Kuchyně
Úzké kuchyně: Nemusí působit stísněně a dokonce v ní i pohodlně uvaříte
Ne každému vyhovuje obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem; toto řešení má ovšem jednu nespornou výhodu. To, kolik prostoru zabere kuchyň, si v něm většinou určujeme sami. Pokud se rozhodneme zachovat kuchyň v samostatné místnosti, ne vždy jde upravit její velikost a šířka. Ani úzká kuchyň však nemusí připomínat nevábný přízrak socialistického paneláku. Stačí vědět, jak ji pojmout moderně a prakticky.
Ať to nepůsobí stísněně
Panelákové kuchyně byly tmavé, nevlídné a maximálně zastavěné. Je logické, že chcete využít prostor na maximum, ale v takové kuchyni se nebudete cítit dobře, je proto nutné „zastavěný“ dojem narušit. Pomůže vám k tomu cokoliv, co přeruší jednolitou řadu skříněk – díl s otevřenými policemi, nízká digestoř, zakomponovaný úzký barový stůl se zasouvacími židlemi. Máte-li skříňky po obou stranách do tvaru písmena U, říká se, že minimální prostor, který potřebujete mezi nimi, je 110 cm (v některých extrémně úzkých kuchyních je ale o dost méně). Když si však dopřejete o 10 cm víc na úkor jedné řady skříněk, s prostorem to udělá opticky divy a úložný prostor už se zase o tolik nezmění. Můžete to kompenzovat třeba různými závěsnými systémy na zadní straně kuchyně. A bude si moci dopřát ten „luxus“ a otevírat dvířka na obou stranách kuchyně zároveň, či se vzájemně vyhnete s partnerem.
Ať to vypadá širší a kratší
Příčné pruhy rozšiřují nejen naše proporce, ale jakékoliv. Takže pokud zvolíte příčně položená prkna, parkety nebo pruhovaný koberec, bude místnost vypadat širší a ne tak „nudlovitá“. Vzhledem k tomu, že tmavé barvy opticky zmenšují a zkracují, použijte je (s mírou) na záda delší stěny, v kontrastu se světlým nábytkem. Na kratší stěnu naopak patří vše světlé. Bude vypadat přece jen o něco delší.A klidně na zadní stěně zachovejte příčné pruhování, třeba ve formě nějakých netradičních, veselých barevných obkladů. Pozitivní, teplé barvy také výrazně zlepší dojem z celé místnosti.
Ať se to blýská
Zrcadla jsou vhodným tipem do stísněných prostor, ale v kuchyni budou pravděpodobně působit nepatřičně. Zastoupí je nábytek ve vysokém lesku, který odrazí světlo, někdy i předměty, a místnost výrazně opticky zvětší.
Nepodceňujte světlo
Čím je místnost menší, tím lépe musí být osvětlená. Co když ale má kuchyň jen malé okénko a nebo dokonce vznikla přestavbou například chodby a vlastní zdroj přirozeného světla nemá vůbec žádný? Je třeba zde povolat ideálně architekta a zkombinovat klasická, bodová, reflektorová a další svítidla tak, aby byl prostor dokonale a moderně osvětlen. Osvětlete poličky, osvětlete speciálními LED pásky podhledy a pracovní plochu, nebojte se netradičních řešení. Volte odstín světla co nejpodobnější světlu dennímu, neexperimentujte se světlem příliš studeným či příliš teplým. Nechcete si přece připadat jako na pitevním stole; teplé odstíny světla jsou sice příjemné, ale o něco místnosti zmenšují.
Pomozte si moderními systémy
Doposud jsme se bavili především o optickém dojmu, jakým na nás kuchyň působí; ale co praktičnost? Zapomeňte na to, jak se na malém prostoru nejrůznějším způsobem kroutíte, abyste dosáhli dozadu do skříňky. Pořiďte si to nejmodernější, co lze, výsuvné a výklopné systémy tak, abyste měli vše při ruce. Pokud jste museli na jedné či obou stranách zúžit pracovní plochu, pořiďte si přídavnou výklopnou tak, že i klasický vál bez problémů umístíte.
Dostatek prostoru
Pokud úložné prostory vyřešíte zastavěním až do stropu, bude to sice funkční, ale pozor na stísněnost. Jenže nechávat pod stropem nějakých 10 cm nemá cenu,opticky už to příliš nepomůže, prostor bude chybět a na vrchní stranu se bude prášit. Takže co s tím? Skříňky až do stropu využijete, ale postarejte se o to, aby netvořily velkou, „těžkou“ masu. Můžete je barevně odlišit, což půjde nejlépe, když budou ve dvou řadách nad sebou, kde můžete využít kontrast. Pamatujte také, že dvě široké skříňky budou vypadat vždy lépe než čtyři úzké. Co má naopak zelenou bez podmínek, jsou všechna netradiční řešení, která i zaujmou a odvedou pozornost od menšího prostoru. Co třeba digestoř takového tvaru, aby se dala její vrchní strana využít jako polička? Rozhodně ano! Sokl pod kuchyní může být výsuvný a skrývat třeba plechy nebo utěrky. Na zadní stranu kuchyně patří závěsné úchyty na nejrůznější často používané náčiní.
A čemu se naopak vyhnout?
Zapomeňte na načančanost, vlnky, složité vzory na kachlících, křiklavé či tmavé barvy nábytku, vintage či provence kuchyni, masivní, nápadné pracovní plochy z kamene atd. Tato řešení vyžadují pro vyniknutí spoustu prostoru a světla; držte se světlých barev, jednoduchých linií, kvalitních, ale nikoliv příliš excentrických materiálů, a zjistíte, že i úzkou kuchyni si lze bez problémů zamilovat.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login