Rady a tipy
Velký komfort v malém bytě
Je-li domov velký jen několik desítek metrů čtverečních, nezbývá nic jiného, než se s nimi vypořádat. Zárukou komfortního bydlení bude kvalitní dispoziční návrh a vhodné zařízení. Fakt, zda domácnost obývá jeden člověk anebo čtyřčlenná rodina pak zásadně mění pohled na celkové pojetí interiéru. Nicméně i tak existuje několik zásadních pravidel, která při dodržení promění i mini byt v obstojný domov.
Zejména v malometrážních bytech bychom se měli zbavit všech nepotřebných příček, tak získáme otevřený prostor, v němž pomocí mobilních stěn (paraván, posuvná stěna apod.) vytvoříme jednotlivé obytné zóny. Čím méně lidí v bytě bydlí, tím jsou kladeny menší nároky na soukromí. Tehdy můžeme prostor nechat zcela otevřený (až na toaletu), anebo použít příčky z čirého skla, které vymezují prostor, avšak opticky ho nezmenšují a dovolují proniknout dennímu světlu i tam, kde není okno. Efektu dosáhneme i prosklením horní části stěny, přičemž zachováme potřebnou intimitu.
Nutné je správné a dostatečné dimenzování (velikost koupelny versus kuchyně apod.), logická návaznost zón (např. koupelna v blízkosti ložnice) a vybudování dostatku úložných prostor. Pro ně můžeme najít místo nejen v integrování do stěn a jednotlivých kusů nábytku, ale třeba i u stropu, kam budeme ukládat sezónní věci (kufry, lyže, ploutve ad.).
Multifunkční nábytek
Ideální jsou ty kusy, které zvládají více funkcí najednou. Může to být například skříň, která z jedné strany poskytne úložný prostor a z druhé nabídne pracovní plochu (dokonce to může být menší pracoviště). Samozřejmostí jsou rozkládací stolky, u nichž můžeme zvětšit nejen pracovní plochu, ale pomocí mechanizmu změnit i výšku. Lze je využívat jako jídelní, odkládací anebo pracovní.
V malých bytech zpravidla nelze vytvořit samostatnou ložnici, lůžko bývá součástí rozkládací sedací soupravy, která se přes den využívá k sezení, v noci ke spánku. Nejvhodnější, avšak finančně náročné jsou ty modely, které mají zvlášť matraci pro spánek a zvlášť polštáře na sezení. Se stejným posláním jsou nabízena i křesla, ovšem ta poskytují místo jen pro jednu osobu. V bytech, kde to dovoluje světlá výška lze vybudovat zvýšené patro. Přibudou tak potřebné metry čtvereční, u stropu však musíme počítat s horší kvalitou vzduchu. Slouží-li patro ke spánku, není takové řešení vhodné zejména pro astmatiky.
Komfortní koupelna
Komprimované tvary koupelnového zařízení dovolují vtěsnat i do malého prostoru takřka veškeré zařízení, přičemž uživatel neztrácí na pohodlí. Obecně se doporučuje zvolit sprchový kout, který nezabere tolik místa. Ti, kteří si nedokážou odepřít koupel ve vaně, mohou zvolit některý z tvarovaných a užších modelů. Rozhodně zvolte umyvadlo s odkládacími plochami a spodní skříňkou. I tady jsou vhodné průsvitné a světlé materiály, malý formát obkladu popřípadě mozaika prostor opticky zvětší.
Nezapomeňte:
- Využívejte čiré sklo, transparentní plasty, nezapomeňte na zrcadlo, které prostor opticky zvětšuje
- Zajistěte dostatek denního světla
- Malému bytu sluší světlé odstíny
- Každý prostor proměňte v úložný
TIP: Staňte se návrhářem
Zejména do malých prostor, kde potřebujeme vyplnit každý centimetr čtvereční, hledáme ty modely, které nabídnou hned víc funkcí najednou. Navrhněte si je sami. Šikovný truhlář vám jistě vyjde vstříc a vy získáte solitér s vlastním designem, který navíc padne do vašeho hnízdečka jako ulitý.
Kam dál:
Koupelna velká jen dva metry čtvereční? Nevadí. Máme řešení!
Žárovky. Vyznáte se v nich? Přehledný manuál jak na ně.
Je podkroví opravdu tak šílené?
Malý byt aneb jak zařídit garsonku
1 Komentář
You must be logged in to post a comment Login
Pingback: Jak plánovat zahradu. Část první - HomeInCube