Rady a tipy
Vánoční stromek nemusí být jen řezaný z lesa: Jaké existují další možnosti?
Výběr vánočního stromečku patří odnepaměti k tradičním úkolům, kterého se s radostí většinou účastní celá rodina. Věděli jste však, že existuje více možností, jak si domů pořídit stromek, než jen ten uříznutý v lese?
Půjčovna vánočních stromků
Variantou, jak se neochudit o vůni jehličí doma, je půjčení si vánočního stromečku. Tento trend se dostává do povědomí teprve chvíli, a proto ho mnoho z vás možná ani nezná. Vánoční stromeček si tak můžete vybrat podle fotografie a stejně jako při koupi i zde si můžete vybírat mezi jedlemi, smrky nebo borovicemi. Stromeček se v převážné většině půjčuje na 14 dnů a půjčovny zároveň poskytují dovoz i odvoz. Cena půjčovné je závislá na druhu a velikosti stromku a ceny začínají od 500 Kč.
Dva druhy stromku v kontejneru
Pokud si stromek půjčovat nechcete, můžete si samozřejmě zakoupit běžně řezaný strom nebo jako alternativu stromek v kontejneru. Některé stromy v kontejnerech rostou celou dobu a po Vánocích jsou určeny k zasazení do zahrady. Někdy však stromy rostou volně v přírodě, poté se jim osekají kořeny a jsou zasazeny do kontejneru. Nevýhodou této varianty je, že takto zakoupený strom dál už s největší pravděpodobností neporoste.
Péče o kontejnerový stromek, který nemá ořezané kořeny
Po zakoupení ho doma ihned neumísťujte do vnitřních, teplých místností, jelikož by to mohl být pro stromeček šok. Naopak si musí postupně zvykat na vyšší teplotu. Nejprve ho tedy nechte venku, poté ho přemístěte do chladnější místnosti jako je například garáž. Až poté ho přemístěte do obývacího pokoje. Kontejnerové stromky však doma vydrží maximálně týden a poté je nutné umístit je zpět do zimy. Na zahradě v zimě stromek ponechte až do jara a zároveň mu poskytnout potřebnou zálivku či přihnojení. Na jaře je pouze na vás, zda ho přesadíte na libovolné místo na zahradě, nebo ho ponecháte v kontejneru. Pokud ho ponecháte po celý rok v nádobě, je možné ho na příští Vánoce opět využít doma. Každý rok je však nutné stromeček přesazovat do stále většího kontejneru a umístit ho na slunné místo.
Uříznuté stromečky
Pokud však přeci jen dáváte přednost běžně uříznutým stromečkům, nevadí. Mezi nejprodávanější patří jedle kavkazská, která je hustá a opravdu bohatá. Zakoupit však můžete i klasický smrk nebo borovici. Po koupi stromek opět ponechte venku až do té doby, než ho budete chtít doma ozdobit. Ideální je kmen stromku zaříznout a strom umístit do nádoby s vodou. Pokud máte výživu určenou pro řezané stromky, rozhodně ji přidejte. Při výběru si můžete ohlídat také dobu, po jakou je stromek již uříznutý. Pokud je stromek lehký a kmen popraskaný, raději ho nechte na prodejně. Takový stromek je uříznutý již delší dobu. Až budete kmen stromku upravovat do stojanu, nezapomeňte, že by měl být seříznutý tak, aby ve stojánku byla ve vodě ponořená i část s kůrou. Pletivem pod ní totiž stromek získává vodu.
Fotogalerie:
Dopřejte si krásná světla od českých sklářů
You must be logged in to post a comment Login