Zahrada
Vedro na zahrádce? 5 tipů, jak si i v horkých dnech užít příjemné chvilky za domem…
Není nad to trávit letní dny na čerstvém vzduchu. Překročí-li však rtuť teploměru únosnou hranici, promění se zahrada mnohdy ve výheň. Poradíme vám, jak kolem domu vytvořit příjemné klima, abyste si i horké dny mohli užívat obklopeni přírodou, vůní květin a zpěvem ptáků…
Posezení ve stínu…
Terasa je prodloužením obytného prostoru a v teplých měsících se tak přirozeně mnohé aktivity přesouvají právě sem. Rodinné obědy, čtení knih, grilování s přáteli, dětské hrátky… Kde jinde je v letních měsících provozovat než na terase. Problém ovšem může nastat ve slunečných dnech, kdy se místo rozpálí žhnoucími paprsky. Proto je důležité dobré zastínění. Velice atraktivní a v posledních letech trendy jsou bioklimatické pergoly s naklápěcími střešními lamelami, které tvoří přirozené propojení interiéru a exteriéru domu a umožňují majitelům trávit mnohem více času ve venkovním prostředí. Moderní pergoly umožňují navíc rozdělení střechy na více nezávislých sekcí a díky tomu je možné nastavit lamely v každé části jinak, podle toho, kam právě dopadají sluneční paprsky. V případě náhlé letní bouřky je pak lze sklopit úplně vodorovně a tím zamezit pronikání kapek. Navíc je možné pergolu doplnit i bočním stíněním, a tak v případě potřeby celý prostor uzavřít.
Altánek: Oáza klidu
Malebný přístřešek v zahradě se stává klidným útočištěm, kde se v horkých dnech skryjete s knihou v ruce, může se ale proměnit i v letní kuchyni, anebo posezení pro hosty. Moderní zahradní altány navíc nabízejí možnost stínění otevřených bočních stěn screenovými roletami. Prostor tak ukryjete nejen před zvědavými zraky sousedů, ale i před horkými slunečními paprsky. Speciální textilie tvoří buď skelné vlákno potažené PVC nebo materiál utkaný z pevného polyesterového vlákna a povrchově upravený pigmentovaným PVC. Dokonale pohlcují sluneční paprsky a přicházející teplo, jsou vzdušné a částečně zamezují propouštění alergenů, prachu a dotěrného hmyzu. Rolety odolají větru i vysokému UV záření, aniž by ztratily stabilitu nebo vybledly. Instalace je jednoduchá a nijak nenarušuje celkový vzhled altánu. Naopak, zajímavá barva podtrhne design stavby.
Jezírko zlepší klima
Voda v zahradě zlepší klima, zvlhčí vzduch a zároveň i přirozeně ochladí své okolí. Kromě klasického bazénu si můžete pořídit jezírko, které je potěchou i pro oči a stává se klenotem zahrady. Lze v něm chovat ryby, pěstovat vodní rostliny, ale také může fungovat jako přírodní koupání bez použití chemie nebo alespoň místo, kde mohou děti dovádět a osvěžit se. Když se budete zamýšlet nad umístěním jezírka, je vhodnější je neinstalovat přímo pod stromy, a to nejen kvůli znečištění od spadaného listí, ale i proto, že by je kořeny mohly poškodit. A pozor – dlouhodobé přímé sluneční paprsky mohou mít na vodu špatný vliv a způsobovat růst řas. Proto je lepší umístění v částečném stínu, aby jezírko nebylo vystaveno slunci více než 6 hodin denně. Dno je třeba pokrýt speciální hydroizolační fólií, anebo u menších okrasných jezírek lze jednoduše zakoupit již připravený tvar z recyklovatelné umělé hmoty, který má připravené prolisy pro umístění rostlin. Pokud je jezírko doplněno ještě vodotryskem či fontánou, zvyšuje se osvěžení vzduchu v jeho okolí.
Osvěžní vodní mlhou
Pokud nemáte dostatečně prostornou zahradu, abyste si na ní vybudovali bazén či jezírko, ale přesto byste v parných dnech uvítali chladivé vodní osvěžení, můžete si nainstalovat venkovní sprchu. Oblíbená je rovněž vodní mlha, vytvářející chladivou clonu na zahradě, anebo lze připevnit třeba na slunečníky. Stačí ji připojit na kohoutek či kropicí hadici a nechat rozprašovat až do vzdálenosti několika metrů. Osvěžíte tak nejen své tělo, ale i okolní vzduch – snížíte horko a zároveň zvýšíte vlhkost ovzduší, takže se vám bude příjemněji dýchat.
Dopřejte si originální světla na zahradu
V náruči zeleného království
Přirozený stín na zahradě poskytnou vzrostlé stromy a keře, proto již při zakládání zahrady myslete na jejich vhodné umístění. Zeleň vám poskytne příjemné prostředí, ale nezapomínejte, že horkem a suchem trpí i rostliny, proto je ochraňujte a pečujte o ně nejen dostatečným přísunem vláhy. Před suchem pomůže pokrytí země mulčovací kůrou, která zabrání odpařování vody z půdy. Zajímavou alternativou jsou i oblázky či drobné kamínky – takzvaná štěrková zahrada dává vyniknout například různým bylinkám či skalničkám. Záhony nezapomínejte pravidelně zbavovat plevele, jenž bere rostlinám vláhu. A trávník nesekejte příliš nakrátko, aby rychle neusychal.
POŘIĎTE SI NA ZAHRADU NEZÁMRZNÝ VENTIL – BUDETE TU MÍT VODU I V ZIMĚ
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login