Na zahradě

VIDEO: Jak se na podzim postarat o trávník a jaké další práce je nyní třeba udělat na zahradě?

Od   | 

S létem se pomalu loučíme a nastal čas se postarat o zahradu. S námi se dozvíte, jak se postarat o trávník a co je v těchto dnech třeba udělat dalšího, aby nám oáza zeleně znovu po zimě krásně rozkvetla.

Na spoustu podzimních zahradních prací totiž existují šikovní pomocníci: vertikutátory, sekačky, drtiče, fukary, plotové nůžky nebo kompostéry.

Léčba trávníku vertikutátorem

Trávník má za sebou náročnou sezónu. Kvůli tropickému létu byl vystaven velké zátěži a nutně potřebuje provzdušnit. Právě v září a říjnu nastává optimální doba na podzimní vertikutaci, která je stejně důležitá jako ta jarní. Provádí se po posledním sekání. Vertikutátor  (viz úvodní foto) při ní vyčeše z trávníku všechny mechy a travní plsť, čímž zpřístupní travní kořen živinám a vláze. Poté je dobré trávník ještě pohnojit podzimním trávníkovým hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku, aby měl v zimě dostatek živin. Vybírat můžete z vertikutátorů elektrických i benzinových podle typu pozemku: elektrické zvládnou menší pozemky s dostupností zásuvky, benzinové užijete na větších, případně členitějších zahradách.

Podzim s vůní dřeva

S koncem léta přichází období, kdy je třeba provést podzimní prořez stromů. Pokud se chcete se vyhnout balancování na žebříku s pilou v ruce, možná byste měli pouvažovat o prořezávači větví. Ten vám umožní odříznout větve v místech, kam byste se těžko dostávali, a přitom stát oběma nohama pevně na zemi. Díky teleskopické tyči může prořezávač dosáhnout délky bezmála 3 metry. Vybírat můžete z prořezávačů elektrických nebo AKU.

Jak zdolat zelené hradby? Plotovými nůžkami!

Živý plot znamená práci navíc. Na rozdíl od planěk či pletiva ho musíte alespoň dvakrát a spíš třikrát v roce zastřihnout, jestliže chcete, aby dobře vypadal. Ta práce se však vyplatí: zelená hradba patří k nejmalebnějším ohraničením zahrady vůbec – a je úplně jedno, jestli ji tvoří túje, dřišťál, cypřiš nebo zimostráz. Údržbu živého plotu pak mohou usnadnit kvalitní plotové nůžky, které by vám při úklidu zahrady také neměly chybět.

Lehké AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V vykouzlí dokonale rovné plochy. Kvalitní nože střižné lišty
jsou řezané laserem a broušené diamantem a s přehledem zvládnou letorosty keřů a živých plotů.
Vyvážený model se pohodlně ovládá i v rukavicích díky zvětšenému madlu se spínačem.
Transparentní štít chrání před odlétajícími odštěpky a úlomky větví. Zdroj: Mountfield

Nejdříve řežeme a potom drtíme!

Pokud máte kůlnu plnou nařezaných polínek, máte sice tu největší dřinu za sebou, ale na zahradě se válí ještě hobliny, prořezané větve ovocných stromů a spadané listí. Tak co s nimi? Je škoda větve vyhazovat, když s nimi můžete zatopit nebo pohnojit zahradu. Stačí použít drtič nebo štěpkovač, a výsledkem bude skvělý a užitečný materiál zdarma. Drtiče větve rozsekají na malé kousky, které můžete použít do kompostu nebo jako mulč. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače potom rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete po usušení zatopit v krbových kamnech.

Zahradní drtič Powercut 2500 vyniká vysoce odolnými noži ze speciální oceli, díky kterým si poradí s
větvemi o průměru až 4 cm. Vyjímatelný box je průhledný, takže jednoduše zrakem zkontrolujete,
jestli je plný. Manipulaci usnadňují velká kola. Zdroj: Mountfield

Fukary vše vyfouknou!

A na závěr ještě vyluxujte. Konečné zametení nepořádku, ale třeba i prvního prašanu, za vás pak obstarají šikovné zahradní fukary.

Co vysajete, dejte do kompostéru…

Fukary se snadno a rychle vyrovnají s nepořádkem, kompostéry pak zbytky dokonale zpracují. Ten správný kompostér by měl být vyrobený z kvalitního vysokohustotního polyetylenu, který odolává mrazu a nekroutí se na sluníčku. Kvůli působení vzduchu jsou důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko, umožňující doplnění dalšího odpadu. Hodí se též otočný ventil, jímž můžete regulovat přívod vzduchu, a tak podle potřeby určovat rychlost rozkladu. Volné dno zajišťuje styk s půdou a přístup užitečných mikroorganismů, červů a žížal. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu.

Listí můžete i vysát. Zdroj: Mountfield

Ať je vše dokonale čisté

Nepostradatelným pomocníkem při úklidu se zahrady jsou také tlakové myčky. Zvládnou bez jakýchkoli problémů i náročnější práce, od mytí oken, grilu, nábytku, ale i aut či zahradní techniky až po čištění přístupových cest. No vidíte, a zahrada  uklizená! Teď už zbývá jen zatopit v krbových kamnech a užívat si podzimní pohody s výhledem z okna na krásně uklizenou zahradu…

 

Hnojiva, zahradní nářadí i všechny další pomocníky koupíte na ZDE

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login