Inspirace
Vdechněte svému domovu styl Provence
Milujete atmosféru francouzského venkova, ale jste alergičtí na laciné plastové tácy s levandulí a kýčovité nástěnné hodiny z obchodů „vše za 39?“? Jde to i jinak, vkusně, luxusně a stylově.
Textil s jemným květinovým vzorem
Zatímco v některých hypermoderních interiérech dnes bytový textil takřka nenajdete, mnozí z nás se shodnou, že je to škoda, a že až sterilní prostředí sice působí dobře a zajímavě na fotografiích, ale „bydlet by v tom jeden nechtěl“. Co je Provence styl? Jednoduše to, v čem byste bydlet rozhodně chtěli! Interiér útulný a přívětivý, což právě bytový textil umí navodit. Typickým znakem Provence jsou jemné květinové vzory v pastelových barvách na světlém pozadí nebo látky přírodní barevnosti. Volte velmi kvalitní přírodní látky, len, bavlnu i luxusní, jako například damašek. Nezapomeňte, že v interiéru by měl veškerý textil barevně ladit, a to včetně detailů jako jsou například chňapky. Na stůl rozhodně patří ubrus s ozdobným přesahem, nad postel můžete umístit nebesa, lampičky mohou mít barevně sladěná textilní svítidla.
Nábytek
Vybírejte rustikální či historizující nábytek ve světlých barvách, bílé nebo krémové, detaily mohou být skleněné (různé vitriny) či kovové (např. pelest u postele). Velmi žádaná je patina. Pokud máte nějaký krásný kus nábytku po babičce, třeba by ho stačilo natřít na vhodnou barvu ( u nás býval tradicí spíše nábytek hodně tmavý, který se k francouzskému stylu moc nehodí) a stal by se klenotem vašeho obývacího pokoje. Typická je pro provensálský styl otevřenost – otevřené jsou knihovny, police na nádobí i na drobnosti. Mějte však na paměti, že chaos bývá jen zdánlivý a ve skutečnosti jsou otevřené police na úklid mnohem náročnější než zavřené. Nepořádek rozhodně na pohodě nepřidá.
Doplňky
U doplňků je třeba volit velmi opatrně, abychom se nepřiblížili oněm laciným plastovým předmětům s levandulovým vzorem a nedegradovali zbytečně interiér. Pamatujte, že méně je více. Investovat se vyplatí do masivního kovového svícnu, kvalitně řemeslně i umělecky zpracovaného, který díky svitu svíček přinese rozptýlení a pohodu do dlouhých zimních večerů. Klasickým doplňkem jsou vázy a květiny. Volte jednoduché kameninové či skleněné vázy a do nich zdobné květy nebo naopak dekorativní vázy ve světlých a pastelových barvách, doplněné jednoduššími květy. Vyhněte se „uměle“ působícím dokonalým květům a vazbám z květinářství, dejte přednost lučnímu a zahradnímu kvítí. Interiéru bude také slušet velké zrcadlo, musí mít ale vhodný rám – kovový či dřevěný. U proutěných nádoba nástěnných hodin buďte nejopatrnější a raději si z Francie přivezte originál, abyste nebyli nuceni kupovat kopie nevalné kvality. Interiér krásně doplní například i starožitný hodnotný porcelán ve vitrínách nebo starožitné dekorace na policích, pozor však na množství.
Lustry
Lustry bývají často kovové s křišťálovými ověsy. Zapátrejte ve starožitnictvích i vetešnictvích, jistě objevíte ten pravý kousek s duší.
Podlaha
K venkovskému interiéru se hodí podlaha dřevěná, v přírodních světlých barvách, nebo dlažba z přírodního kamene. Také případné obklady volte kamenné či dřevěné. Doplnit styl pomohou tapety, pozor však na divoké barvy a vzory. Držte se pastelových tónů a jemných, drobných vzorů, které však mohou být velmi dekorativní – kytičky, ptáčci atd.
Barvy
Francouzi barvy milují, ovšem zásadně tlumené, pastelových odstínů, a velmi rafinovaně mezi sebou zkombinované tak, aby výsledek nepřipomínal cirkusový stan. Typicky provensálskou barvou je samozřejmě fialová v odstínu levandule, žlutá, hořčicová, světle modrá, jemně pastelově zelená, krémová a bílá. Bílá v interiéru často dominuje.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login