Ložnice
Velkou, nebo malou ložnici?
I přesto, že většinu lidí trápí spíše malá ložnice a následné dilema, kam umístit všechny věci, ani velká ložnice není moc velká výhra, protože působí často neútulně, studeně a majitelé nevědí. jak ji zaplnit a zařídit, aby se v ní cítili útulně.
Jak vyzrát na malou ložnici?
Malé ložnice mají tu nevýhodu, že si v nich nemůžeme moc vymýšlet. Zkrátka místnost musíme zařídit tak, jak nám to dispozice prostoru dovoluje. Ale i malá ložnice by měla působit natolik příjemně, abychom se v ní dobře vyspali.
Postel se vejít musí
Základní potřebou v ložnici je kvalitní postel. Jen díky ní ráno vstanete svěží a fit. Podle velikosti místnosti poté začněte vybírat rozměry a umístění postele. Zapomínat bychom neměli na možnost kvalitního větrání, protože v noci můžeme vypotit až půl litru tekutin z těla. Postel se snažte umístit pokud možno kousek od rohu, protože pokud je postel až u zdi, nedochází k proudění vzduchu a matrace nám může po čase začít plesnivět a my můžeme začít trpět zdravotními problémy.
Úložné prostory
V malé ložnici se musíme smířit s tím, že se nám do místnosti vejde jen malá skříň nebo komoda na oblečení. Sezónní oblečení tedy uložte například pod postel, do zásuvek, či do jiných skříní, například na chodbě. Pod postel se sice vejde hodně věcí, ale v prostoru by měla pod matrací vzniknout alespoň škvíra, aby matrace mohla dýchat. A nezapomeňte na maximum využít stěny. Vhod přijdou proutěné košíky, plastové boxy nebo poličky. I tyto drobnosti skvěle poslouží jako úložný prostor.
I maličkosti dělají divy
Dopomozte malému prostoru sami a na stěny aplikujte světlou barvu, díky které místnost nebude působit tmavě. Nebojte se po pokoji rozmístit dostatek osvětlení, včetně dekoračních svítidel. Vyberte si stylové zrcadlo a pověste ho na stěnu. Uvidíte, že i takové maličkosti udělají z malé dispozice o trochu větší místnost, alespoň opticky.
Zařízení velké ložnice
I přesto, že by si velkou ložnici přála většina lidí, málokdo si uvědomuje, že zařídit ji efektně a pěkně není úplně jednoduchý úkol. Zvolit si sice můžeme libovolně velkou postel a dokonce i její místo, ale na velké ložnici je nejdůležitější, aby nevypadala prázdně a neosobně.
Volte teplé barvy
Díky teplým barvám bude místnost vypadat útulně a příjemně. Vyvarovat se však nemusíte ani studených tónů. Díky velikosti prostoru se nemusíte obávat zvolit jednu barvu intenzivnější či tmavší. Naopak, díky tmavým barvám se místnost opticky zmenší. K tomuto optickému klamu mohou pomoci i svislé pruhy na zdi, které sníží strop ložnici .
Zútulněte každé místo
Nebojte se zdi zaplnit obrazy, fotografiemi, či jinou dekorací, díky které bude ložnice vypadat útulně. Zkuste do volného rohu umístit stylové křeslo a vysokou lampu, a udělat si tak soukromé čtecí místo. Pokud v místnosti zbude ještě trochu místa, nebojte se prostor zaplnit knihovnou- nebo vytvořením vlastní pracovny.
Základní rozměry v ložnici
I v ložnici platí pravidla rozměrů, které bychom měli dodržovat. Díky tomu se nejen kvalitně vyspíme, ale také se budeme v místnosti cítit dobře. Prostor pro spaní by měl obsahovat dostatek místa pro kvalitní postel i matraci. Ideálně k posteli přisuňte malý noční stolek, který poslouží pro odkládání nezbytností před spaním.
Při zařizování bychom však měli počítat i s dalšími rozměry, které vychází z rozměrů lidského těla a k tomu připočtené ploše pro pohyby při spaní.
1. Používané rozměry lůžka pro 1 osobu by měly být: délka 1950 – 2050 mm, šířka 850 – 1000 mm, výška lehací plochy 42 – 50 mm
2. Používané rozměry dvoulůžka pro 2 osoby by měly být: délka 1950 – 2050 mm, šířka 1600 – 1800 mm, výška lehací plochy 42 – 50 mm
3. Seřazení nábytku v prostoru pro spaní určuje postavení postele vůči stěnám a to, zda lůžko přiléhá ke zdi delší či kratší stranou. Kolem nábytku je třeba počítat s nezbytným prostorem na průchod o šířce 650 až 850 mm.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login