahu, zaměřte se na koncentraci těchto látek, ale také na jejich skladbu. V tomto jsou výhodnější podlahy, které mají jako součást rovnou i podložku. Tím jsou jasně dané parametry obojího a vy můžete podlahu bez problémů instalovat. Když koupíte podložku a podlahu zvlášť, vystavujete se většímu riziku, protože nepodléhají stejné certifikaci. Proto si vždy vše ověřujte, stejně tak i lišty.

Na podlaze strávíte obrovské množství času. Vybírejte ji obzvlášť pečlivě. Zdroj: Lino design

Tyto látky doma nechcete

První z nich VOC neboli organické těkavé látky s formaldehydem v čele. Dalšími známými jsou benzen, toluen, xylen, metan, pentachlorfenol a samozřejmě zmíněný formaldehyd. Cítíte ho kolikrát i z oblečení, nábytku a dalších věcí, které jste si přinesli z obchodu. Je všude kolem nás, v překližkách, dřevotřísce, v lepidlech či tmelech apod. Je i přirozenou součástí dřeva. Plastifikátory neboli změkčovadla používají výrobci, aby byly plasty měkčí a ohebnější. Nejznámější a zároveň nejvíce nebezpečné jsou ftaláty. Setkáváte se s nimi dennodenně, ať už jde o zdravotnické potřeby, kosmetiku, čistící prostředky, podlahy, plastová okna, stavební materiály a plastové výrobky jako hračky, holínky, kabelky apod.

Jaké certifikáty by vás měly zajímat?

Když se řekne certifikát, mnoho lidí je okamžitě přesvědčených, že kupují to nejlepší, co mohou. Ovšem není certifikát jako certifikát. Jsou jich stovky a liší se podmínkami udělaní i cenou. Do ceny se často promítají i náhodné kontroly či testování. Někteří výrobci mají své vlastní certifikáty, ale ty nejsou úplně uznatelné, protože pod nimi není podepsaná žádná odborná laboratoř a mohou být zavádějící.

Na našem trhu spadá do pojmu „nezávadná podlaha“ každá krytina, která má koncentraci TVOC nižší než 1000 ug/m3. U formaldehydu je stanovena na hodnoty menší než 120 ug/m3. Ne každá měřící metoda měří všechny potenciální toxiny. Volte podlahy, které prošly vícero certifikacemi.

Ideální jsou podlahoviny z přírodních materiálů, jako třeba marmoleum. Zdroj: Forbo

Jednorázové certifikáty

Mají mírnější podmínky pro udělení než certifikáty s opakovanou kontrolou. Stanovení látek se provádí pouze jednorázovým měřením. Protože u podlahy nelze určit její trvalou kvalitu, jde o hodně nepřesné hodnoty. Stačí, aby výrobci následně změnili postup výroby, začali používat jinou koncentraci látek a certifikát, byť stále platný, ztrácí na hodnotě.

  • Frech VOC: ve Francii musí být každá podlaha označena štítkem s třídou emisí. Štítek získá po 28denním měření podle normy ISO 16000 a nejnižší obsah emisí garantuje A+.
  • Der Blaue Engel: největší ekocertifikát na světě, který značí produkty pro zdravou domácnost i planetu podle německých limitů. Stejný certifikát je také u zdravé stavební chemie.
  • Ü (Übereinstimmung): v němčině toto slovo znamená souhlas a znamená, že produkty s certifikátem splňují německé limity. Měří ovšem jen některé látky a koncentrace VOC je mírnější.

 

Jak osvětlit dětský pokoj a kam pro lampy?

 

Dlouhodobé certifikáty s opakovanou kontrolou

Po těch se určitě koukejte, protože mají velmi přísná kritéria a pravidelně se opakují. Máte tak jistotu, že i když výrobce změní výrobu, musí limity stále splňovat, jinak jim je certifikát odebrán.

  • Indoor Air Comfort Certifikát IAC: tento certifikát vychází z vyhlášek EU a všech členských států. Má ty nejpřísnější limity pro veškeré druhy škodlivin. Nejen TVOC. Výrobky s tímto označením nejsou rizikové a získávají je opravdu zdravé produkty. Ještě o něco přísnější je úroveň Comfort Gold, která navíc zohledňuje limity dalších evropských certifikátů.
  • GREENGUARD: nezávislá certifikační organizace LLC testuje ve výrobcích obsah emisí po několik měsíců a pokud přísné výrobky splní přísné standardy, smí tuto certifikaci používat. Pokud dosáhne výrobce až na certifikaci GREENGUARD Gold (známý jako dětský certifikát), mohou tyto produkty využívat i citliví jedinci, jako jsou děti a staří lidé. Takové podlahy se hodí nejen do domů, ale i do škol a nemocnic.
  • Emicode EC1: pravidelně opakovaný certifikát, který se zaměřuje pouze na chemii spojenou s podlahami. Má tři úrovně, kdy EC1 označuje nízký obsah TVOC. Emicode EC1 plus je ještě přísnější než předchozí verze a už na hranici možné proveditelnosti.

I přírodní podlahy musíte vybírat pečlivě. Zdroj: KPP

Vybírejte vhodnou podlahu obezřetně

Po podlaze chodíte každý den, proto výběr nepodceňujte. Ať už máte malé děti, zvířecí mazlíčky nebo jen kvůli zdraví vás samotných.

  1. Investice, která má smysl. Na podlaze nešetřete. Zdravá domácnost začíná totiž od podlahy. Do svého zdraví přeci také rádi investujete.
  2. Vždy se ptejte na složení. Jakmile nebude dostupné, nebo vám ho výrobce tají, jděte od toho. U přírodních se zajímejte o jejich původ. Kdo ji vyrobil? Odkud pochází? Jaké je její složení? Jakou má certifikaci?
  3. Je-li to možné, vybírejte přírodní BIO plastifikátory nebo zdravotně nezávadné materiály DINCH, které se používají k výrobě sáčků na krevní plazmu. Ftaláty nejsou vždy nutné. Jinak se vždy ptejte, jaké plastifikátory podlaha obsahuje.
  4. Jaké TVOC podlaha obsahuje. Jde o formaldehyd i další škodliviny. Zajímat by vás měly hodnoty v µg/m³. Čím nižší, tím lepší.

Rodiny s malými dětmi ocení kvalitní podlahu s potřebnými certifikacemi. Zdroj: KPP

Pro zdravou domácnost toho můžete udělat ještě mnohem víc. Pravidelně větrejte, ať se u vás doma mění vzduch a máte dostatek kyslíku. Pořiďte si dostatek rostlin, například tchýnin jazyk, který ze vzduchu odstraňuje benzen, formaldehyd, trichloretylen a xylen. Potos si poradí s oxidem uhelnatým, toluenem nebo benzenem. Pomáhá i aloe vera, zelenec či ledviník. Používejte měřiče na obsah koncentrace škodlivých látek, nenakupujte už žádné levné napodobeniny a zvažte čističku vzduchu s HEPA filtrem a ionizátorem vzduchu.

Zdroje info: dobrepodlahy.cz, magazin.aktualne.cz, instituzdravehobydlen.cz

 

Máte na zahradě volných 2,5 x 2,5 m? Postavte tam saunu!

 

 


You must be logged in to post a comment Login