Inspirace
Vánoční úklid se blíží: Jak na to v deseti krocích?
Vánoce se nezadržitelně blíží a s nimi často hektické období shánění dárků, pečení cukroví a horečnatého úklidu. Jenže, je to vůbec nutné? Opravdu musíte strávit tolik času gruntováním a s nervy na pochodu? Nemusíte. Podívejte se, jak zvládnout úklid v deseti jednoduchých krocích a nezbláznit se z toho.
Je pro vás vánoční úklid důležitý?
Říká se, že Ježíšek se narodil ve chlévě, a proto je zbytečné uklízet, protože se má u nás cítit jako doma. No ano. Jenže především se musí doma dobře cítit ti, co tam žijí. Tedy vy. A když vám nepořádek dobře nedělá, pak věnujte úklidu takovou pozornost, jakou potřebujete. Na druhou stranu není nutné se strhat a drhnout každý centimetr od sklepa po půdu. Jistě, uklízíte pravidelně a třídit skříně nebo reorganizovat domácnost můžete klidně až po Vánocích. Spíš se soustřeďte na trochu hlubší úklid, nejen v domácnosti, ale i ve své hlavě. Udělejte tečku za starým rokem a vkročte správně do toho nového. Užívejte si přátele, rodinu a čas pro sebe. O tom je advent.
Tip: Když nebudete stíhat, najměte si úklidovou službu. Rozhodně to nestojí majlant, a když si spočítáte, kolik času by vám to zabralo, ještě ušetříte.
1. Naplánujte úklid podle svých možností
Když chcete, aby vše běželo jak na drátkách, plánujte. Vánoční úklid, pečení cukroví, nákupy i odpočinek. Opravdu. Napište si do diáře nebo do aplikace na telefonu i to, kdy budete zapomínat. Člověk na takové věci skutečně snadno zapomene. Na samotné uklízení si buď nechte pár volných dnů a ukliďte vše najednou nebo udělejte každý den kousek. Nastavte si minutku a věnujte úklidu 30 minut. Že se za takovou chvíli nedá nic stihnout? Divili byste se. Jeden den vyčistěte myčku, jeden pračku, další kuchyňské skříňky dole, pak nahoře a postupně pokračujte. Každý den kousek.
K úklidu vám stačí jen pár prostředku. Z octa (raději volte desetiprocentní) a vody (4 díly vody na 1 díl vody nebo podle potřeby) a k tomu citrón, pomeranč nebo jinou vůni. Můžete použít esenciální olej nebo přímo nakrájené ovoce, hlavně tedy kůru a nechat vyluhovat. S tímto čističem umyjete takřka vše. K vydrbání zašlých špín použijte sodu a například na vodní kámen v toaletě je skvělá kyselina citronová. Tu nasypte večer a ráno vydrbejte. Hodně pomáhá i perkarbonát sodný. Nic jiného ani nepotřebujete. Stojí vás to zlomek ceny a uděláte něco také pro ekologii.
2. Zbavte se nechtěných věcí
Aby váš domov vypadal prostorně a uklizeně, zbavte se nejdříve nechtěných a přebytečných či rozbitých věcí. Sesbírejte hromady papírů, vyhoďte staré účtenky, přeberte hromady oblečení, hraček apod. Také veškeré věci, které se válí jinde, než je jejich místo, postupně roztřiďte na místa, kam patří. To, co máte v dobrém stavu, darujte nebo prodejte. Zbytek odvezte na sběrný dvůr a jiná místa k tomu určená. Tím se zbavíte jednoho trápení, a to nejhorší už budete mít za sebou.
Jak na záclony do velkých oken
3. Uklízejte shora dolů a zvnitřku ven
Tohle je důležité pravidlo. Začínejte nahoře a postupně jděte směrem dolů a zároveň také z vnitřku postupně směrem ven. Uvidíte, že to oceníte. Protože umýt spodní skříňky, a pak jít na ty horní, ze kterých začne při mytí padat prach, to nechcete. Také nejdříve umyjte všechny poličky a šuplíky, než začnete otírat vnější povrchy.
A nezapomeňte, počítejte s nějakou časovou rezervou. Jeden den se vám nebude chtít, pak budete nemocní. Znáte to. Úklid také vážně nemusíte zvládnout sami. Zapojte členy rodiny, ať se i oni tuží.
4. Naleštěte okna, vyperte záclony a závěsy
Záclony a závěsy jsou věčné lapače prachu. Ty určitě sundejte z oken a vyperte. K tomu přidejte veškeré další textilie od povlečení, prostírání až po koberečky z koupelny nebo kdekoliv jinde. Samozřejmě ručníky a další perte do Vánoc dle potřeby. Odhalená okna umyjte. S použitím stěrky si práci hodně usnadníte a efektivní je i vysavač oken, který snadno vysaje vodu a sklo vypadá krásně čisté. Pak ho můžete vánočně nazdobit, nebo nechat jen tak.
5. Věnujte pozornost pokojům
Když máte vše výše udělané, přichází čas na úklid pokojů. Ložnice tolik péče nevyžaduje. Tam otřete nábytek od prachu, přerovnáte oblečení, noční stolky, poklidíte poličky. V dětském pokoji to bývá trochu náročnější, ale na druhou stranu tam nemá ani tolik smysl příliš uklízet. Opět utřete všude prach, porovnejte poličky, šuplíky, oblečení ve skříních. A nezapomeňte k tomu přizvat také děti. Je to jejich pokoj. Na konec si nechte obývák, ve kterém obvykle rodina tráví nejvíce času a většinou se v něm koná i hlavní část vánočního večera nebo přijímají návštěvy. Utřete prach, vše vysajte, odsuňte nábytek a ukliďte prostor za ním. Narovnejte nábytek, dekorace a textilie, ať už jde o malé polštářky či přehozy. Ty můžete vyměnit za vánoční dekor. Osprchujte také veškeré rostliny, aby i ony si užily trochu vánočního úklidu. Máte-li pokoj pro hosty, postarejte se i o něj, kdyby u vás někdo o svátcích přespával.
6. Kuchyně většinou potřebuje řádný úklid
Vánoce jsou o přípravě a vychutnávání lahodných jídel, nápojů a dalších dobrot. Proto se pořádné vyčištění kuchyně stává jedním z nejdůležitějších úkolů. Začněte tím, že odstraníte nepořádek ve spíži a zásuvkách. Zbavte se prošlých a zkažených potravin. Pořádně umyjte skříňky nahoře. Budou plné mastnoty a prachu. Aby se vám to už nestávalo, dejte na ně nahoru noviny. Za pár měsíců si za to poděkujete. Na umytí nahromaděného tuku, špíny a skvrn použijte bílý ocet a teplou vodu. Na horší povrchy nasypte klidně trochu sody a nechte působit, pak umyjte. Čistič z octu a vody se hodí i na kuchyňské spotřebiče, jako je myčka, trouba nebo lednice. Na vyleštění nerezových spotřebičů perfektně funguje trocha olivového oleje. To použijte až na závěr.
7. Koupelna potřebuje důkladné mytí vždy
Koupelnu a záchod nejspíš čistíte pravidelně, ale na Vánoce můžete věnovat více pozornosti i dlaždičkám a spárám mezi nimi. Buď můžete čistit po staru za pomoci sody a kartáčku nebo zkusit parní čistič, který je rozhodně efektivnější a pohodlnější. Vše umyjte, vyleštěte. Vyměňte špinavé ručníky, koupelnové předložky. Také pořádně vyčistěte odpady a doplňte mýdlo do dávkovače.
Látky ve stylu glamour: Vnesou do domova luxus a eleganci
8. Vysajte koberce
A nejen ty. Vysajte komplet celý byt, včetně všech zákoutí od pavučin. A vězte, že mohou být schované i na místech, kde byste to nikdy nečekali. Někdo si před Vánoci půjčuje i tepovač a čistí vskutku důkladně. Tím můžete vzít koberec, sedačku i matrace. Vypadají pak jako nové. Po vyluxování pečlivě vytřete podlahy. To ale udělejte až úplně nakonec a pravděpodobně vás to čeká víckrát.
9. Máte rozdělané opravy? Je na ně čas
Nezanedbávejte drobné opravy, které na vás čekají už několik měsíců. Nyní nastal čas na to, abyste tyto drobné poruchy a závady odstranili. Je zbytečné tlačit je před sebou do dalšího roku. Zkontrolujte všechny pokoje. Vyměňte rozbité žárovky, knoflíky. Nechte opravit kapající kohoutek nebo poškozený nábytek (pokud to má ještě smysl). Zašijte díru na polštáři, přidělejte poutko na utěrky. Zkrátka to, co je potřeba, na co často myslíte, ale nemůžete se k tomu přinutit. K drobným ručním opravám si pusťte hezký film, dejte něco dobrého a hned půjde práce mnohem lépe od ruky.
10. Vyzdobte svůj domov
Když máte čisto a voňavo, přichází na řadu pořádná výzdoba. Ta dodá vašemu naleštěnému příbytku tu správnou vánoční atmosféru. Přidejte textilie s vánočními motivy, ozdobte poličky, skříňky, okna. Můžete udělat Betlém, vánoční osvětlenou vesničku, vyzdobit truhlíky, vytvořit různé stojany a tácy s adekvátní tématikou. Ať už zvolíte cestu nákupů, nebo se vydáte do lesa a vytvoříte něco sami, bude to mnohem hezčí v naklizeném interiéru. Přidejte nějaké klasické vánoční vůně, dostatek světýlek, teplý svařák či horkou čokoládu a začněte relaxovat. Vánoce jsou za dveřmi a vy máte hotovo.
Zdroj info: Co věděly už naše babičky, Rady pro chytrou hospodyňku, Kapitoly o bydlení
You must be logged in to post a comment Login