Zahrada

Válčíte s mšicemi? S postřikem nad nimi vyhrajete

Od   | 

Mšice jsou všude – mohou napadnout téměř jakoukoliv rostlinu, stoprocentně ji před nimi neschováte doma ani nikde venku. Nezbývá tedy nic jiného, než s nimi bojovat. A nejúčinnější zbraní v boji proti mšicím je postřik.

Nejprve si ale řekněme, jak vůbec poznáme, že je rostlina napadená mšicemi. Jedná se o škůdce velké 2 až 10 milimetrů, kteří mají měkké tělo. Na rostlině tvoří shluky a nekontrolovaně se množí. Je to až neuvěřitelné, ale během 1 roku mohou vzniknout až tři desítky generací mšicí. Kromě viditelných shluků na rostlině poznáte napadení mšicemi také tak, že se rostlině kroutí listy a chřadne. Mšice může prozradit i nepravidelný tvar pupenů a jejich deformace.

V boji proti mšicím je potřeba být rychlí. Nejenže totiž mšice rostlinu sužují a rychle se šíří, ale zároveň na ni mohou přenést celou řadu chorob. Chce to tedy zakročit proti nim pohotově a rázně.

Nic Keller/Shutterstock.com

Vsaďte na jistotu

Jak už jsme psali na začátku, nejúčinnější zbraní, kterou si můžete pořídit, je postřik na mšice. Působí velmi rychle a můžete se spolehnout, že s mšicemi zatočí. K nejznámějším postřikům na mšice patří Mospilan, Sanium nebo Vaztak. Kromě hubení mšic často postřiky zahubí i jiné parazity jako molice, vrtule, květopasy, obaleče a další. Některé mají širší záběr, jiné se specializují především na mšice.

Dobré je také napadení mšicemi předcházet. Pokud máte rostliny doma, nainstalujte do oken a dveří na balkon ochrannou síť. Pokud pěstujete rostliny venku, zasaďte poblíž nich rostliny, které odpuzují mšice – třeba pažitku, saturejku nebo lichořeřišnici. Pomoci vám mohou také přirození nepřátelé mšic – třeba slunéčko sedmitečné, zlatoočko, parazitická vosička nebo další hmyz. Stačí je nasadit do okolí rostliny a nechat dělat svou práci. Naneštěstí často mšice chrání mravenci, kteří mohou jejich nepřátele decimovat.

Mabeline72/Shutterstock.com

I jiný hmyz může být nápomocný

Abyste vítané druhy hmyzu na vaší zahradě udrželi, je dobré volit správnou skladbu rostlin – jak užitných, tak okrasných. Také byste měli pro hmyz vyhradit malinkou část zahrady, třeba kout zarostlý trávou, o který se nebudete moc starat, aby v něm mohl hmyz v klidu žít. Sem-tam můžete umístit nějaký ten kámen, kam se bude moci schovat. Existují také hmyzí hotely, které si snadno uděláte třeba z hromady dříví. Hlavně aby tam byl dostatek otvůrků a skulinek.

Když už se rozhodnete pro postřik, je dobré mít také správný postřikovač. Ne všechny postřiky ho totiž při zakoupení zahrnují. Navíc s postřikovačem můžete rostlinu i přihnojit, orosit nebo na ni třeba nanést dezinfekční prostředek.

K nanesení postřiku na rostliny vám v drtivé většině případů bohatě postačí ty nejmenší postřikovače. Jejich výhodou je nízká váha, jednoduchá manipulace a snadné čištění. Vejdou se do nich až 3 litry postřiku.

Pokud byste náhodou chtěli postříkat úplně všechny rostliny na zahradě či ve skleníku, můžete zvolit některý ze středně velkých postřikovačů. Do těch už se vejde až 11 litrů postřiku a nechybí jim popruhy na rameno. Manipulace s nimi je o něco náročnější.

Pro majitele velikých zahrad, sadů a vinohradů jsou určené ty největší postřikovače. Vejde se do nich až 20 litrů postřiku. Samozřejmě nechybí popruhy na záda. Na boku potom mají tyto postřikovače páku, díky které je nemusíte sundávat ze zad, když je chcete tlakovat. Pokud chcete postřik zvládnout pohodlněji a rychleji, můžete zvolit akumulátorové nebo motorové postřikovače.

Ať už se s mšicemi rozhodnete bojovat jakýmkoliv způsobem, držíme vám palce.

 

 


You must be logged in to post a comment Login