Inspirace

Veganský design aneb když chcete bydlet v souladu s přírodou

Od   | 

Chcete mít bydlení zařízené naprosto ve veganském stylu? Pak zapomeňte na cokoliv z pravé kůže, ovčí vlny, z peří nebo dokonce z hedvábí. V Čechách se zabydluje poměrně pomalu, ale v ostatních zemích se designeři stále více zajímají o to, jak vybavit domácnost věcmi, které jsou šetrné k planetě a všemu živému.

Životní prostředí a jeho ochrana je dnes stále diskutovanější téma. Stejně tak se čím dál víc ozývá veganská komunita. Není se tedy čemu divit, že se začali zajímat návrháři a výrobci vybavení našich domovů. Díky tomu mohou vznikat opravdu fascinující a netradiční kousky nábytku a různorodé doplňky.

Veganský design se stává stále více vyhledávaným. Zdroj: Canstockphoto

Proč ekologické materiály?

Možná si řeknete, že stačí, když si domů nepořídíte sedací soupravu vyrobenou z pravé kůže a k tomu kožešiny na stěnu. Není to tak docela pravda. Kdo chce skutečný veganský interiér, musí se vzdát mnohem více věcí, třeba i kachního nebo husího peří, vlny a hedvábí. To je například získáváno v rámci „velkochovů bource morušového“, což se s veganskou filozofií příliš neslučuje. Naštěstí už dnes výrobci a designéři myslí na různé specifické skupiny lidí.

Věda dnes nabízí různé plnohodnotné náhražky a nové materiály vypadají tak, že byste je od originálu ani nepoznali.

Využít lze ledaco, třeba listy ananasu nebo houby

Jaké materiály umí nahradit ty původní? Samozřejmě jsou tu výrobky z konopí nebo bambusu, ty všichni dobře známe. V poslední době se čím dál víc využívají ananasové listy, ze kterých se dá získat materiál zvaný pinatex. Podle mnohých může nahradit zvířecí kůži. A že se nedá nahradit hedvábí? A už jste viděli kousky tzv. banánové hedvábí? Od toho skutečného se takřka neliší. Z hub se může vyrábět imitace kůže a viskóza ze dřeva a z recyklovatelných textilií (viskólycell). Je naprosto biologicky rozložitelná.

Ze všech zmíněných materiálů si snadno vybavíte domácnost. Kupte si bambusové ručníky nebo ty z konopných tkanin i povlečení z hedvábí z banánových vláken. Také potahy na sedací soupravy, polštáře a další dekorace se dají vyrobit jednoduše z konopí, přičemž neblednou na slunci a jejich zdroj je obnovitelný.

Součástí veganského interiéru je i velké množství rostlin. Zdroj: Canstockphoto

Veganská postel? Jde to

Jak vidíte, můžete mít ve veganském stylu sedačku, nahradit kožešiny, hedvábné přehozy i polštáře a deky vyplněné peřím. Co když chcete takovou třeba i postel do ložnice? I tady existuje řešení. Konstrukce může být vyrobená klidně z bambusu, ale i klasické dřevo postačí. Místo molitanové matrace můžete použít alternativu viskólyocell. Vyspíte se na ní opravdu dorůžova. K tomu saténové povlečení z banánových listů, náplň dek a polštářů dutým vláknem kapok a na přehoz hrubší konopnou tkaninu. Nemáte chuť si jít lehnout?

Nezapomeňte na ložní prádlo z banánových listů. Zdroj: Canstockphoto

Náhrada za peří i vlnu

Vyměňte duchnu nacpanou peřím za výplň z dutého vlákna kapok, což je tropický obří strom zvaný vlnovec pětimužný. Kůži můžete nahradit Modermaedow. To je biologický materiál, který se vyrábí z hub.

Na podlahu umělý korek

Dokonce i podlaha nemusí odporovat veganské filozofii. Stačí použít umělý korek, na který nepadl ani jeden strom. Tento materiál lze použít klidně i na šití polštářů, tašek, obalů, peněženek nebo pouzder.

Na trhu najdete i materiály nahrazující přírodní korek. Zdroj: Canstockphoto

Hledejte certifikáty a sledujte cedulky

Jak poznat, že vybavení, které si domů kupujete, bylo vyráběno s ohledem na životní prostředí? Hledejte certifikáty, kterými spousta výrobců označuje své zboží. Na nich by neměly chybět informace o tom, že je vše vyrobené v souladu s přírodou nebo bývají materiály a výrobky označené jako vegan apod. Ekologicky dnes můžete jíst, prát a klidně i bydlet.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login