Rady a tipy

Vánoční stromečky v květináčích: Ano, nebo ne?

Od   | 

Vánoční stromek neodmyslitelně patří k atmosféře svátků a mnozí z nás si Vánoce bez vůně jehličí vůbec nedokáží představit. Klasický řezaný strom, který provoní celý interiér, má však nevýhodu v tom, že po svátcích obvykle končí na kompostu nebo v kamnech. Mnozí proto v posledních letech hledají udržitelnější alternativu – živý stromek v květináči. Má to ale skutečně smysl? A na co si dát pozor, pokud se pro takovou možnost rozhodnete?

Šetrná péče o vašeho jehličnatého spolubydlícího

Na první pohled působí nápad vlastnit vánoční stromek v květináči velmi lákavě. Větvičky takového stromku jsou často husté, zdravě zelené, a pokud se o něj budete dobře starat, můžete se ze stejného exempláře radovat i několik následujících let. Navíc nepotřebujete řešit každoroční shánění nového stromu těsně před svátky, a co si budeme, bývá to často stresující. Mnoho pěstitelů nabízí různé druhy jehličnanů přímo v květináčích – od tradiční smrku až po méně známé druhy jedlí či borovic.

Na druhou stranu není tak jednoduché udržet živý stromek v květináči v ve zdravé kondici. Jehličnany jsou zvyklé na venkovní podmínky, a to především na chladné období klidu. Pokud stromek necháte celé svátky ve vytopeném obýváku, může to pro něj znamenat značný šok. Teplý a suchý vzduch z radiátorů ho poškozuje, jehličí opadává a po přenesení ven vám stromek nemusí vůbec zakořenit ani přežít další sezónu. Proto postupujte obezřetně. Omezte dobu, po kterou bude stromek v teple, a zajistěte mu skutečně postupný přechod do chladnějších teplot. Někteří zahradníci doporučují stromek umístit nejprve do chladné místnosti, na verandu nebo do nevytápěné chodby, než jej přesunete ven.

Nepřetěžujte stromek příliš těžkými ozdobami, aby nedošlo k poškození větví. Zdroj: Pexels

Přemýšlejte o budoucím umístění a růstu

Dalším úskalím může být výběr správné velikosti a druhu. Malý stromek se vám třeba v obýváku nebude zdát dostatečně reprezentativní, ale o to lépe si zvykne na změnu teplotního prostředí. Větší stromek s rozvinutým kořenovým balem v květináči bude zase hůře snášet manipulaci. Pokud však plánujete stromek později vysadit na zahradu, dobře si promyslete jeho umístění. Z mladého stromku jednou vyroste vysoký jehličnan, který může zastínit velkou část pozemku, pokud ho zasadíte nelogicky.

Při rozhodování, zda zvolit vánoční stromek v květináči, zvažte také otázku, odkud váš budoucí vánoční společník pochází. Upřednostníte-li místní pěstitele, podpoříte tak lokální ekonomiku a snížíte uhlíkovou stopu spojenou s dovozem stromků z velkých vzdáleností. Některá zahradnictví či specializované firmy dokonce nabízejí možnost vrácení stromku po svátcích a jeho opětovné využití v příštím roce. Tím se proces stává ještě šetrnějším a zároveň přispívá k dlouhodobému zachování lesa i tradice, kterou nám vánoční jehličnany už po generace symbolizují.

Kvalitní řezaný stromek vám zajistí tradiční vůni Vánoc bez starostí s aklimatizací, přesazováním a následnou péčí, kterou živý stromek v květináči vyžaduje. Zdroj: Canstockphoto

Dlouhodobá investice do svátečního kouzla

Pokud se rozhodnete pro vánoční stromek v květináči, přistupujte k němu jako k živému tvoru, který má své nároky. Nejde jen o vánoční dekoraci, ale o rostlinu, již byste měli po svátcích pečlivě zazimovat a později přesadit. Na druhou stranu, pokud vám chybí vhodné podmínky, prostor a trpělivost, tradiční řezaný strom, případně kvalitní umělý, může být pro vás přece jen méně komplikovanou volbou.

Konečné rozhodnutí záleží na vašich možnostech a prioritách. Vánoční stromek v květináči je krásnou a pro někoho i romantickou představou. Vyžaduje však nejen více péče, ale i promyšlený přístup. Jestli jste ochotni této alternativě věnovat čas a energii, můžete si vytvořit krásnou tradici živého vánočního stromku, který s vámi bude růst po dlouhá léta. Pokud ale jen hledáte snadné a bezproblémové řešení, raději se poohlédněte po jiné variantě – vaše nervy i stromek vám nakonec poděkují.

Vyberte takový druh jehličnanu, který je přirozeně odolnější vůči teplotním výkyvům. Nebo vsaďte na túji! Ozdobená působí nádherně, a navíc ji poté na zahradě snadněji zužitkujete. Zdroj: Pexels

Zdroj info: Přírodní zahrady, Home, Platnting Tree


You must be logged in to post a comment Login