Zahrada
Už nemusíte zápasit se škůdci. Víme, jak na ně!
Je to nekonečný boj každého zahrádkáře. Rok co rok, místo abychom se radovali z hojné úrody, musíme pozorovat často nenápadná, zato agresivní stvoření, která si hoví na našich kedlubnách, rajčatech, zelí nebo bylinkách, prostě všem, co si pěstujeme pro svou potřebu. Sepsali jsme pro vás proto několik tipů, jak se škůdcům bránit.
Housenky, zavíječi, molice, svilušky a hlavně mšice, to je jen krátký seznam škůdců, kterým se v letos v našich zahradách výtečně daří. Důvodem jsou ideální podmínky pro jejich přežívání na listech rostlin. Z každých zpráv totiž denně slyšíme, že je extrémně teplý rok, léto přeskočilo jaro a jako tradičně je sucho.
Pokud byste chtěli zabránit výskytu škůdců ve vaší úrodě, pak vězte, že žádná účinná prevence neexistuje. Množí se totiž rychleji než jejich požírači, k čemuž jim napomáhá počasí a také skladba rostlin, které na záhonu pěstujeme. Musíme se holt smířit s tím, že na přelomu jara a léta vyrazíme do boje.
Nechejte přírodu, ať se o škůdce postará za vás
Mnohdy je to ten nejlepší způsob. Přirozeným predátorem, který vám pomůže od mšic, jsou larvy slunéček sedmitečných i samotní dospělci. Když narazíte na červenooranžové larvičky u shluku ničitelů úrody, neničte je. Dokáží si za den pochutnat až na 200 mšicích.
Účinným, ale krátkodobým řešením je také obyčejná voda. Silný proud vody dokáže z listů spláchnout velké množství mšic a dalších úhlavních nepřátel. Buď tedy můžete doufat, že to letos s tím Medardem konečně vyjde, nebo budete muset použít svůj zdroj.
Vysaďte bylinky na úrodnou půdu
Daleko účinnějším, ale přesto stále přirozeným způsobem, jak škůdce obelstít, je vysadit mezi vaši úrodu bylinky. Díky svému aroma mají totiž úžasnou odpuzovací schopnost, ničí plísně a jiné choroby, které rostliny postihují, a navíc je zužitkujete ještě ve své kuchyni.
Může to být měsíček lékařský, který je právem označovaný za zázrak přírody. Nejenže vaši zahradu krásně rozzáří a pomůže léčit nejrůznější neduhy lidského organismu, ale je také „přírodním antibiotikem“ pro půdu, kterou zbavuje všech škodlivin. Odpuzuje housenky, slimáky i mšice a chrání před plísněmi.
Svou nezaměnitelnou vůní zabrání útoku mšic ve vaší zahrádce máta peprná. Pokud máte ovocné stromy a chcete, aby je nenapadl žádný škůdce, neuděláte chybu, když ji vysadíte do jejich blízkosti. Ale ani samotná máta není bezbranná. Možná už se vám stalo, že jste narazili na poměrně hezkého, modrozeleného, lesklého broučka, který se po bylince pásl. Byla to mandelinka mátová, která je schopná mátový porost kompletně zlikvidovat.
Braňte se ekologickými postřiky
Na mandelinku mátovou i ostatní parazity, které si v zahrádce nepřejeme, samozřejmě nejvíce účinkují postřiky. Jelikož nám ovoce, zelenina i bylinky slouží k okamžité spotřebě, existují dnes už ekologické postřiky bez tzv. ochranné lhůty. To znamená, že nejsou zdravotně závadné a rostliny po umytí v čisté vodě můžeme okamžitě zpracovat nebo sníst. Mezi takové patří např. Biool.
Můžete si doma připravit i svůj vlastní postřik, resp. výluh. Kromě výluhů z kopřiv nebo listů tabáku můžete použít výluh z čerstvě nasekané máty naložené ve vodě nebo oleji nebo výluh z česneku naložený v oleji, které působí na již napadené rostliny plošticemi, puklicemi nebo mšicemi.
Zdroj: Pixabay, Prirodnizahrady.com, Zahrada
You must be logged in to post a comment Login