Inspirace

Jak na vánoční pohromy aneb nebojte se vosku ani suchého jehličí

Od   | 

Vánoce bývají často spjaty s drobnými či většími katastrofami. Většina z  nich ale má řešení či prevenci. Tak šťastné a veselé!

Stromek přivažte

Stromeček zavání pohromou. Z pohledu pesimistů je to masa plná skla, která může spadnout, vzplanout od svíček či prskavek a zaneřádit dům jehličím natolik, že je budete uklízet ještě napřesrok. Naštěstí ani jedno z toho se nemusí splnit. Pokud máte doma kočky, psy či děti, a máte v oblibě strom až do stropu, bude rozhodně nejjednodušší jej přivázat. Poslouží vám rybářský vlasec, který není vidět. Vyvazovat můžete například ke stoupačce. Je také mnoho rodin, které mají stabilně ve stropě malý nenápadný háček právě pro tento účel. Stromeček přivazujte po umístění do stojanu a instalaci světélek. Kabelům by mohl vlasec překážet. Plně nazdobený stromeček by už byl zase k přivazování příliš riskantní.

Bezpečnost především. Vyvázaný stromek nespadne na děti či domácí mazlíčky. Pro lepší estetický dojem použijte rybářský vlasec.

Se svíčkami opatrně

Vzplanutí stromku, který většinou stojí někde v rohu poblíž záclon, je skutečným nebezpečím. Prskavky většinou nemají schopnost založit opravdový plamen, zato jsou nekontrolovatelné a udělají vám díry v záclonách, závěsech i v podlaze. Pokud to lze, vyhněte se jim úplně. Pravé svíčky na stromeček zase bývaly hlavní příčinou požárů, stále je ale pár rodin, které se jich nechtějí vzdát. Pokud mezi ně patříte i vy, vybavte se pořádnými stojánky s odkapávači vosku a věnujte zásadní pozornost umístění svíčky – musí stát rovně, držet pevně  a nad sebou nesmí mít větev, kabel elektrosvětýlek, jinou ozdobu atd. Svíčky vůbec nedávejte blíž než 30–50 cm od záclon. Pouhý poryv větru nebo nějaký pohyb kolem stromečku může záclonu na svíčku dostat. Svíčky zapalte pouze na začátek večera, kdy se „objeví“ nadílka a všichni jsou ostražití. Pak je zhasněte, nenechávejte je dohořet. Pořiďte si svíčky, které nekapou. Pomůžete tomu i tím, když je na Stědrý den před použitím dáte na pár hodin do mrazáku. Stromeček může vzplát i od vadných světýlek. Prohlédněte své historické kousky, ty, které mají náznak vady na drátu či světýlku, bez milosti vyhoďte. Kupujte světýlka solidních výrobců, nechoďte pro ně do vietnamské večerky.

Skutečné svíčky a prskavky na stromě jsou nebezpečné. Dávejte velký pozor při jejich umisťování.

Držte jej ve vodě

A jak na jehličí? Stromek bude méně padat, pokud bude mít stále dost vody. Existují stojany s nádržkou, využijte je. Také, když stromeček čeká venku, musí být ve vědru s vodou. Zajistěte jej proti spadnutí. Paradoxně někdy může být lepší volbou dřívější nákup stromku a delší čekání u vás na balkoně nebo na zahradě. Stromky jsou totiž beztak dávno uříznuty, avšak prodejce je ve vodě při vystavování nemá. Zkuste seříznout co nejméně kůry, když stromek umisťujete do stojanu; raději si kupte stojan širší. Nejméně ze stromků padají jedličky a stříbrné smrky. Pokud máte nevhodný povrch, jako koberec, ve kterém se jehličí hodně chytá, podložte stromek třeba sněhobílým ubrusem, vypadá to docela dobře a snáze se jehličí zbavíte.

Vybírejte méně opadavý druh stromku.

Vymyslete cestu

Největší “ jehličnaté pohromy“ vznikají při likvidaci stromku, když jej nesete přes celý byt ke dveřím. Pokud to jde, využijte zadní vchod, východ na terasu atd. Pokud bydlíte v prvním nebo druhém patře bytového domu, máte malinký stromeček a to štěstí, že pod okny máte pouze trávu, žádné chodníky či zaparkovaná vozidla, možná nejjednodušší bude jej vyhodit z okna, suchý maličký stromek bývá dost lehký. I tak akci provádějte vždy!!! za asistence druhé osoby, stojící opodál dole, která jednak zkontroluje bezpečnost situace – že se některý ze sousedů zrovna nevyklání z okna na cigárko a dole neběhají děti –  a jednak stromek hned odnese.

Jak odstranit vosk z ubrusu či koberce

Další vánoční pohromou, která vás spolehlivě naštve, je vosk na ubrusu. Postupujte následovně – nechte jej co nejvíc zaschnout, pomoci si můžete přiložením něčeho mraženého. Pak půjde dobře sloupnout či seškrábnout. K řešení vám zbude už jen nevystupující vpitá skvrna. Pak si vezměte na pomoc žehličku. Nastavte ji na nejnižší možnou teplotu a látku zespoda podložte savým papírem. Ten dejte i na skvrnu, a to v obou případech v několika vrstvách. A pak žehlete tak dlouho, dokud skvrnu nevpije savý papír. Po tomto už zbude jen mastná skvrna. Použijte klasický přípravek proti skvrnám a vyperte. Lepších výsledků dosáhnete, pokud skvrnu na několik desítek minut před praním pokapete prostředkem na nádobí a necháte působit. Nepoužívejte prostředky na nádobí zabarvené například růžově. Pokud máte vosk na koberci, postup je podobný. Použijte led a pak vosk vydrolte. Žehlete s nejvyšší opatrností přes látkovou kuchyňskou utěrkou. Následně vyčistěte běžným prostředkem na skrvny na koberci a vyluxujte.

Pozor na vosk. Z koberce či látky odstranit jde, ale je to pracné.

 


You must be logged in to post a comment Login