Ložnice
Jak uspořádat malou ložnici, abyste v ní našli skutečný odpočinek
V ložnici trávíme nejdůležitější čas ze všech. Je to místo relaxace, odpočinku a klidu. Pokud ji nemáte nikterak velkou, může být trochu složitější vybavit místnost vhodným nábytkem, aniž byste se cítili přímo zavaleni. Malá ložnice je zkrátka malá a žádný trik jí další metry nepřidá. Přesto dokáže vypadat elegantně a prostorně.
Ložnice by měla být minimálně dvanáct metrů čtverečních velká, lepší je ale víc. Při stavbě moderních domů se na to ale často zapomíná. Přitom se do ložnice musí vejít dost nábytku a k tomu i pár drobností, které ji zútulní a udělají z ní oázu klidu a pohody.
1. Postel hraje nejdůležitější roli
I kdyby tam nebylo nic jiného, prostorné a pohodlné lůžko nesmí v ložnici chybět. Tam, kde není dostatek prostoru, můžete vybírat mezi rozkládacími kousky s úložnými prostory, nebo sklopnými postelemi, které přes den zavřete do skříně. Místnosti s vysokými stropy zvládnou i vyvýšené postelové patro. A pokud vás nic nezaujme z běžně dostupné nabídky, můžete si nechat vyrobit nábytek do malé ložnice přímo na míru.
2. Kam s věcmi?
Do úplně malých ložniček se kolikrát vejde opravdu jen postel a začlenit tam ještě šatní skříň je už tak trochu sci-fi. Jenže i oblečení chcete mít někde uložené. Tak kam s ním? Prostorná šatní skříň s posuvnými dveřmi by byla jistě skvělá, ale v malé ložnici bohužel nedostupná. Možnosti však naštěstí máte. Využijte místo pod postelí. Dokupte uzavíratelné boxy, které se pod ni pohodlně vejdou. Různé látkové a proutěné koše plní zase estetickou funkci.
Úzká skříň nebo komoda si v ložnici jistě najde místo. Nezapomeňte na bezpečnost a pevně ji přišroubujte ke zdi. Snadno lze vybudovat i policový systém na zeď. A co prostor nad postelí? Myslíte na něj? Dají se pořídit speciální závěsné komody, které jednoduše uchytíte do zdi. Jestliže vám zbude na stěně nějaké místo, nebojte se přidat velké zrcadlo, které místnost opticky alespoň trochu zvětší.
3. Osvětlení dělá divy
V tomto případě je lepší více svítidel než jen jedno. Kombinujte tedy jedno hlavní stropní světlo spolu s menšími lampičkami. Buď mohou stát na nočních stolcích, jestliže máte dostatek prostoru, ale velice dobře vypadají i nástěnné lampy, svítidla na klip, který připevníte přímo na čelo postele apod. Police lze osvítit moderními LED diodami. Ty se ostatně hodí i na spodní část postele. Více světel opět zvětší opticky celý prostor. Světlo by nemělo být přímé, ale odrážet se od stropu či stěn (nepřímé světlo).
4. Vyhněte se tmavým barvám
V malé ložnici na tmavé barvy zapomeňte. Důležité pravidlo totiž zní – jedině světlé barvy, protože opticky zvětší pokoj. Základem je neutrální bílá, kterou můžete doplnit o další světlé tóny, nejlépe jemné a uklidňující. Pro pohodu a klid volte světle modrou, šedou, zelenou, béžovou. Vyhněte se žluté a červené. Jsou to aktivní a trochu agresivní barvy, které nemají v ložnici co dělat.
5. Co do malé ložnice nepatří?
Do ložnice některé věci rozhodně nepatří. Ať už je to počítač, který akorát ruší a kazí spánek, nebo televize, jejíž sledování neprospívá klidné mysli. Před spaním si raději pusťte uklidňující a relaxační hudbu, která vás pozitivně naladí a ukolébá ke spánku. Určitě se nevyhýbejte dekoracím, ale velký obraz na stěně nad vaší hlavou či masivní police příliš klidu nedodají. Volte raději menší drobnosti, které místnost rozveselí, ale nepůsobí příliš objemně a kýčovitě.
6. Nedělejte z ložnice skladiště
Ložnice má být místem, kde si odpočinete a trávíte klidné noci. Nedělejte z ní skladiště jen proto, že to není tolik frekventovaná místnost a je velmi snadné do ní odkládat různé věci, které někdy „pak“ uklidíte. Když budete každou chvíli o něco zakopávat a usínat obklopeni vším možným, neprospěje to vaší klidné mysli a ani kvalitnímu spánku. Zachovávejte čistotu, pořádek a jednoduchou ložnici. A to zejména v případě, kdy máte mini místnost.
Fotogalerie:
Kontinentální nebo klasickou postel?
You must be logged in to post a comment Login