Kuchyně

Je pro vás plánování sestavy v malé kuchyni složité? S našimi tipy to zvládnete hravě

Od   | 

Dispozici kuchyně, a tedy i tvar kuchyňské linky, výrazně ovlivňuje velikost a tvar místnosti. Jestliže zároveň chcete, aby vaše linka byla praktická a splnila všechny představy, musíte se občas smířit i s nějakým kompromisem. Do kuchyně v garsonce nebo malém bytě nedostanete velkou sestavu a kuchyňský ostrůvek nebude praktický. Vhodnější je rovný tvar nebo tvar do písmene L.

Ode zdi ke zdi je vhodné řešení v malém prostoru. Zdroj: Ikea

Kuchyně na jedné zdi

Většina lidí uspořádání linky jen na jedné stěně nechce, protože se jim zdá příliš těsná. V podstatě mají pravdu, protože prostoru získají určitě méně a rodiny s dětmi jej asi příliš neocení. Mladý pár či jednotlivec, který doma takřka nevaří, hodně cestuje a v bytě jen občas přespí si, snadno vystačí i s maličkou linkou o pár skříňkách.  Taktéž dnes existuje mnoho různých vychytávek, skrytých úložných prostor a pojízdných regálů nebo dokonce ostrůvků, které lze dle potřeby přemístit tak, aby nepřekážely a zároveň je možné je využít jako další skladovací či pracovní prostor. 

Podívejte se s námi na vychytávky v malé kuchyni ZDE

O tvaru kuchyňské linky rozhoduje místnost

Mimo velikosti a tvaru místnosti se při volbě správné kuchyňské linky musíte zaměřit na polohu oken, dveří a radiátoru. Před ním musí zůstat dostatečný prostor, který umožní cirkulaci vzduchu. Taktéž by tam neměly stát žádné spotřebiče. Myslete také na přípojky na plyn, elektřinu a vodu. Jamile toto všechno máte zmapované, můžete řešit samotný tvar linky. Základní je lineární – rovný tvar. Velmi pěkně vypadají i dvě rovné linky oddělené chodbičkou. Tam ale skutečně záleží na velikosti prostoru. Vzdálenost mezi deskami musí být minimálně 120 cm, aby se dalo projít a šly otevírat veškeré zásuvky a dvířka. Problém nemusí být ani linka do tvaru písmene L, pokud to umožňuje dispozice místnosti. Ne vždy lze ale ještě počítat s jídelním stolem, který se v takovém případě obvykle přemisťuje do obývacího pokoje. Linka ve tvaru písmene U už může být větší oříšek a ne vždy ji lze uspokojivě realizovat, když to prostor nedovolí.

Když to dispozice dovolí, můžete mít i linku ve tvaru U. Zdroj: Oresi

Rozměry skříněk a pracovní desky určuje výška postavy uživatele. Ideální výšku zjistíte tak, že stojíte rovně a ohnete ruce do pravého úhlu před sebou. Správná výška je 15 cm pod jejich úrovní.  Horní skříňky mají být asi o 50 cm výše, než je výška postavy. Hloubka skříněk a pracovní desky je obvykle 60 cm.  

LED pásek – snadná montáž, hned svítí!

Naplánujte skříňky až do stropu

Pokud máte na kuchyňskou linku jen omezený prostor, potřebujete využít každý dostupný centimetr. Proto protáhněte skříňky až do stropu. Můžete tam mít věci, které využíváte jen jednou za čas a ne každý den. U horník skříněk je vhodné použít rolety namísto klasických dvířek. Nezabírají tolik prostoru a opticky místnost zvětšují. Také obvykle nevyužité místo dole pod spodními skříňkami obvykle zůstává prázdné, přitom by se tam skvěle vešly plechy, pečicí papíry, alobal a podobně věci. Určitě využijete i různé závěsné poličky na kořenky, magnetické držáky na nože a jiné kuchyňské potřeby, kovové nástěnky na háčky apod. Nástěnné police působí vzdušně a hodí se na skladování nejrůznější předmětů.

V menších bytech se výborně uplatní světlá rovná linka s promyšlenými úložnými prostory a vysokými skříňkami. Nezbytná je dostatečná pracovní plocha. Oželte raději velký dřez, ať máte kde realizovat své kulinářské umění. Jako řešení se taktéž nabízí odklopná pracovní kuchyňská deska. Jakmile potřebujete ke sporáku či dřezu, jednoduše ji odklopíte nahoru a pak opět zaklopíte zpět.

Využijte veškerý prostor a natáhněte skříňky až ke stropu. Zdroj: Casamoderna

Vestavby šetří místo

Vestavěné spotřebiče ušetří hodně místa, protože na ně můžete klidně umístit další skříňky, což byste jinak nemohli. Zabudovaná může být lednice, myčka, mikrovlnka, varná deska, trouba a klidně i kávovar. Trendem posledních let je umístění ve zvýšené poloze, což vám usnadní manipulaci a nenamáháte tolik záda. Když máte k dispozici jen několik metrů čtverečních, musíte si hodně vybírat, co si pořídit a co ne. Naštěstí dnes u spousty spotřebičů existují varianty 2 v 1. Můžete takto pořídit troubu a mikrovlnku nebo sporák a myčku dohromady.

Vestavěné spotřebiče, šikovně využitý každý kout, tak vypadá ideální organizace malé kuchyňské linky. Zdroj: Beneš nábytek

Kuchyňskou linku raději světlou

Možná se to zdá jako banalita, ale barva výrazně ovlivňuje pocit z malé kuchyně. Když zvolíte příliš tmavou, kuchyňskou linku opticky zmenšíte. Vhodná je bílá, krémová, béžová a různé pastelové odstíny. Z materiálů se výrobně hodí sklo, zejména tehdy, když máte skříňky až ke stropu. Přidáním vnitřního osvětlení vytvoříte krásný prostor.

Světlé barvy opticky zvětšují prostor. Zdroj: Oresi

Na podlahu volte velkoformátové dlaždice. Opět opticky zvětšují prostor.

Fotogalerie


You must be logged in to post a comment Login