
DIY
Velikonoční zvyky aneb je čas (ne)jen na pletení pomlázky
Velikonoce už klepou na dveře a k nim neodmyslitelně patří několik zvyků, bez kterých by tento křesťanský svátek neměl ten pravý náboj. Určitě víte, co by vám doma nemělo chybět, ale co kdybyste pro tentokrát velikonoční symboly nekupovali, ale vyrobili si je doma?
Chlapi pletou pomlázku
Tento zvyk je známý již od pohanských dob a naši předkové tvrdili, že správně provedená pomlázka omladí děvčata, ale i ženy na celý rok, proto ženy budou nejen zdravé, ale i svěží. A čím hezčí pomlázka, tím lepší! Proto se vrhněte na pletení a ohromte všechny ostatní koledníky. A že je pomlázka složitá? Není! Díky našemu videu to zvládnete levou zadní.
Ženy barví vajíčka
Za říkanku vajíčko. Jenže jaké? Koledníci ocení zajímavé nápady a u barvení vajíček se zkrátka meze nekladou. Nabarvíte vajíčka v typicky pastelových barvách, nebo letos zvolíte něco jiného? Kromě klasických samolepek vyzkoušejte například pletené kraslice nebo vajíčka obalená v bavlnce. A pokud k práci přizvete děti, budete mít rozhodně o zábavu postaráno. Pro děti můžete zvolit mnohem jednodušší zdobení vajíček, například v podobě nalepování motivů z papíru.

Stačí trochu trpělivosti a zručnosti a kraslice je na světe. Zdroj: Pinterest
Nezapomeňte na beránka a mazanec!
Beránek symbolizuje Velikonoc a představuje Ježíše Krista, který byl sám označován jako obětní beránek. Velikonoční beránek proto na prostřený stůl zcela patří a je jedno, jestli ho upečeme, či jen zvolíme dekoraci v podobě beránka.

Beránka upečte nebo vyberte jako vhodnou dekoraci. Zdroj: Pinterest
Co naopak nesmíme při pečení opomenout, je mazanec. Zadělávat by se měl na Bílou sobotu a jedná se o naprosto stejné těsto, které používáme při pečení vánočky. Zajímavostí však je, že dříve mazanec nebyl sladký tak, jako ho známe nyní. Připravoval se především ze sýru a vajíček.

Mazanec představuje nejtypičtější pokrm na Velikonoce.
Zdroj: Pinterest
Nepodceňte ani výzdobu
Domovy zaplavují na Velikonoce dekorace v podobě jarních větviček, samozřejmě malovaná vajíčka, zajíčci, beránci a další dekorace v jarních barvách, jako je zelená, oranžová, žlutá, fialková. Nechybí ani všechny druhy jarních veselých květin, které symbolizují teplé paprsky. Nebojte se na Velikonoce prostřít stůl spolu se svátečním nádobím a vázou čerstvě nařezaných tulipánů. Na dveře pověste jarní věnec dozdobený velikonočními symboly a v bytě rozmístěte velikonoční dekoraci, která dá dlouhé zimě konečně sbohem.

Soška zajíčka osazena do hnízda z proutí, ozdobeného jarními květy a kraslicemi jsou symbolem jarních svátků Velikonoc.
Fotogalerie:
- Velikonoční věnec z textilních mašlí dozdoben dřevěným zajíčkem a vajíčky.
- Zajíc z větviček ozdobený 25 LED diodami a zelenou mašlí.
- Modely zvířátek můžeme vytvořit z přírodních materiálů, kombinovat suché i živé rostliny.
- Zajímavá úprava košíčku z větviček pro barvená vajíčka.
- Soška zajíčka osazena do hnízda z proutí, ozdobeného jarními květy a kraslicemi jsou symbolem jarních svátků Velikonoc.
- Velikonoční věnec s květinami a zajíčkem uprostřed.
- Zajíček z větviček dozdobený jarním kvítím a zelenou mašlí.
- K velikonocům neodmyslitelně patří i tradiční textil.
- V západním křesťanství se vejce pojímá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus jako symbol nesmrtelnosti. Zdroj: Pexels
You must be logged in to post a comment Login