Koupelny

Vana, nebo sprcha? Nekonečné dilema, které pomůžeme rozlousknout

Od   | 

Pro někoho může být při zařizování koupelny velké dilema se rozhodnout, zda zvolit vanu, nebo jen sprchový kout. Obě varianty mají určité výhody a stěžejní je především dispozice koupelny. Pokud máte místnost opravdu velkou, váhat nemusíte. Zvolit můžete rovnou obě varianty a střídat je podle nálady. Jenže ve většině případů je potřeba se rozhodnout pouze pro jedno. 

Nemáte-li místa nazbyt, dopřejte si jednu, zato velkorysou možnost. Zdroj: Hansgrohe

S vanou spotřebujete více vody

Pokud bude vícečlenná rodina používat vanu každý den, rozhodně se to projeví na vyúčtování. Pro jedno běžné vykoupání totiž spotřebujeme cca 110 litrů. Naopak během pětiminutové sprchy nám uteče zhruba 40 – 50 litrů vody, což je o polovinu méně. Pokud do sprchy navíc zvolíme sprchové hlavice s úspornými tryskami, bude rozdíl ještě výraznější. Jedinou možností, jak spotřebu vody regulovat, je zakoupení termostatické baterie, která ušetří další peníze. Pokud však u vás vana stále vítězí, vyzkoušejte klasické koupání kombinovat s běžným sprchováním, i když ve vaně. Rozdíl ve spotřebě vody bude opravdu citelně znatelný. 

Trendy jsou u sprchových koutů černé rámy a doplňky. Zdroj: Hüppe

Sprcha šetří místo i čas

Sprchu často volíme do koupelen, kam by se vešla jen malinkatá vana. Další výhodou je však také fakt, že nám sprchování ušetří cenný čas, který bychom strávili ve vaně. Odborníci navíc zastávají názor, že je sprchování hygieničtější, jelikož nečistoty a pot z pokožky okamžitě spláchneme pryč, kdežto ve vaně znečištěná voda zůstává po celou dobu, co se koupeme. 

Jaký žlab do sprchového koutu?

 

Myslete na starší generaci

Zejména pokud koupelnu zařizujete pro seniory, nebo se o koupelnu dělíte se staršími, či méně pohyblivějšími osobami, dejte raději přednost sprchovému koutu. Především staří lidé trpí na bolestivé klouby a špatnou chůzi, a pokud by se měli ještě dostávat do vany a následně z ní vstávat, mohlo by to pro ně být spíše za trest než pro požitek. K vaně sice lze přimontovat pomocná madla, ale ani ta někdy nemusí pomoci. Jednodušší je do koupelny zvolit sprchový kout, který bude pohodlně přístupný a vybavený také sedátkem a případnými madly.

Sprchový kout je pohodlnější. Zdroj: Grohe

Zasloužená relaxace

Pokud si však připustíte dnešní uspěchanou a vytíženou dobu, rozhodně uznáte, že vana je skvělým řešením pro relax po náročném dni. Přestože za pětiminutovou sprchu ušetříme zhruba polovinu vody, do vany se můžeme ponořit i na dlouhé hodiny třeba se skleničkou vína, knížkou nebo oblíbeným filmem. Na trhu naleznete nejrůznější masážní vany s relaxačními proudy a tryskami, které zpříjemní každý moment. 

Horní hlavice umožňuje udělat ze sprchy luxusní zážitek. Dvířka do vany zase poslouží méně pohyblivým lidem. Zdroj: Duravit

2v1 pro nerozhodné

Pokud nedisponujete úplně malou koupelnou a nemůžete se rozhodnout mezi vanou či sprchovým koutem, jděte do zlaté střední cesty. Tou je pohodlná vana s vysokou zástěnou, která nabídne dlouhé koupele i pohodlné rychlé osprchování, aniž by voda byla všude okolo vany. K vaně přidejte sprchovou hadici s úsporným průtokem vody a užijte si relaxaci naplno.

Budete-li vanu používat i ke sprchování, doplňte ji o sprchovou zástěnu. Zdroj: Ravak

Kam pro sprchový kout nebo vanovou zástěnu?

 

Dopřejte si prostorný sprchový kout i v malé koupelně. Jak na něj se dozvíte ZDE

 

Fotogalerie:

 

Jakou vybrat vanu?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login