Rady a tipy
Užijte si podzim a zimu pod pergolou
Než začnou padat první vločky, připravte pergolu na zimu. Správným zazimováním ochráníte materiály, a prodloužíte tak jejich životnost. Pokud vsadíte na specifické úpravy, můžete pergolu v zimním období proměnit v další teplý pokoj, a užít si tak příjemné posezení venku. A děti mohou za rohem stavět sněhuláky.
O dřevo pečujte, hliník je zcela bezúdržbový
Abyste na jaře našli pergolu ve stejném stavu, ve kterém jste ji na podzim opouštěli, dodržte pár zásad. Dřevěné pergoly pravidelně natírejte, minimálně jednou ročně. Kvalitní nátěr chrání dřevo před vlhkostí, škůdci i počasím. Podzim je ideální doba pro údržbu, kdy se provádí pravidelné nátěry. Každý nátěr provádějte ve 3 krocích.
1. Dřevo zbavte nečistot. Pokud je na něm velká vrstva minulého nátěru, musíte jej obrousit.
2. Naneste impregnaci. Ta je základní vrstvou před nanesením lazury. Ochrání dřevo před vlhkostí a zvýší intenzitu ochrany. Pro venkovní použití je nejlepší tzv. fungicidní impregnace.
3. Naneste samotnou lazuru. Můžete volit barevné nebo průhledné laky.
Pokud se nejedná o dřevěnou pergolu s pevnou střechou, ale například o historický altánek, je vhodné jej na zimu také přikrýt nepromokavou plachtou.
Pokud nelpíte na dřevěné pergole, velmi si usnadníte práci. Moderní hliníkové pergoly jsou naprosto bezúdržbové. Nevyžadují žádnou impregnaci, natírání a broušení. Vydrží tak stále jako nové.
Kvalitní podlaha ušetří starosti
Už při stavbě pergoly vybírejte odolnou a nenáročnou podlahu. Jedním takovým podlahovým materiálem, který odolává vodě i slunci a nevyžaduje natírání a moření, je tzv. Twinson. Je to směs borovicového dřeva a PVC, ze kterého vznikne zcela bezúdržbová podlaha. Společně tyto materiály tvoří palubky s příjemným vzhledem dřeva a velkou odolností. S podlahou Twinson si tak můžete užít atraktivní vzhled dřeva bez neustálého natírání. Klasická dřevěná podlaha se pro venkovní prostředí příliš nedoporučuje. Sníh a déšť totiž způsobí, že se o dřevěnou venkovní podlahu budete muset důkladně starat. A to třeba i 2x ročně. Bez vhodné péče má totiž dřevo ponechané napospas rozmarům počasí jen velmi omezenou životnost.
Pokud máte podlahu například dlážděnou, stačí ji před zimou pouze uklidit a případně jednou za čas opravit spárování.
O střechu pergoly jde především
Když máte na pergole střechu pevnou, znamená to pro vás o práci méně. Pokud jste ale vsadili na střechu výsuvnou, před prvním sněhem ji očistěte od listí a smotejte či zatáhněte. Uchráníte ji tak před nánosy vrstev sněhu.
U pergol s výklopnými lamelami máte dvě možnosti:
1. Neplánujete v zimě pod pergolou trávit čas. V tom případě obraťte lamely vodorovně. Zabráníte jejich slepení a bude na ně co nejmenší možný tlak sněhu.
2. Chcete využívat zastřešení terasy i v zimě. Pokud máte kvalitní lamelovou střechu, můžete nechat lamely zavřené a spolehnout se na ně, i když bude hustě chumelit. Některé značky se přímo zaměřují na vysokou nosnost střešních lamel. Příkladem takové pergoly je bioklimatická pergola PLACEO od českého výrobce ALARIS.
Užívejte si snídaně na terase i v zimních plískanicích
Chcete využívat pergolu i přes zimu? Snídat v županu s výhledem do zasněžené zahrady? Základem teplé pergoly je zasklení. Pokud ji zasklíte, proměníte ji téměř v zimní zahradu. V zasklené pergole je možné trávit i podzimní dny. Skrz sklo dokáží sluneční paprsky vytvořit dostatečné teplo.
Na zimu pak už bude potřeba v pergole trochu přitopit. Dobře vám také mohou posloužit sálavé ohřívače. A jelikož se dny začínají krátit a tma začíná zahalovat většinu dne, ideálním pomocníkem do pergoly na zimu je osvětlení. Můžete sáhnout po led osvětlení, které se instaluje přímo na pergolu, nebo využít jednotlivá svítidla. LED osvětlení ale dává kvalitnější světlo a nemusíte s ním řešit složitou instalaci nebo natahování kabelů. Dobře ošetřená a připravená pergola vám bude dělat radost celý rok. Můžete si v klidu a teple užívat dlouhé zimní večery s výhledem do přírody.
You must be logged in to post a comment Login