Rady a tipy
Víme, jak snadno a rychle vyčistit mikrovlnnou i pečicí troubu
Nečistoty z mikrovlnné či pečicí trouby trápí každého z nás a není divu. Zaschlé tekutiny, mastnota a jiné nečistoty se uchytí na stěně trouby a vysokou teplotou zaschnou natolik, že nejdou dolů. Poradíme vám, jak spotřebiče vyčistit snadno a rychle, navíc budou vypadat opět jako nové.
Vezměte si na pomoc citrusy
Přírodním a voňavým pomocníkem je citron. Ten nakrájejte na plátky a vložte do misky. Přidat můžete i pár kousků pomeranče a poté citrusy zalijte vodou. Misku umístěte do mikrovlnné či pečicí trouby a spotřebič zapněte minimálně na 10 minut na maximální výkon. Citrusy zbaví troubu nejen nepříjemného zápachu, ale uvolní také zaschlou mastnotu. Tu poté stačí už jen setřít vlhkým hadříkem, který může být namočený opět ve vodě s citronem. Nemáte-li po ruce citrony, umístěte misku s vodou a namočeným hadříkem do trouby, zapněte zhruba na 5 minut a počkejte, než se vytvoří pára, která funguje podobně jako citrusy. Pamatujte však, že hadřík musí být ponořený ve vodě celý.
Jedlá soda
Dalším řešením je použití jedlé sody. Připravte si jedlou sodu, ze které vyrobíte s díly vody, octa nebo citronové šťávy řidší hmotu. Ideální je kombinace jedlé sody a kyseliny, která dokáže mastnotu rozpustit, nasát a zároveň vyčistit. Při použití sody však s houbičkou nebo hadříkem manipulujte jemně, aby písčitá hmota nepoškodila či nepoškrábala povrch trouby.
Čištění octem
Šikovým pomocníkem je také samotný ocet. Ocet nalijte do půlky hrníčku či misky a druhou polovinu dolijte vodou. Naplněnou nádobu přesuňte do spotřebiče a opět zapněte alespoň na 5 minut na plný výkon. Vypařující se ocet s vodou působí jako kyselá pára, která dokonale funguje na nečistotu a mastnotu. Po několika minutách nádobu vyjměte a mokrým hadříkem spotřebič vyčistěte. Podobně funguje také roztok kyseliny citrónové.
Sůl nad zlato
Naše babičky pro vyčištění pečicí trouby hojně využívaly také obyčejnou sůl. Ta skvěle funguje i na mikrovlnnou troubu. Stačí ji nasypat do spotřebiče a zapnout ho na maximální výkon, čímž sůl zhnědne. Tímto procesem by sůl měla vytáhnout veškerou mastnotu a nečistoty. Následně sůl z trouby vysajte a dočistěte mokrým hadříkem.
Čpavek a chemikálie
Chcete-li sáhnout po radikálnějším řešení, můžete použít čpavek. Ten jednoduše nalijte do misky či malého pekáče a ve vypnutém a zavřeném spotřebiči ho nechte působit celou noc. Ráno nádobu vyjměte a troubu vyčistěte vlhkým hadříkem.
Na trhu samozřejmě koupíte širokou škálu chemických čistících prostředků, které se většinou používají tak, že je nastříkáte do spotřebiče, zapnete na nízký stupeň (ideálně 50 stupňů) a poté umyjete mokrým hadrem klidně s přidaným saponátem.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login