Rady a tipy
Vadí vám štěkot psa od sousedů? Víme, jak se můžete bránit
Žili jste si poklidným životem, se sousedy jste vždy vycházeli – až do doby, než se v jejich bytě objevil pes? Možná máte mazlíčky rádi, možná je milujete. Ale pes, který neustále štěká, kňučí a vydává další nepříjemné zvuky nejen celé dny, ale i celé noci, není příjemný. Víte, jak tento problém řešit?
Vaši sousedi si pořídili psa a ten neustále štěká? Pokud je tento nepříjemný problém dlouhodobého charakteru, je na čase jej začít řešit. Nečekejte, že se to vyřeší samo. Zatímco někteří psi štěkají jen, když se necítí v bezpečí, jiní štěkají z nudy. Když je psů v sousedství víc, je štěkot jistotou.
Jděte na to v klidu a s nabídkou domluvy
Ze všeho nejdřív si běžte promluvit s majitelem psa. Nemusíte se uchylovat k vulgaritám, naopak se vše snažte řešit v klidu a lidsky. Někdy si majitel psa ani nemusí být vědom toho, že to někoho ruší. Upozorněte, že vás jeho pes ruší. Pak je jen na sousedovi, jak se celou situaci rozhodne řešit.
Co říkají zákony?
Pokud žije váš soused v bytě v nájmu a problém se štěkajícím psem nehodlá nijak řešit, můžete se obrátit na paragrafy. A to konkrétně ustanovení § 2258, podle kterého má nájemník právo chovat zvíře v bytě tehdy, nepůsobí-li jeho chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Pokud bude štěkot obtěžovat více lidí (a to dlouhodobě), může pronajímatel vyzvat nájemce, aby zajistil nápravu. Pokud ani přes to neprovede odpovídající opatření, může mu dát pronajímatel dle § 2288 odst. 1 písm. a) občanského zákoníku výpověď z bytu.
Dalším ustanovením, které můžete v souvislosti s tímto problémem použít, je § 1013 občanského zákoníku, podle kterého se nájemník bytu (případně vlastník) musí zdržet všeho, co působí, že hluk (kam patří i štěkot psa) vniká do bytu jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům, a omezuje vás tak v běžném používání bytu.
Variantou je také takzvaná negatorní žaloba, která se podává k příslušnému soudu. A pomocí které se budou po vlastníkovi bytu nebo nájemníkovi domáhat toho, aby se zdržel obtěžování sousedů štěkotem psa.
Když pes štěká na zahradě
Pokud se sousedi rozhodli situaci neřešit, můžete vyzkoušet pořízení protištěkací budky. Že jste o její existenci doteď neslyšeli? Ptáte se, co to je? Jde o zařízení se zabudovaným vnitřním mikrofonem, které se po zachycení štěkajícího psa aktivuje. Po jeho aktivaci začne zařízení vydávat ultrazvuk, který vaše ucho nezachytí, to psí však ano. Tento zvuk je bezpečný, ale není příjemný. Když pes přestane štěkat, přestanou i zvuky. Pes si pak možná zafixuje, že je štěkání spojeno s tímto nepříjemným zvukem a přestane.
Hygiena a veterinární správa
Věděli jste, že existují limity povolené hranice hluku nejen pro noční, ale i denní čas? Pokud jsou tyto limity opakovaně překračovány, můžete se obrátit na příslušnou hygienickou stanici. Pokud u vás naměří překročení limitů hluku, hrozí majiteli psa pokuta. Na veterinární správu se obracejte až ve chvíli, kdy budete mít vážné podezření, že je štěkot důsledkem týrání psa.
Zdroj: Nový Občanský zákoník
Kam pro bílé dveře?
You must be logged in to post a comment Login