Inspirace

Už víte, co obnáší výběr, koupě a starost o vánoční stromek?

Od   | 

Stromeček je snad tím nejdůležitějším symbolem, bez kterého si Vánoce neumíme ani představit. Někteří z nás ho do svých interiérů aranžují již s příchodem první adventní neděle, jiní jej zdobí až den před nebo přímo ve Štědrý den. Tak či tak nám všem záleží hlavně na jednom, a to, aby vydržel co nejdéle hezký, svěží a ušetřil nám práci s uklízením jehliček.

Po jakém druhu sáhnout?

Smrk, borovice nebo jedle, to jsou vhodní a typičtí adepti pro vánoční stromek, kteří se zpravidla pěstují na plantážích po dobu přibližně 10 let, jedle až 15 let. Pro vánoční potřeby jsou většinou řezány během listopadu, ty z dovozu již v říjnu, také proto se vyplatí investovat do stromku od českého pěstitele, který bude mít pár dní života navíc, díky čemuž vydrží déle svěží.

Pamatujte si, že do teplejšího obývacího pokoje, například s krbem, kde se pokojová teplota pohybuje kolem 25 °C, se příliš nehodí klasický smrk ztepilý, jelikož pak rychle a snadno ztrácí jehličí. Pokud se nechcete vzdát smrku, tak sáhněte po smrku pichlavém stříbrném, ten takové prostředí snáší mnohem lépe. Borovicím i jedlím vytopená místnost působí mnohem menší újmy než smrku. Vybírat můžete mezi borovicí černou, lesní nebo jedlí kavkazskou, vznešenou či v poslední době oblíbenou jedlí ojíněnou.

Nepřeberte

Ještě před tím, než se budete moci začít o svůj vánoční stromek starat, věnujte dostatek času vhodnému výběru. Rozhodně zbytečně nespěchejte a dejte si záležet, protože výchozí stav při koupi se následně podepíše na délce jeho „životnosti“ během svátků. Jehličí zdravého jedince by mělo mít jasnou barvu, mělo by vonět a při manipulaci neopadávat. Proto si vždy stromek nechejte rozbalit a vše zkontrolujte.

Starost o dříve i později koupený stromeček

Pokud se domníváte, že dříve koupený stromek je hloupost, tak není. Prodejci je již mají všechny nařezané teď a čerstvější už pravděpodobně nebudou, tudíž nic nebrání brzké koupi. Navíc doma na zahradě, v garáži nebo na balkoně stromek vydrží v pohodě až do Vánoc, jen jej situujte více do stínu, aby mu neublížilo zimní ostré slunce.

Nezapomeňte ho vybalit a z kmínku odřežte asi dva centimetry, které bývají zpravidla od pryskyřice a které by bránily průniku vody i vlhkosti z ovzduší. Ovšem zapomeňte na ořezávání do tvaru špičky, dokonce se snažte zachovat co nejvíce kůry. Pak už jen napusťte speciální stojan či  obyčejnou nádobu vodou a kmínek do ní ponořte, přidat můžete i hnojivo pro řezané rostliny. Jestliže nechcete, aby voda v nádobě zamrzla, tak do ní přidejte glycerin, který pohodlně zakoupíte třeba v lékárně. Občas můžete také orosit jehličí.

Zakoupený stromeček těsně před Vánoci, možná chvilku předtím, než se pustíte do jeho zdobení, nechejte raději pár hodin v mírně vytápěné místnosti. Hezky ho rozbalte, seřízněte kmínek a umístěte do stojanu. Rychlý přechod ze zimy do teplého pokoje by mu totiž neudělal dobře – snadno byste mohli přijít o jehličí.

A co sváteční péče?

Ta není nikterak složitá, pokud máte speciální stojan, do kterého lze napustit vodu, tak jej udržujte naplněný, přidat můžete i hnojivo a případně alespoň párkrát do týdne roste jehličí. A nezapomeňte, že přílišné zatížení větviček ozdobami stromku také nesvědčí.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login