Rady a tipy

Jak větrat a nevymrazit partnera

Od   | 

Větrat se musí, i v zimě, o tom není pochyb. Jenže jak často a na jak dlouho, to je, oč tu běží. Jste-li, jako já, majiteli teplomilného partnera, a dokonce i kolegů, nemáte to s nimi snadné, ale oni s vámi také ne. Nicméně život přináší kompromisy.

Vy běháte v lehkých šatech, vedro je i psu, ale navlečený partner vyvětrat nedovolí. Na pět minut třikrát denně je to ovšem nutné. Zdroj: Jespen

Na větračku v zimě zapomeňte

Svému manželovi jsem to neřekla, ale ventilačku v zimě vůbec neotevírejte, jinak si koledujete o vznik plísně. Proč? Jednoduše proto, že dlouhodobě ochlazujete určitou část stěny, na níž pak kondenzuje vlhkost, což právě může vést k vytvoření plísní.

V zimě byste měli větrat nárazově, doba se odvíjí od venkovní teploty, ale ne déle než deset minut.

Jsou-li mrazy, tak maximálně pět. Ideálně vytvořte krátkodobě průvan otevřením oken i dveří. K rychlé výměně vzduchu pomůže i komínový efekt, kdy současně otevřete okna v přízemí a ta střešní v patře.

Pokud bydlíte v místech se silným znečištěním ovzduší, ať už z kouřících komínů, nebo automobilové dopravy, neměli byste hodinu po vyvětrání do místnosti vstoupit.

Teploučko nemusí být nutně smrádek

Ve vydýchaném vzduchu ztrácíte koncentraci. Jak rychle se vzduch v místnosti stane takzvaně nedýchatelným, se odvíjí od velikosti pokoje či kanceláře a od počtu přítomných lidí. Logicky platí přímá úměra, čím menší, čím více, tím rychleji. Vezmeme-li místnost o průměrné velikosti dvacet metrů čtverečních, vydýchá ji jeden člověk asi za tři hodiny. Roli samozřejmě hraje např. i výška stropů. Pět lidí takto velkou místnost vydýchá už za půl hodiny. Že je uvnitř tzv. máte málo kyslíku, poznají různí lidé různě rychle, roli hraje citlivost na vydýchaný vzduch. Obecně vzato, s klesajícím množstvím čerstvého vzduchu klesá i vaše soustředění a výkonnost, začnou se vám klížit oči, pobolívá vás hlava, někdo může mít fyzicky pocit, že nemůže dýchat. Rychlé vyvětrání většinou pomůže.

A proč nezačlenit do obytné stěny krb?

Pozor na zateplení

Zateplením budov či výměnou špaletových oken za plastová a jejich utěsněním sice odstraníte nebo alespoň zmírníte tepelné ztráty, ale na druhé straně musíte častěji větrat. Zateplené domy nedýchají, i když to neplatí absolutně, a pokud nebudete větrat, vytvoříte si v interiéru nezdravé prostředí. V nevětraném bytě se hromadí škodlivý oxid uhličitý, který způsobuje výše uvedené potíže. Na druhou stranu ani vyvětráním se nemusí vaše dýchací pohoda zlepšit, vždy větrejte s ohledem na to, v jakém prostředí bydlíte. Na venkově patří k největším zimním zdrojům znečištění staré kotle na tuhá paliva, kvůli nimž se do ovzduší dostává mnoho škodlivých látek, nemluvě o neukázněných sousedech, kteří spálí kde co, a chybějící kontrole obecních úřadů. Ve městech to zase bývá automobilová doprava. Žijete-li v takovém prostředí, což asi téměř každý, kdo není šťastným majitelem hájenky na samotě u lesa, pak byste do vyvětrané místnosti neměli minimálně hodinu vstoupit a umožnit tak smogu a prachu usadit se, abyste škodliviny nevdechovali v silných koncentracích. Trochu utopie, chtělo by se říct.

Svou pozornost pečlivě soustřeďte na výzdobu. Měla by být pozitivní.Tomu napomáhají i pestré barvy.

Strašák vlhkost

Hodně větrejte v koupelně, na toaletě a v kuchyni. Pravě tyto tři místnosti bývají nejčastějším zdrojem vzniku vlhkosti. Do koupelny nechte umístit větrák, nevypouštějte páru po sprchování do bytu, ale odvětrejte ji nejlépe oknem, nebo právě větrákem. Odpustit byste si mohli i sušení prádla v koupelně, zejména, pokud v ní není okno, ale i v bytě, a raději zainvestovat do sušičky. Zdroj vlhkosti však mohou být i kytky, pokud víte, že na tom váš byt či dům není s vlhkostí dobře, jejich počet zmírněte. Dobré odvětrávání by nemělo chybět ani ve spíži a hlavně v kuchyni, kde nesmí chybět výkonná digestoř. Vlhkost je dobře občas přeměřit vlhkoměrem. V zimních měsících by se měla pohybovat mezi 45 až 65 procenty.

V koupelně zajistěte větrání víc než v ostatních místnostech. Hrozí tu víc než kde jinde výskyt plísní. Zdroj: Korado

Nepřímé větrání

Takzvané nepřímé větrání, důležité třeba v bytech s plynovým sporákem, splňují například větrací klapky. Jde o jednoduchá zařízení, jejichž úkolem je přívod čerstvého vzduchu. Použít je lze u oken z PVC, hliníku, ale i dřeva. Instalují se v horní části okenního rámu nebo na kazetu vnější rolety. Existují i tlakové větrací klapky, které jsou vybaveny stabilitou cirkulace vzduchu, která chrání interiér před příliš silným proudem čerstvého vzduchu. To oceníte hlavně v zimě. Nejefektivnější je centrálně řízené větrání s rekuperací, ale lze si pořídit i nástěnnou decentrální rekuperační jednotku, které se montují na vnitřní stranu obvodové zdi. Na venkovní stranu osadíte mřížku, připojení zajišťuje potrubí o průměru 110 mm. Jedna rekuperační jednotka přirozeně odvětrá dvě průměrně velké místnosti.

Bungalov s rozlohou 160 m2: zelená: venkovní vzduch, červená: přiváděný vzduch, žlutá: odváděný vzduch, hnědá: odvětrávaný vzduch. Zdroj: Zehnder

 


You must be logged in to post a comment Login