Inspirace
Už jste připraveni na advent? Kde se vzal a jaké tradice k němu patří?
Cítíte to? Nejkouzelnější čas v roce se blíží mílovými kroky. Ještě než rozbalíme dárky pod stromečkem, můžeme si užít čas adventu a s ním spojené tradice a zvyky. Víte, kde se advent vlastně vzal a jaké jsou typicky české tradice? Třeba se stanou rodinným zvykem i ve vaší rodině.
Jak advent vznikl?
Období adventu je vymezeno čtyřmi nedělemi před Božím hodem vánočním (25. 12.), jako hlavním vánočním svátkem, a vždy začíná v neděli. Tyto čtyři týdny jsou pro křesťany typickým obdobím půstu, pohody a hlavně zdobením a příprav na oslavu narození Ježíše Krista. Každá neděle před Vánoci nese svůj název. Jako první označujeme neděli železnou, následuje bronzová, stříbrná a poslední před Štědrým dnem zlatá.
Věnec je typickým symbolem adventu
Asi na žádném stole čtyři týdny před Vánoci nechybí adventní věnec, který je zdobený nejrůznějšími vánočními motivy. Křesťané většinou věnec zdobí čtyřmi svíčkami, které po jednom zapalují každou neděli. Jedna svíčka by měla být růžová a zbylé tři fialové.
BOHATOU INSPIRACI NA VÝROBU ADVENTNÍCH VĚNCŮ NAJDETE ZDE
- 1. adventní neděle – zapaluje se první fialová svíčka, která uctívá proroky, kteří předpověděli narození Krista. Obecně však svíčka symbolizuje splnění svých přání.
- 2. adventní neděle – následuje další fialová svíčka po směru hodinových ručiček, která symbolizuje lásku, rodinu a má připomínat jesličky Ježíška. V tomto týdnu se začíná péct vánoční cukroví.
- 3. adventní neděle – ve třetím týdnu se zapaluje jediná růžová svíčka, která by měla představovat těšení se na konec období půstu. Symbolizuje také blížící se narození Ježíše Krista a pro křesťany vyjadřuje přátelství a mír. Tento týden je ideální čas pro důkladný úklid svých domovů.
- 4. adventní neděle – jako poslední se zapaluje fialová svíčka, která symbolizuje klid a pokoj. Tato svíčka ukončuje adventní čas a otevírá bránu vánočním svátkům.
Další tradice během adventu
Kromě adventního věnce existuje řada dalších tradic a zvyků, které se dědí z generace na generaci. S první adventní nedělí rozsvěcujeme světýlky vyzdobené domy, okna a zahrady, které oslavují příchod Krista. Dále 4. prosince slaví svátek Barbora, a proto se řežou barborky. Jedná se o větvičky, které dokážou kvést ve váze s vodou. Pokud je svobodná dívka dá do vázy a větvička do Štědrého dne vykvete, bude se brzy vdávat.
Chyby při dekorování okna
Opomenout nesmíme ani večer před svatým Mikulášem, kdy po domácnostech chodí právě Mikuláš s andělem a čertem a nosí dětem dárečky. Během vánočního času by v našich domovech neměla chybět cesmína, nebo břečťan. Tyto rostliny by měly vyhnat zlé duchy z příbytků.
Pečení vánočního cukroví většinou začíná v druhém adventním týdnu, nicméně pokud nesmí chybět na vašem talíři o Vánocích perníčky, je potřeba je začít péct první týden, aby do Vánoc stihly změknout. Typickým symbolem Vánoc je také Betlémské světlo. To se již od roku 1986 zapaluje každým rokem v Betlémské jeskyni. Pokud Betlémské světlo chcete, je možné si ho přinést domů v lucerničce. Stačí si zjistit organizaci, která Betlémské světlo vozí po vašem okolí.
Fotogalerie:
Proč mít termostatickou baterii?
You must be logged in to post a comment Login