Rady a tipy

VIDEO: Na silnici se vydejte jen s kvalitním autopojištěním. Poradíme, jak ho vybrat

Od   | 

Každý majitel motorového vozidla ví, že k němu musí mít povinné ručení. Kdo ale chce své auto dokonale ochránit, pořídí si i havarijní pojištění. A s námi se dozvíte, které vybrat a proč.

Kdy stačí povinné ručení a kdy se už vyplatí havarijní pojištění?

Povinné ručení, jak již název vypovídá, je povinný produkt ze zákona. Kryje případy, kdy motoristé způsobí za volantem újmu nebo škodu jinému a odpovídají za ni. Základní povinné ručení lze kombinovat se speciálními připojištěními, které vyřeší situace, jako je srážka se zvěří nebo drobná škoda na parkovišti. Naopak havarijní pojištění vám nabízí mnohem širší ochranu. Povinné ručení je jako základní výbava, ale havarijní pojištění je jako airbag pro váš automobil.

Riziko, že vám auto někdo poškodí na parkovišti, ujede a zdánlivě drobná poškození mohou být opravována za desítky tisíc, je bohužel kvůli zvyšujícím se náhradám za opravy stále vyšší. To platí samozřejmě také o vlastních škodách, nemluvě o odcizení vozidla.

Pokud o havarijku uvažujete, je nutné si nejprve položit několik zásadních otázek, které souvisí s výší rodinného rozpočtu, cenou vozidla, četností jeho používání nebo i způsobem parkování. Dobrou zprávou je, že pokud uvažujete o upgradu na havarijní pojištění, ČPP umožňuje přenesení bonusu z povinného ručení. O havarijním pojištění by měli zapřemýšlet také ti, kteří si na silnici příliš nevěří, jelikož u nezkušených řidičů je vyšší pravděpodobnost, že auto, například při nehodě, poškodí.

Havarijní pojištění, které si v největší míře sjednávají majitelé nových vozidel, je zkrátka ideální ochrana vozidla, protože kryje škodu na vašem vozidle bez ohledu na to, kdo je viníkem. Ať už by vás potkala havárie, živelná pohroma nebo si na vaše auto udělal zálusk vandal, pojišťovna vám bude krýt záda. Standardem jsou samozřejmě i kvalitní asistenční služby.

O havarijním pojištění by měli zapřemýšlet také ti, kteří si na silnici příliš nevěří, jelikož u nezkušených řidičů je vyšší pravděpodobnost, že auto, například při nehodě, poškodí. Zdroj: iStock

Havarijní pojištění s vychytávkou

Abychom klientům poskytli špičkové služby hledáme možnosti, jak naše produkty stále vylepšovat. Řidiče chceme zbavit jakékoliv zátěže, která by byla na jejich bedrech v případě pojistné události, proto nabízíme nové připojištění „nulové“ spoluúčasti s názvem ESO, představuje novinku Stanislav Myškeřík, metodik pojištění vozidel v ČPP.

Výši pojistného plnění totiž ovlivňuje také zvolená spoluúčast, kterou se řidiči podílí v případě pojistné události na vyplaceném pojistném plnění, přičemž platí úměra – čím nižší spoluúčast tím vyšší pojistné. Spoluúčast je částka, kterou se pojištění podílí na pojistné události. Jedná se o procentuální vyjádření s minimální částkou, kterou klient musí v případě pojistné události zaplatit. Připojištění nulové spoluúčasti ESO pro osobní vozidla, která jsou starší než dva roky a váží do 3,5 tuny, bude tyto situace řešit za vás, spoluúčast prostě neplatíte.

„Pokud by například klient s vozem starým čtyři roky s havarijním pojištěním se spoluúčastí pojistného plnění ve výši 5 % (a minimální částce 5 000 Kč) měl nehodu v částce 43 tisíc korun, musel by se na škodě podílet právě těmi 5 tisíci, které má uvedené ve smlouvě. Pokud by měl však sjednané i připojištění ESO za částku 399 korun ročně, nechal by auto opravit ve smluvním servisu, pak by auto převzal ze servisu, aniž by musel cokoliv doplácet, vysvětlil na příkladu metodik. Toto připojištění se dá využít k již uzavřenému havarijnímu pojištění pro případy parciálních (tedy částečných) škod,“ uzavřel Myškeřík.

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login