Kuchyně
Venkovská kuchyně vnáší do domovů romantiku. Neváhejte a pořiďte si ji!
Venkovská kuchyně je v posledních letech stále více vyhledávanou, a to i mezi mladými lidmi. Aby ne! Díky jejímu kouzlu si domů přineseme špetku romantické a hlavně útulné atmosféry, která zahřeje u srdce.
Pěkně popořádku. Začněme podlahou!
Do venkovské kuchyně patří dřevěná podlaha stejně jako máslo na chleba. Ovšem ne do každého interiéru je vhodná. Naštěstí je tu pro nás záchrana v podobě podlahových krytin s dekorem věrně napodobujícím tento oblíbený přírodní materiál. Patří sem vinylové nebo laminátové podlahy, a také dlažby. Jejich údržba bývá oproti dřevu snazší a navíc se nemusejí povrchově chránit. Patří k odolným materiálům, které jsou do kuchyně ideální.
Příjemné dřevo, kámen i keramika
Základem venkovské kuchyně je dřevo a dostatek místa. Pravá venkovská kuchyně se skládá z velkého počtu dolních, i horních skříněk, přičemž horní skříňky bývají velmi často prosklené. Dvířka kuchyňské linky jsou v typickém venkovském stylu vyřezávaná a tvarovaná. Nezapomeňte je vybavit patinovými úchyty různých tvarů i provedení, čímž podtrhnete venkovský styl. Typickým prvkem rustikální kuchyně jsou i otevřené police, které můžete zabydlet kořením, bylinkami nebo vystaveným nádobím. Barvu linky zvolte v jemných, přírodních barvách, jako je hnědá, krémová, šedá, smetanová, nebo bílá.
Pokud se definitivně rozhodnete pro pravý venkovský styl, nezapomeňte kuchyni vybavit keramickým dřezem, který je nezbytnou součástí. Pokud dáte přednost klasickým moderním nerezovým dřezům, rázem se venkovský vzhled kuchyně vytratí. Pákové moderní baterie jsou sice pohodlnější, ale pro venkovskou kuchyni zvolte raději klasiku! Tedy provedení s kohoutky.
Opomínat nesmíme ani jídelní stůl, a pokud to prostor dovolí i kuchyňský ostrůvek. Typický jídelní stůl by měl ladit s kuchyní, a proto je ideální zvolit kvalitní masivní stůl, který pojme větší počet lidí. Na kuchyňský ostrůvek je sice potřeba více místa, ale každá kuchařka ocení další pracovní i úložný prostor. Minimální rozměry pro jeho umístění jsou 120 x 80 cm, chceme-li na něm umístit varné i mycí centrum, pak je ideální šíře 240 cm a hloubka 80 cm.
A čím ještě podtrhnout tu pravou atmosféru? Vsaďte na detaily, jako je kámen, cihla nebo keramický obklad s příslušným dekorem. Použít je můžeme na stěnu mezi horní a spodní skříňky nebo jako dekoraci na některé ze stěn. Kámen můžeme použít i na kuchyňskou desku, případně na desku stolu. Vhodná je žula, v současné době jsou vyhledávané i keramické dlaždice, které se vyrábějí v délkách až 300 cm, takže je můžeme využít v jednom kuse.
Přizpůsobte spotřebiče
Kuchyni vybavte stylovou varnou deskou, která do prostoru skvěle zapadne. To samozřejmě platí i pro ostatní spotřebiče. Místo ultramoderní digestoře vsaďte na venkovský model s komínem, který bude šperkem celé kuchyně. Vzdát se nemusíte ani ostatních moderních spotřebičů, jako je trouba, myčka, nebo lednička. Dnešní výrobci na rustikální styl pamatují a nabízejí moderní a plně funkční spotřebiče, ovšem ve venkovském designu.
I maličkosti dokáží velké věci
Nesmíme opomenout i dekorace a nejrůznější maličkosti, které venkovský vzhled ještě podtrhnou. Dobře vybírejte osvětlení, textil i doplňky. Na okna pověste kostkované závěsy nebo krajkové záclony. Otevřené police zaplňte starým nádobím, hmoždířem nebo stylovými dózy s kořením. Na stěnu nebo nad kuchyňský ostrůvek zavěste pánve nebo hrnce. Na závěr kuchyň dolaďte masivním dřevěným prkénkem, kvalitním stojanem na nože a proutěnými košíky na pečivo. I takové maličkosti dotvoří pravý venkovský styl kuchyně, po kterém tolik toužíte!
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login