Koupelny

Úsporné splachování na toaletě je standard. Ale máte k němu i správnou toaletu?

Od   | 

Důvodů, proč bychom měli šetřit vodou, je spousta. Ať už jde o letní sucha, nedostatek vody ve světě, ale také její stále rostoucí ceny. Přitom způsobů, jak můžeme spotřebu vody snížit, je mnoho, často jde o maličkosti, které vám za rok ušetří klidně i tisíce korun.

Moderní toalety mají takzvané rimfree bezokrajové splachování. Vnitřní část toalety se snadněji udržuje v čistotě. Zdroj: Duravit

Jedním ze způsobů, jak s vodou neplýtvat, je pořízení toalety s úsporným splachováním. Právě při splachování toalety se totiž spotřebuje nejvíc pitné vody vůbec. Druhou příčku obsadilo koupání ve vaně, třetí pak sprchování. Víte o tom, že už jen tyto tři položky tvoří dvě třetiny spotřeby vody v domácnosti? Nemluvě o situaci, kdy myjete nádobí pod tekoucí vodou.

 

Zehnder Yucca: Praktický koupelnový radiátor

 

Šetřete vodu – splachujte úsporně

K celosvětovému používání toalet s úsporným splachováním se začalo přistupovat v roce 2013, kdy se začalo na ekologické normy více dbát. Ačkoliv jsou v současnosti ekologické systémy splachování samozřejmostí, je stále spousta domácností, které používají starší toaletu, která spotřebuje klidně i 12 litrů vody na jedno spláchnutí. Úsporná nádržka dokáže toto množství snížit dokonce až na 3 litry, některé jsou opatřeny také stop tlačítkem. Ale i zde vyvstává jeden zádrhel, o kterém se nemusíte dozvědět a který není na první pohled patrný. Fakt, že si pořídíte úspornou nádržku, ještě neznamená, že ušetříte za vodu. Proč tomu tak je? K nádržce totiž potřebujete také správný typ toalety. Primárně při jejím výběru berete v potaz vzhled a pohodlí a málokoho napadne, že nemusí být uzpůsobena pro splachování pouhými třemi litry. Takže v konečném důsledku můžete při spláchnout 2x a ze třech litrů se najednou stává šest. Naštěstí je řešení velmi jednoduché. U každé nádržky můžeme nastavit množství pro splachování, standardně to jsou 3 l, 4,5 l, 6 l ne 7 litrů vody a tento parametr nastavíte podle zvoleného modelu toalety. Každý výrobce u WC uvádí pro jaké množství vody je daný model určen, takže se nemusíte bát problémů.

 

Italský design v koupelně? Kam pro něj?

 

Pozor na vypouštěcí ventil – potřebuje svoji péči

Moderní toalety jsou opatřeny duálním splachováním. A to na tři nebo šest litrů vody, podle toho, kolik jí v danou chvíli potřebujeme. Při nevhodné údržbě toalety však může dojít k tomu, že vyplýtváte ještě mnohem víc vody než u staré toalety. Nebo se naopak nebude chtít toaletě splachovat vůbec. A proč? Pokud protéká, neviňte za to duální splachování, jeho posláním je vodu šetřit. Chyba může být v tom, v jakém stavu je vypouštěcí ventil, který si také zaslouží svoji pravidelnou péči. I přes systém filtrů se do nádržky mohou dostat nečistoty. Pokud se pevné částice nečistot dostanou mezi těsnění a vypouštěcí otvor nádržky, může se stát, že bude toaleta protékat. V takovém případě je třeba těsnění nebo vypouštěcí otvor u nádržky vyčistit. U WC kombi to můžete provést sejmutím víka nádržky, u WC modulů se do toalety dostanete přes otvor ovládacího tlačítka. Často toaletu stačí jen několikrát spláchnout, nečistoty se pak mohou vyplavit samy.

Tlačítka TECEsquare vystupují jen 2 mm nad obklad

Volte kovové provedení tlačítka. Zdroj: TECE

Kdy dochází k usazování těchto nečistot?

K usazování nečistot mezi těsněním a vypouštěcím otvorem dochází v mnohých situacích, kam patří například odstávka vody, splachování vodou z retenčních nádrží, vrtů či studen – zkrátka všude tam, kde se v používané vodě mohou nacházet nečistoty, které se přes filtr dostanou do nádržky. Velký vliv na toto může mít také tvrdá voda, která je příčinou vzniku vodního kamene. A vzhledem k tomu, že jde o jednu z nejčastějších příčin s toaletami vůbec, máme pro vás i pár tipů, jak se můžete s těmito problémy vypořádat.

Barvu tlačítka sjednoťte s bateriemi. Zdroj: Grohe

Jak odstranit vodní kámen z toalety?

Pokud stojíte před nákupem nové toalety, doporučujeme vybírat takovou, které snadno vyčistíte. Neměli byste mít problém dostat se do každého zákoutí. Právě proto je výhodné vybírat toalety bez takzvaného vnitřního kruhu (každý výrobce má označeno různě např. rimfree, rimless a pod.), pod kterým se u starších modelů usazoval vodní kámen a takřka ten výrazný detail nešel vyčistit. U splachovací nádržky by její demontáž měla být snadná, hlídejte možnost bezproblémového vyčištění všech těsnění.

 

Už nepotřebujete instalatéra!

 

Toaletu můžete od vodního kamene čistit jak chemickými prostředky, tak i mnohem ekologičtějšími způsoby. Chemické prostředky používejte takové, které jsou přímo určené k čištění toalety. Prostředek se jednoduše nalije do mísy a nechá se působit. Po spláchnutí by měl být kámen pryč. Při nákupu se snažte vyhýbat prostředkům s chlornanem sodným, který je sice účinný, ale naleptává keramiku. Pokud chcete upřednostnit ekologičtější způsob čištění toalety, můžete vyzkoušet lihový ocet – ten nalijte do mísy i nádržky, nechte působit klidně i přes noc. Poté stačí spláchnout. Dalším skvělým pomocníkem v boji proti vodnímu kameni je také kyselina citronová.

Fotogalerie:

Zdroj info: TECE, Grohe, Úspory domácnosti

 

Proč stěrku v koupelně a kam pro ni?

 

 


You must be logged in to post a comment Login