Inspirace

Vánoční stromek v kontejneru se vám několikrát odmění

Od   | 

Dříve se vybíralo pouze mezi vánočním stromkem umělým a tím živým – řezaným. Posledních pár let ale roste obliba stromků pěstovaných v kontejneru či květináči, které představují ekologičtější a při správné péči i ekonomičtější volbu, mohou vám totiž dělat radost až deset let.

Výběr nepodceňujte

Pokud jste se rozhodli si pořídit vánoční stromek v kontejneru, pak mějte při jeho koupi oči na stopkách. Speciální pozornost věnujte kořenovému systému. Ten by měl být hustě rozvětvený, zkrátka pořádně prorostlý. Rozhodně by neměl vypadat nijak zkráceně, na což můžete narazit u stromků, které byly do kontejneru přesazeny narychlo. Takový stromek sice Vánoce přežije, ale radost z dalšího pěstování vám neudělá. Rovněž se zaměřte na jehličí – zda po zatřesení neopadává nebo nemá nezdravou (nažlutlou) barvu. A nezapomeňte zkontrolovat i podmínky uskladnění, jestli je situován v dostatečném chladu. V opačném případě dejte ruce pryč, jelikož životnost nebude dlouhá.

Hitem posledních letech jsou půjčovny vánočních stromků

Za nejvhodnější volbu se považuje koupě stromku již vypěstovaného v kontejneru, a ne do něj pouze přesazeného. Předejde se tak poškození kořenů i stresu ze změny prostředí. Samotný výběr druhů jehličnanů je bohatý. Vánoční symbol může představovat klasika jako smrk ztepilý, který však příliš nezvládá přetopené místnosti, ale také smrk omorika, smrk pichlavý stříbrný, jedle kavkazská, obrovská, korejská a bělokorá nebo borovice černá či douglaska tisolistá.

Doporučuje se sáhnout spíše po druzích pomalu rostoucích, jako je například zmíněná douglaska, jedle a smrk pichlavý, protože ty, na rozdíl třeba od borovice, je možné pak díky jejich velikosti využít v interiéru ještě několik let po sobě. Rovněž se vyplatí zakoupit menší stromek (od 50 cm do 170 cm), jelikož za rok může být až jedenkrát větší. Pro takové využití se za nejodolnější druh považuje smrk pichlavý stříbrný, který je na extrémní klimatické podmínky a výkyvy zvyklý ze své domoviny.

Pokud nemáte vysoký stromek, pak můžete použít (ne)tradiční stojan.

Péče není složitá, avšak zásadní

Po tom, co si stromeček v kontejneru přinesete domů, jej nejdříve na pár dní (3–5 dní) umístěte do chladné světlé místnosti s teplotou max. 10 °C. Posloužit vám může garáž, zimní zahrada, prosvětlená chodba či sklep. Pokud máte doma místnosti s různými teplotami, tak můžete stromek postupně přemisťovat z té nejchladnější do nejteplejší – cílové. Ve vytápěném pokoji jej nechejte maximálně týden, ideálně však čtyři dny. Poté ho vraťte na chladnější stanoviště, kde přečká do jara. Nezapomínejte ho pravidelně zalévat a rosit jeho jehličí, abyste zvýšili vzdušnou vlhkost.

Na jaře, když už nehrozí mrazíky, situujte stromek ven, třeba na terasu, balkon nebo zahradu. Zalévejte ho dvakrát týdně a občas přihoďte i hnojivo pro jehličnany. Každé další jaro se vyplatí stromeček přesadit do větší nádoby. Jako vánoční vám bude při správné péči sloužit několik let. A jestliže chcete obohatit kompozici vaší zahrady, tak jej klidně během března a dubna vysaďte.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login