Inspirace

Velikonoční zvyky a tradice: Víte, co znamenají?

Od   | 

Velikonoční týden je v plném proudu a pro Křesťany jsou právě Velikonoce těmi nejvýznamnějšími svátky. Během velikonočních svátků si připomínáme Kristovo zmrtvýchvstání a tyto dny charakterizují různé zvyky a tradice. Většinu z nich známe, ale víte, co vlastně znamenají?

Velikonoční zvyky a tradice jsou v každé zemi jiné. Zdroj: Pixabay

Jaké dny nás čekají?

  • Zelený čtvrtek – tento den je dnem odpuštění. Ve čtvrtek utichají zvony a pro své požehnání odlétají do Říma. Zpět se opět vracejí v sobotu večer. Protože v tomto čase nezvoní, jejich zvuk nahrazují řehtačky. Na zelený čtvrtek bychom měli jíst zelené, zdravé a na oko pestré jídlo. V tento den se však pečou i jidáše a hned ráno lidé mají vyjít ven a omýt se rosou, která zajistí krásu.
  • Velký pátek – v tento den došlo k ukřižování Ježíše Krista. Na Velký pátek rozhodně neperte prádlo, které by se podle pověr pralo v krvi Ježíše, ale zároveň si nic nepůjčujeme peníze, či jiné předměty a nepracujeme na zahradě. Po celý den se Křesťané postí. 
  • Bílá sobota – v sobotu končí půst a naplno začínají oslavy jara. Slečny se pouští do barvení vajíček a chlapci pletou pomlázky. V tento den se také pečou mazance, beránci a nádivka. 
  • Velikonoční neděle – tento den nazýváme Božím hodem a je nejvýznamnějším dnem celého velikonočního týdne. V neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých a proto se tomuto dni říká také Den Páně. V neděli se nechávají světit všechny velikonoční pochoutky a oblékáme si slavnostní oblečení nejen do kostela. 
  • Velikonoční pondělí – v pondělí ráno vyráží chlapci s barevnou pomlázkou na koledu a předhání se, kdo ji má největší. Navštěvují děvčata, která vyšleháním pomlázkou omlazují a přidávají jim na kráse. Na oplátku od nich dostanou barevná vajíčka, či jinou odměnu.

Svatý týden patří mezi hlavní křesťanské svátky. Zdroj: Pixabay

Velikonoční zvyky a tradice: Mazance, beránci a jidáše

K Velikonocům patří pečení mazanců, které zdobí snad každý sváteční stůl. Mazanec pečeme ze stejného těsta jako vánočku a v některých krajích se peče jak ve sladké podobě, tak ve slané. Jeho kulatý tvar symbolizuje slunce a před pečením se na jeho vrchu udělá symbolicky křížek. Mazance necháváme stejně, jako ostatní velikonoční pochutiny světit. 

Chybět nesmí ani tradiční beránek, který je symbolem čistoty, skromnosti, nevinnosti a poslušnosti. Jeho obliba byla i u našich předků ve středověku, kdy beránek představoval i Ježíše Krista, který se pro svět obětoval. 

O Velikonocích se často pečou také jidáše, které mají tvar připomínající provaz, kterým se Jidáš oběsil hned poté, co zradil Ježíše Krista. Jidáše jsou sladké pečivo, které se pomazávají medem. 

 

Nepodceňte osvětlení dětské pokoje. Kde vám poradí?

 

Barvení a zdobení vajíček

Vajíčka patří mezi nejdůležitější symbol Velikonoc, který známe již od útlého věku. Vajíčka symbolizují jarní svěžest, nový život, či zrození něčeho nového. Vajíčka se zdobí pro koledníky a ozdobená vajíčka nazýváme kraslicemi. Naši předci je barvili z praktických důvodů, a to třeba proto, aby se snadněji poznalo uvařené vajíčko od syrového.

Barvení vajíček zná asi každý. Dívky s nimi odměňují koledníky.
Zdroj: Pixabay

Velikonoční zajíček

Symbolem Velikonoc je rozhodně i velikonoční zajíček, symbolizující skromnost, chudobu a pokoru. Kromě toho byl ale označován také za symbol štěstí a plodnosti. Podle tradic velikonoční zajíček schovává po zahradě dětem vajíčka a děti je hned ráno v pondělí hledají. V dnešní době rodiče po zahradě dětem schovávají nejen vajíčka, ale i nejrůznější sladkosti, či tajemný poklad.

Velikonoční zajíček symbolizuje pokoru a obětavost.
Zdroj: Pexels

Koledování

Na velikonoční pondělí vyrážejí chlapci s ručně upletenými pomlázkami z mladého proutí za dívkami. Během koledy je pomlázkami vyšlehají a předají jim tak nejen zdraví a krásu, ale i mládí. Koledu provázejí tradiční i originální básničky, za které je dívky odměňují kraslicemi, sladkostmi nebo alkoholem. Na vesnicích je zvykem každému chlapci přidat na pomlázku další barevnou mašli. 

Zdroj: České tradice, Zvyky a tradice, stips.cz

Fotogalerie:

 

Jak zastínit, abyste ale stále viděli ven?

 

 


You must be logged in to post a comment Login